Ana Sayfa Kuruluşlar Anadolu Öğrenci Birliği Gezginler Okuyor Projesi Başladı

Gezginler Okuyor Projesi Başladı

0
Gezginler Okuyor Projesi Başladı

Anadolu Öğrenci Birliği, Bülbülzade Vakfı, Gençlik ve Spor Bakanlığı ve Şehitkâmil Belediyesi işbirliği ile Gezginler Okuyor Projesi Gaziantep’te başlatıldı.

Proje kapsamında Gaziantep’in merkezi yerlerinde ortaokul ve lise öğrencileri 80 kişilik gruplar halinde okuma faaliyetleri yapacak.

Okumalar Gaziantep’in en işlek yerleri olan; Masal Parkı, Kendirli Kilisesi, Demokrasi Meydanı, Antep Kalesi, Tramvay İçi, Zeugma Müzesi, Şahinler Parkı, Gazikent Sevgi Parkı, Biyolojik Gölet, Alleben Göleti, Yeşil Vadi, Bülbülzade Vakfı, Akkent Parkı, Gazikent Gençlik Merkezi, Balıklı Parkı, Şehreküstü Konakları, Koru Park’ta yapılacak.

Üç kategoride yapılacak projeye ortaokul ve lise öğrencilerinin yanı sıra öğretmenler de katılabilecek. Proje sonunda öğrencilere yönelik sınav yapılacak. Dereceye giren öğrencilere: Laptop, bisiklet, dijital fotoğraf makinesi, çeyrek altın, kol saati yediye edilecek.

Projenin son haftasında biyolojik gölette final okuması yapılacak. Yaklaşık bin 500 öğrencinin katılması planlanan final okuması etkinliğine proje sponsorları da katılarak öğrencilere hitap edecek. 3 ay sürecek projeden yeterli verimlilik elde edilirse diğer kamu kurum ve kuruluşlarıyla işbirliği yapılarak ülke geneline yaygınlaştırılacak.

Projede öğretmenler; Akıl ve Erdem, Küçük Ağacın Eğitimi, Yeni Dönem Yeni Öğretmen ve Kendini Aramak kitaplarını okuyacak.

Lise öğrencileri; Yitik Cennet, Senin Hikâyen, Namaz Çağrısı, Trende Bir Keman kitaplarını okuyacak.

Ortaokul öğrencileri ise; Kardeşlik çağrısı, İçimden Geçen Şehirler, Yaralı Serçe, Hz. Muhammed’in Yaşam Öyküsü kitaplarını okuyacak.