Gezginler Okuyor Projesi Başladı

0
Gezginler Okuyor Projesi Başladı

Gezginler Okuyor Projesi, Yüzüncü Yıl Parkı içerisinde yapılan tanıtım etkinliği ile başladı.

Bülbülzade Vakfı, Anadolu Öğrenci Birliği Ortaöğretim Komisyonu, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Büyükşehir Belediyesi, Şehitkâmil Belediyesi ve Şahinbey Belediyesi’nin katkılarıyla organize edilen Gezginler Okuyor Projesi, Yüzüncü Yıl Parkı içerisinde yapılan tanıtım etkinliği ile başladı.

2 Nisan Cumartesi günü yapılan etkinliğe yaklaşık 200 öğrenci ile öğretmenler ve veliler katılarak 1 saat kitap okudu. Yüzüncü Yıl Parkı içinde yapılan kitap okuma etkinliğine vatandaşlar da büyük ilgi gösterdi.

Etkinlikle ilgili bilgi veren Anadolu Öğrenci Birliği Ortaöğretim Komisyonu Başkanı Adem Er, kitabın, bilgi birikimi ve insan gelişimi için vazgeçilmez bir araç olduğunu vurgulayarak şöyle konuştu:

“Tarih boyunca kazanılan başarıların temelinde bilgi ve kitap vardır. Ancak günümüzde kitap okuma artık o kadar revaçta olmamakla birlikte, insanların çoğu da bilgiye ihtiyaç duymamaktadır. Bugün birçok öğrencimiz televizyon ve oyun bağımlısı haline gelmiş ve bilgiden uzak kalmıştır.

Okumak insanın düşüncelerini olgunlaştırır. Kitap okuyan insan kültürlüdür ve nerede ne konuşacağını bilen bilinçli insandır. Kitap okuyan insan hızlı düşünür. Hayal gücünü güçlendirir ve yaratıcılığını arttırır. Kitap okumak hayatımızı güzelleştirir ve insanlarla iletişimimize katkı sağlar.

Toplumumuzun bilinçli ve zeki insanlara ihtiyacı var. Allah, peygamberimize ilk olarak “oku” emrini vermiştir. Hz. Ali okumaya çok önem vermiş ve “bana bir harf öğretenin 40 yıl kölesi olurum” demiştir. 2. Mehmet, İstanbul’u fethettiğinde büyük bir kütüphaneyi de yanında götürmüştür.

Bülbülzade Vakfı ve Anadolu Öğrenci birliği olarak Gaziantep’te okuma seferberliğini devam ettirmek için Gezginler Okuyor projesi ile açık alandayız. Küçüğünden büyüğüne Gaziantep’in birçok noktasında (otobüs duraklarında, tramvay içlerinde, parklarda, çarşılarda, tarihi ve turistik yerlerde, müzelerde vs.) okuma seferberliğini ilan ediyoruz.

İlk etabı Haziran ayına kadar sürecek projemizde 1500 öğrenci ve eğitmenimiz guruplar halinde açık alanlarda kitap okumada farkındalık oluşturmak adına kitaplar okuyacaklar. Proje kapsamında her ay bir yazarın davet edileceği hasbihaller düzenlenecek. Projenin ilk etabında ortaokul ve lise öğrencileri ile eğitimciler 4’er kitap, toplamda ise 12 kitap okuyacaklar.

11 Haziranda okunan bu kitaplardan sınav yapıp dereceye giren 5’er öğrenciye çeşitli hediyeler verilecektir. Projenin ikinci etabı ise 2016-2017 eğitim-öğretim döneminde başlayıp tüm Gaziantep’te yaygınlaştırılması için çalışılacaktır. Projenin yürütülmesinde emeği geçenlere teşekkür ederiz.”

Projeye 200 Suriyeli öğrenci ile Güneydoğu’dan terör nedeniyle göç eden 100 öğrenci de katılıyor.

Etkinlik toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.