Ana Sayfa Kuruluşlar Bülbülzade Eğitim Sağlık ve Dayanışma Vakfı Gezginler Okumayı Gaziantep’e Sevdirecek

Gezginler Okumayı Gaziantep’e Sevdirecek

0
Gezginler Okumayı Gaziantep’e Sevdirecek

Bülbülzade Vakfı, AÖB, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Şehitkâmil Belediyesi ve Şahinbey Belediyesi işbirliği ile organize edilen “Gezginler Okuyor” Projesi Gaziantep’te devam ediyor.

Bülbülzade Vakfı ve Anadolu Öğrenci Birliği tarafından organize edilen ‘Gezginler Okuyor’ Projesi Gaziantep’te devam ediyor.

Okumak insanın düşüncelerini olgunlaştırır. Okumak, hayatta başarıya ulaştıran tek anahtardır. Kitap okuyan insan kültürlüdür ve nerede ne konuşacağını bilen bilinçli bir insandır. Kitap okuyan insan hızlı düşünür. Hayal gücünü güçlendirir ve yaratıcılığı artırır. Kitap okumak hayatımızı güzelleştirir ve insanlarla iletişimi artırır.

Projede eğitmenler ve 1500 öğrenci olup bu kapsamda eğitmenler; Akıl ve Erdem, Küçük Ağacın Eğitimi, Yeni Dönem Yeni Öğretmen Yeni Nesil ve Kendini Aramak kitaplarını okuyor.

Lise öğrencileri; Yitik Cennet, Senin Hikâyen, Namaz Çağrısı, Tirende Bir Keman kitaplarını okuyor. Ortaokul öğrencileri ise; Kardeşlik Çağrısı, İçimden Geçen Şehirler, Yaralı Serçe, Hz. Muhammed’in Yaşam Öyküsü kitaplarını okuyor.

Proje de ortaokul ve lise öğrencileri 80 kişilik gruplar halinde Gaziantep’in merkezi yerlerinde açık alanda 2 saatlik okuma yapıyor. Proje sonunda ortaokul ve lise kategorilerinde kitaplardan sınav yapılacak. Dereceye giren ilk beş öğrenciye sırasıyla dizüstü bilgisayar, bisiklet, dijital fotoğraf makinesi, çeyrek altın, kol saati hediye edilecek.

Projenin açılış etkinliği 2 Nisan 2016 Cumartesi günü Yüzüncü Yıl Parkı içerisinde 300 öğrencinin katılımıyla yapıldı. Projede belirlenen 20 noktada her hafta sonu iki ayrı açık alanda 80 kişilik gruplarla 2 saatlik toplu kitap okuma faaliyeti yapılıyor.

Projenin son haftasında Dülük ormanının içindeki Biyolojik Gölette final okuması ve piknik yapılacak. Final okumasına kamu kurum ve kuruluşlarının yetkilileri, STK temsilcileri, akademisyen ve kanaat önderleri ile çok sayıda genç ve davetli katılacak.

Ayrıca projede Suriyeli ve Filistinli öğrencilerin yanı sıra terör nedeniyle Güneydoğu’dan göç eden öğrenciler de yer alıyor.

Çantanızda mutlaka bir kitap bulunsun…

Bülbülzade Vakfı başkanı Turgay Aldemir projede yer alan öğrencilere hitaben yaptığı konuşmada; “Teknoloji çağında, seyir kültürünün hâkim olduğu bir toplumda kitaplar unutuluyor. Sizin vesilenizle insanlarımız yeniden kitaplarla tanışacak. Kitaptan edindiğiniz bilgiler hayatınız boyunca size yol arkadaşlığı eder. Çantanızda mutlaka bir kitap bulunsun” dedi.