Gençlik ve Spor Bakanlığı’ndan Ülfet Derneği’ne Ziyaret

0
189

Gençlik ve Spor Bakanlığı Dış İlişkiler Daire Başkanlığı Avrupa Çalışma Grubu yetkilileri Ülfet Derneği’ni ziyaret ederek Suriye çalışmalarını inceledi.

Gençlik ve Spor Bakanlığı (GSB) Dış İlişkiler Daire Başkanlığı Avrupa Çalışma Grubu yetkilileri ve Seyhan Gençlik Müdürü Mehmet Tosun, Ülfet Derneği'ni ziyaret ederek Suriye çalışmalarını yerinde inceledi. Ziyaretleri esnasında Ülfet Derneği YK Başkanı Gazi Kılıçparlar ile bir araya gelen GSB Dış İlişkiler Daire Başkanlığı Şube Müdürü İbrahim Şahin, Almanca Mütercimi Şükran Yalçın ve Seyhan Gençlik Merkezi Müdürü Mehmet Tosun, Ülfet Derneği'nin Suriyeli misafirlere yönelik yaptığı çalışmalardan haberdar olduklarını ve bu çalışmaları yerinde müşahade etmek istediklerini belirtip, Almanya ile birlikte bu alanda yürütülen projeler hakkında bilgi verdi.

Bakanlık olarak Suriyeli misafirlerin sosyal uyumunu sağlama noktasında yoğun uğraş verdiklerini söyleyen heyet, sivil toplum kuruluşlarının da bu meselede en az devletler kadar söz sahibi olduğunu ve azımsanmayacak işler yaptıklarının altını çizdi. Ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade eden Gazi Kılıçparlar ise Anadolu Platformu'nun Suriye meselesine bakışını ve sahadaki aktif çabalarını ayrıntılı bir şekilde misafirlerine aktardı. Suriye toplumunun, Türkiye ile entegrasyonunu sağlarken asimile etmemeye gayret ettiklerini de söyleyen Kılıçparlar, yeni Suriye'nin inşasına dair zihin yorduklarını belirtti. Akabinde ise dernek merkezini ve bünyesinde faaliyet gösteren Geçici Eğitim Merkezi'ni gezen heyet, öğrencilerle de yakından ilgilendi.

Yapılan çalışmalardan çok memnun olduklarını ve etkilendiklerini ifade eden bakanlık heyeti, Ülfet Derneği'ni Nisan ayı içerisinde Almanya'dan bir heyetle birlikte tekrar ziyaret ederek, derneğin bu alandaki projelere dahil edilmesi noktasında çaba göstereceklerini söyledi.