Genişletilmiş İstişare Toplantısı Kozaklı’da Yapıldı

0
188

Anadolu Platformu Genişletilmiş İstişare Toplantısı 17-18 Aralık tarihlerinde Nevşehir’in Kozaklı ilçesinde yapıldı.

Toplantıya Yüksek İstişare Kurulu Üyeleri, Koordinasyon Kurulu Üyeleri, komisyon başkanları, bölge temsilcileri ve illerden gelen temsilciler katıldı. Program, Kur’an-ı Kerim tilaveti ve Anadolu Platformu’nun ilk kurulduğu yıllarda hazırlanan tanıtım filminin izlenmesi ile devam etti.

Divan başkanlığını YİK Başkanı Zekeriya Şengöz’ün yürüttüğü İstişare toplantısının açılış konuşmasını Anadolu Platformu Koordinasyon Kurulu Başkanı Turgay Aldemir yaptı.

Aldemir, konuşmasında Anadolu Platformu’nun 10 yıllık değer merkezli kurumsallaşma dönemini objektif bir şekilde değerlendirmek ve kritik etmek için bir araya geldiklerini belirterek; “Bir araya gelişimiz, bugüne kadar yapılanların muhasebesi ve bundan sonraki sürecin bu yapılanları bir basamak kılarak bu fikriyat ve hareketin daha ileri bir noktaya taşınması için son derece önemlidir. Ortak değerler etrafında mutabakatı olmayan oluşumlar varlıklarını sürdüremez ve İslam medeniyetinin yeniden varoluşuna katkı yapamazlar. Değerlerimiz yerel ve bölgesel gerçeklikleri gözetmeli, ancak evrensellikten de uzaklaşmamalıdır” dedi.

Toplantıda Anadolu Platformu üye derneklerinden AKAD-DER Başkanı Rabia Aldemir, ANESİAD Başkanı Ali Kılavuz, İYİLİK-DER Başkanı İbrahim Bahar, Anadolu Öğrenci Birliği Başkanı Abdülvahit Yücel, Orta Öğretim Komisyonu Başkanı Adem Er ve Evde Karakter Komisyonu adına Yunus Eren, Platform’un oluşum sürecinden bugüne kadar gelen faaliyetleri hakkında bilgilendirmelerde bulunarak gelecek planlarını ve hedeflerini paylaştılar.

İki gün süren toplantıda kendini bu toprakların asli unsuru olarak gören, cinsiyeti değil şahsiyeti model alan ve kendisini “Aile merkezli bir Hareket” olarak niteleyen, “katılımcı meşveret” ilkesini benimsemiş ve bu ilke doğrultusunda hareket eden tüm bölge ve il sorumluları muhasebe ve yeni dönem çalışmalarını değerlendirdiler. Bu değerlendirmelerde, yeni dönemde sahip olmamız gereken yeni fikriyat, yeni yapılanma, eğitim sistemimiz ve gençlik başlıklarını ele alarak yeni döneme dair proje ve önerilerini sundular.

Bu istişareden ortaya çıkan görüş ve önerilerin tamamı Anadolu Platformu Yönetim Kurulu tarafından ele alınarak yeni dönemin ve geleceğin inşası açısından değerlendirileceği belirtildi.

Anadolu Platformu Genişletilmiş İstişare Toplantısı, iki gün boyunca yapılan oturumların ardından değerlendirme forumu ve dua ile sona erdi.