Gençlik ve Değerler Projesi Hayata Geçirildi

0
Gençlik ve Değerler Projesi  Hayata Geçirildi

Yardımseverlik, Doğruluk, Sorumluluk, Adalet ve Merhamet değerleri proje şeklinde Erciş liselerinde uygulanıyor.

 

 

Erciş Başak-der Ortaöğretim Komisyonu tarafından 2013-2014 Eğitim-Öğretim yılı içerisinde Erciş İlçesi’nde bulunan 15 lisede Yardımseverlik, Doğruluk, Sorumluluk, Adalet ve Merhamet değerlerini proje haline getirilerek Erciş Kaymakamlığı ve Erciş İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün destekleri ile hayata geçirildi.

Değerlerin yozlaştırıldığı günümüzde bu erdemli ve evrensel değerlerin tekrardan yaşadığımız topraklarda hayat bulması, gençlerimizin zihin dünyalarını temiz tutabilmeleri ve yaratıcılarının kendilerini “kul” olarak kabul ettiklerinin farkındalığını yaşamaları için liselerde böyle bir çalışma başlatılmış oldu. Kendi ayakları üzerine basabilen ve yaratılmışların şereflisi olan insanoğlunun buradan yola çıkarak özgüven dolu bir hareketle benden de adam çıkar” fikrinin kök salması için değerler eğitimi olsun diyoruz. Çünkü ahlaki ilkelere çağırmanın da aslında İslam’a çağırmak olduğunu da biliyoruz. Erdemli davranışlara sahip bireylerin toplumun değişim ve dönüşümünde önemli görevlere sahiptirler. Dahası kendi sokaklarımızın temiz ve bizim istediğimiz olumlu havanın esmesi anlamında faydalıdır.

Erciş’te 15 ortaöğretim kurumunda verilen değerler eğitimi seminerleri öncelikle Anadolu Platformu’nun tanıtım videosu ile başladıktan sonra 35-40 dakika süre ile görevli olan Başakder gönüllüsü tarafından anlatılması gereken değer anlatıldıktan sonra, seminerin sonunda Erciş Başakder’in tanıtım slaytı izlettirilerek seminerler sonlandırıldı.

Okullarda verilen değerler eğitiminden farklı olarak öğrencilerin yerelde faaliyet gösteren bir derneği tanımaları bu değerlerin hayat bulduğu bir yapıyı bilmeleri ve kendilerine yer bulmaları açısından verilen eğitimler çok önemli oldu.

2014-2015 Eğitim Öğretim yılında aynı çalışma inşallah devam ettirilecektir.