’ Gençlik Ve Gelecek’ Sempozyumu

0
199

Anadolu Platformu Geleneksel hale getirdiği Kuzuluk Buluşmalarının bu yıl 6. sını düzenliyor. Geniş katılımlı sempozyum 5 gün sürecek.

Anadolu Eğitim ve Davet Gönüllüleri Platformu, üyesi bulunan kırka yakın dernek ve vakıf gönüllülerinin katılımıyla 11-16 Temmuz 2011 tarihleri arasında Sakarya-Akyazı-Kuzuluk’ta  ‘Gençlik ve Gelecek’ konulu Sempozyum düzenliyor.

Geleneksel hale gelen ve bu yıl 6. sı düzenlenen Kuzuluk  Sempozyumu’na ulusal ve  uluslararası alanda birçok sivil toplum temsilcisi, kanaat önderi, akademisyen, düşünür, gazeteci, yazar ve aktivist katılıyor.

‘Gençlik varsa Gelecek de vardır’, ‘Gelecek Gençliğin Ellerinde Şekillenecek’ söylemleriyle ön plana çıkan Sempozyum, 11 Temmuz Pazartesi günü Anadolu Platformu Koordinasyon Kurulu Başkanı Turgay ALDEMİR’in açış konuşmasıyla başladı. Üye kuruluş ve Platform komisyon temsilcilerinin selamlama konuşmalarının yer aldığı birinci günün sonunda araştırmacı-yazar Necip CENGİL’in moderatörlüğünde ‘Yeni Bir Gelecek Tasavvuru’ konulu forum düzenlendi. Forumda sivil toplum temsilcileri ve diğer katılımcılar Gelecek Tasavvuru ile ilgili düşüncelerini paylaştılar.

Salı günü, Ahmet Turan KOÇER yönetiminde ‘Dünyada ve Türkiye’de Gençlik Hareketleri’ konulu panele Altan ÖZKANLI, Hasan DÜNDAR ve Gazi KILIÇPARLAR konuşmacı olarak katıldılar. Öğlen programında Hüseyin Özhazar yönetiminde  Anadolu Öğrenci Birliği başlıklı forum yapıldı. Akşam ise Araştırmacı-Yazar Mustafa İSLAMOĞLU’nun katıldığıı  ‘Vahyin Kılavuzluğunda Geleceğin İnşası’  konulu sohbet düzenleniyor.

Çarşamba günü  ‘Arap Devrimleri ve Gençlik’ konulu panel düzenlenecek. Panelde Mısır’dan Dr. Hamza İMADUDDİN, Tunus’tan İmad TUNUSİ, Suriye’den Adem ÖZKÖSE konuşacak. Öğlen Programına, Necati KARATAŞ’ın moderatörlüğünde ‘Yeni İletişim Çağında Toplumsal Hareketler’ konusuyla Dr. Alev ERKİLET Hanım katılacak. Akşam ise, Tunus NAHDA Hareketinin Lideri Raşid GANNUŞİ katılarak ‘İslam Dünyasının Geleceği’ konulu tebliğini sunacak. Hareketin önde gelen isimleri de Tunus ve diğer Arap ülkelerindeki gelişmeler ile ilgili düşüncelerini paylaşacaklar.

Perşembe günü, ‘Yeni Nesil ve Yeni Nesli Anlama’ konulu İkram SOLTAN’ın yönetimindeki panelde; Prof. Dr. İbrahim GEZER, Prof. Dr. Burhanettin CAN ve Hilal KAPLAN konuşmacı olarak katılacaklar. Öğlen programında Araştırmacı-Yazar Ahmet ÖZCAN, ‘Yeni Dönemde Yeni Kavramsal Çerçeve/Yeni Fikriyat’ konulu sunumunu gerçekleştirecek. Akşamki programda ise SETA Koordinatörü Taha ÖZHAN ‘Yeni Türkiye ve Gençlik’ konulu tebliğ sunacak.

Cuma günü ise, ’21. Yüzyılda İslam ve Müslüman Kimliğinin Geleceği’ konulu panelde Prof. Dr. Hayri KIRBAŞOĞLU, Prof. Dr. Yaşar DÜZENLİ ve Doç. Dr. İbrahim KALIN konuşacak. Sempozyum, sonuç bildirisi ile neticelenecek.

Anadolu Platformu’nun Önceki yıllarda düzenlediği Kuzuluk Buluşmalarının konuları

Ø  2006: Aile ve İletişim

Ø  2007: Değer merkezli Kurumsallaşma

Ø  2008: Eğitim ve Sivil Toplum

Ø 2009: Erdemli Toplum

Ø 2010: Medeniyet Tasavvurumuz

Ø 2011: Gençlik ve Gelecek

 

Sempozyum fotoğrafları

Galeri 1

Galeri 2

Galeri 3

Galeri 4