Gençlik ve Kimlik Tercihi

0
195

Anadolu Platformu Güney Anadolu Bölgesi (Adıyaman- Elbistan- Gaziantap-Kahramanmaraş- Nizip- Urfa) 2. Ortaöğretim Çalıştayı Elbistan Çınar-Der’in ev sahipliğinde 7 Nisan 2012 Cumartesi yapıldı.

Çınar-Der Yönetim Kurulu ve Orta Öğretim Komisyonu Üyeleri tarafından karşılanan misafirlerle ilk önce tanışma ve arkasından güzel bir kahvaltı yapılarak daha sonra program için seminer salonuna geçildi.

Yaklaşık yüz kişinin katıldığı çalıştayın sunumunu Furkan KILINÇ yaptı. Çınar-Der Orta Öğretim Komisyon Başkanı Eğitimci Ahmet ÇETİN’in program hakkında bilgi, zamanın önemi ve Asr suresine vurgu yaparak başladığı açış ve selamlama konuşmasının ardından Çınar-Der Başkanı İbrahim KILINÇ bir konuşma yaptı. Kılınç, eğitime, eğitim sistemindeki çarpıklığa, bundan ancak Allah’a kulluğa yönelerek kurtulacağımıza dair değerlendirmelerde bulundu.

Daha sonra İstanbul’dan misafirimiz olan Anadolu Öğrenci Birliği Marmara Bölge Sorumlusu ve Özgün İrade dergisi editörü Hanifi TOSUN sunumunu gerçekleştirdi.

Hocamızın konuşma gündemi: Gençlik ve Kimlik Tercihi hakkında idi.

Hanifi TOSUN’un konuşmasını tamamlamasının ardından kısa bir çay arası verildi. Bu çay arasında güzel muhabbetler ve sohbetler gerçekleşti. Çaydan sonra Ahmet ÇETİN yönetiminde Hanifi Tosun ile soru-cevap faslı başladı. Gençler Hanifi Tosun’un konuşmasından zihinlerine takılan ve merak ettikleri farklı konularda sorularını sorarak düşünce ve inanç noktasında mutmain olacak bir sonuca ulaştılar.

Programa yemek ve öğle namazı için bir ara verildi. Yemek esnasında ve çay içilirken öğrenciler ile ağabeyleri arasında yine güzel dostlukların temelleri atılıyordu.

Öğleden sonra ATÖLYE ÇALIŞMALARI başladı. Aşağıdaki konularda ÇALIŞMA GRUPLARI oluşturularak çalışmalara geçildi.

1.Mevcut eğitim sistemi ve sosyal hayatın bana kazandırdığı kimlik nedir? (Grup Bşk. Adıyaman)

2.Çalışmalarına katıldığınız vakıf ya da derneklerden, Müslüman Kimliğinizin oluşması için nasıl çalışmalar yapmasını bekliyorsunuz? (Grup Bşk. Elbistan)

3.Sahabeden biz gençlere kalan örneklik nedir? (Grup Bşk. Gaziantep)

4. Kimlik tercihinde size sunulan ya da dayatılan modellerin özellikleri nelerdir? (Grup Bşk. Kahramanmaraş)

5. “Okuduğun Kadar Varsın” bağlamında, okumanın kimliğimizi oluşturmasındaki etkisi nedir? (Grup Bşk. Nizip)

6. Dünyayı değiştirmek için yola çıksanız bu değişime nereden/nasıl başlardınız? (Grup Bşk. Şanlıurfa)

Atölye çalışması sonucunda grup sözcüleri vardıkları sonuçların sunumlarını yaptılar. Bölgelerden gelen Orta Öğretim Komisyonu Üyesi sorumlular kısa değerlendirmelerde bulundular. Sonuç bildirgesi yapılan değerlendirmenin neticesinde bölgelere ulaştırılacaktır.

Program sonunda bölgelerden gelen misafirlerle toplu resim çekildikten sonra Elbistan’ın bazı bölgeleri gezdirilerek Afşin ilçesinde bulunan Eshab-ı Kehf bölgesine geçildi. Burada kılınan ikindi namazının akabinde Kur’an-ı Kerim’de geçen Eshab-ı Kehf ile ilgili ayetlerden bölümler okunarak yapılar (kervansaray-han- cami) hakkında tarihi bilgilendirmeler yapıldı.

Burada çektirilen hatıra fotoğraflarından sonra misafirler güzel ve hayırlı günlerde buluşmak dileği ile memleketlerine uğurlandı.

ÇINAR-DER HABER