Genişletilmiş Bölgeler Öğretmen Komisyon Toplantısı

0
201

Anadolu Eğitim ve Davet Gönüllüleri Platformu 22 Ocak 2011 Cumartesi günü Gaziantep’te platform üyesi Bülbülzade Vakfı’nın ev sahipliğinde Genişletilmiş Bölgeler Öğretmen Komisyon Toplantısı gerçekleştirdi.

Anadolu Platformu’ndan Yarınlarımız İçin

Genişletilmiş Bölgeler Öğretmen Komisyon Toplantısı

 

Anadolu Eğitim ve Davet Gönüllüleri Platformu 22 Ocak 2011 Cumartesi günü Gaziantep’te platform üyesi Bülbülzade Vakfı’nın ev sahipliğinde Genişletilmiş Bölgeler Öğretmen Komisyon Toplantısı gerçekleştirdi.

Öğretmen komisyonlarının geldiği nokta, istişare, değerlendirmeler ve 28–29 Mayıs 2011’de Gaziantep’te yapılacak 6. Öğretmen Sempozyumu’na hazırlık niteliğinde olan toplantıya Adana, Adıyaman-Çelikhan, Elazığ, İstanbul Anadolu Yakası,  İstanbul Avrupa Yakası, Elbistan, Kahramanmaraş, Malatya, Osmaniye, Van ve ev sahibi Gaziantep’in öğretmen komisyonu yetkilileri katıldılar.

Programa Anadolu Platformu’ndan Koordinasyon Kurulu Başkanı Turgay Aldemir, Kültürel ve Sosyal İşler Koordinatörü Gazi Kılıçparlar, Eğitim Komisyonu Başkanı Süleyman Dağ ve Öğretmen Komisyonu Başkanı İbrahim Kutlu Özmantar iştirak etti.

Program İbrahim Kutlu Özmantar’ın “Öğretmen Komisyonunun Konumu, Önemi ve Alanı” başlıklı açılış konuşmasıyla başladı. Özmantar konuşmasında şöyle konuştu: “Kader, bizi biz yapan öğretmenimizi karşımıza çıkarmasaydı acaba şimdi nerelerde olurduk? Nasıl bir kimliğimiz olurdu? Nelerin mücadelesini veriyor olurduk?”

“Mekânlar bizlere imkân sunmalı. Anadolu Platformu’na üye olan vakıf ve derneklerin gönüllüleri öğretmenlerimiz, bulundukları eğitim-öğretim ortamlarında farkındalık oluşturmalılar. Çünkü okulun ufku kadardır,  toplumun ufku…”

Okulun önemine değinen Özmantar, öğretmen çalışmalarının önemini belirten şu ifadelerle konuşmasına son verdi: “Nasıl sistematik hâle gelebiliriz? Nasıl koordine olabiliriz? İşte bunun uğraşısını veriyoruz. Mesleğimizde, amellerimizde iyi olabiliriz. Ancak unutmamalıyız ki; “ayaktaki iyi”, “oturan iyi”den daha iyidir.

Açılış konuşmasından sonra Gaziantep Bülbülzade Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı ve Anadolu Platformu Koordinasyon Kurulu Başkanı Turgay Aldemir, “Öğretmen Komisyonunun Yapılanması ve İşleyişi” konulu sunumu gerçekleştirdi. Aldemir “Bilgi, 3–5 ayda kendini yeniliyor. Öğretmen çalışmalarında unutmamamız gereken en önemli noktalardan birisi bu çalışmaların geleneğe dönüşmesidir. Gelenek, geçmişte yakılan ateşin küllerini saklamak değil, ateşi canlı tutup insanlığa hayat vermektir” şeklinde konuşarak sözlerini şöyle sürdürdü: “Bizler 2006 yılında 86 eğitimcinin katılımıyla başladık öğretmen sempozyumlarına. “Kanıksanmış çâresizlik” bizim kitabımızda olamaz. Ancak unutmamalıyız ki “Başat iyi”den “ortalama iyi”ye dönüştük. Oysaki yaşadıklarımız bize gösteriyor ki; Rabbimiz bu coğrafyaya ciddi bir sorumluluk yüklemiştir. Çabalarımızı, gayretimizi bu sorumluluk şekillendirmeli…”

Öğretmenlerin yaptıkları işi; dünyanın en iyi, en önemli işi olarak görmeleri gerektiğini ifade eden Aldemir konuşmasına şöyle devam etti: “Öğretmen öğrencilerin ileride ne olabileceğini belirleyen, yeteneklerine göre tasnif yapan, içteki cevheri ortaya çıkaran, ona göre yönlendirme yapan kişidir. Tıpkı kargo şirketinde çalışan birinin gönderileri tasnif ederek adreslerine teslim etmesindeki gereklilik gibi hatta ondan çok daha ötede zorunlu olan bir durumdur.”

“Hedefimiz yeni bir dünya kurmak” diyen Aldemir “Biz de bu gayrette önemli bir etkiye, paya sahibiz” diyerek  “Hiçbir öğrenciden vazgeçme lüksümüz olamaz. Bizim eğitemediğimiz çocuklar daha büyük bir sorun olarak ileride karşımıza çıkıyor” şeklinde konuştu.

Aldemir konuşmasını şu sözlerle tamamladı: “Bizler, arkadaşlarımıza güveniyoruz. İdrak eden, Akleden, kafa yoran, kendisini yetiştiren her arkadaşımız her göreve gelebilir. Bu yüzden komisyon üyeliklerini, seçimle gerçekleştiriyoruz. Düşüncemiz şu: Kendi arasında adaleti sağlayamayan başka yerlerde nasıl sağlayabilir ki…”

Anadolu Platformu Kültürel ve Sosyal İşler Koordinatörü Gazi Kılıçparlar’ın yönettiği “Kurumlarımızdaki Öğretmen Komisyonlarının Yaptıkları, Yapacakları, Yapılanması; Karşılaşılan Güçlükler ve Çözüm Yolları” konulu forum gerçekleştirildi.

Günün ikinci forumu Öğretmen Kitlesi Nasıl Genişletilebilir, Nerelerde İstihdam Edilir?” başlığıyla Eğitimci Mesut Aydağ’ın yönetiminde yapıldı.

Programın son oturumu Bülbülzade Vakfı Kültür Komisyonu Başkanı Mustafa Yıldız’ın yönetiminde mayıs ayında gerçekleştirilecek olan 6. Öğretmen Sempozyumu’na hazırlık niteliğinde olan Öğretmen Sempozyumu İçin Teklif, Tavsiye ve Öneriler” başlığıyla gerçekleştirildi.

Her üç forum da katılımcıların yoğun ilgisiyle karşılaşırken çok sayıda görüş ve öneri sunuldu.