Ana Sayfa Kuruluşlar Hanımeli Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği Gençlik Platformları Gerçekleştireceği Faaliyetler İçin Toplantılar Düzenliyor

Gençlik Platformları Gerçekleştireceği Faaliyetler İçin Toplantılar Düzenliyor

0
Gençlik Platformları Gerçekleştireceği Faaliyetler İçin Toplantılar Düzenliyor

Yardım-Dayanışma Gönüllüleri olarak gerçekleştirdiğimiz son toplantıda; bugüne kadar yapılan ve bundan sonra yapılması planlanan çalışmalarla gündem oluşturduk.

 

Yardım-Dayanışma Gönüllülerinin oluşumu gerçekleştiği günden bu yana, ihtiyaç sahibi 40 aileye gıda paketi olarak yardım ulaştırdık. Her hafta düzenli olarak ortalama 3-4 aileye gıda yardımı götürmekteyiz. Dernekte hafta sonları eğitim çalışmaları içinde olan arkadaşlarımızdan; İlkokul, ortaokul, lise ve üniversite gruplarında, dönüşümlü olarak, her hafta bir birimden yardım toplanmaktadır. Arkadaşlarımız öncelikle evden getirdikleri gıda çeşitleriyle paket hazırlamakta, daha sonra küçük meblağlardan oluşan nakit yardımlarla paketlemede eksik olan ürünlerin alışverişi yapılmaktadır. Alışverişleri daha bilinçli bir tüketici olmaları hedeflenerek, öğrencileri dahil ederek beraber yapmaktayız. Bu vesileyle iktisatlı olmayı öğrenen kardeşlerimiz, daha bereketli alışveriş yapmanın yolunu keşfetmiş oluyorlar. Alışverişten, gıdaların tasnif edilmesine, paketlemeden, evlere ulaştırana kadar, nöbetleşe olarak her bir öğrenci yardımda görev alarak aktifleşmektedir.

Bizler tüm bu yardım çalışmalarını eğitim temelli planlamaktayız. Bir insanın yetişmesinde göz ardı edilmemesi gereken bir yön olarak, Rabbimizin bizleri yaratırken ve terbiye ederken, içimize yerleştirdiği bu güzel duyguları köreltmemek ve gereğini yerine getirmek için çabalamaktayız. Toplumsal sorumluluğumuz bunu gerektirir çünkü… Yaratılan hiçbir şey ve içimize yerleştirilen hiçbir duygu boşuna değil! Ve biz bu duyguları korumak, geliştirmek ve doğru yöne aktarmak durumundayız.

Ayrıca, yardım kampanyasını duyan, yapılan yardımları ve genç gönüllülerin mütevazı çabalarını gören duyarlı kişilerde yardıma katkı payı sunmaktalar. Yardımları ulaştırmada araç sorunu yaşıyor olmamızdan dolayı aracı olan ablalarımızın desteği sayesinde ancak, yardım paketlerini ulaştırabiliyoruz.

Desteklememiz gereken ailelere, gıda paketlerinin haricinde “HER SINIFA 1 YETİM” kampanyamızla da 3 sınıftan öğrencilerin desteğiyle 3 yetim kardeşimizi desteklemekteyiz. Ruhları ve cisimleri nakış nakış yardım sevgisiyle dokunan gençler, sıcak bir yuvadan yoksun, anne-baba duygusunu hissedememiş olan kardeşlerimizin, arkadaşlarımızın harçlıklarından tasarrufta bulunarak getirdikleri miktarların “Bereket Gölünde” birikmesiyle bir nebzede olsa yetimliklerini azaltmak istedik.

Mümin daima birbiriyle dayanışma içinde olmalıdır. Bunu gerçekleştirebilmek için ancak kendi aramızda kardeşliğimizi güçlendirebilirsek, başkalarına da bu kenetlenmişlikle yardım edebiliriz. “…Birbirinizle çekişmeyin; sonra korkuya kapılırsınız da kuvvetiniz gider…” buyruğu bizleri daima sorgulatarak, basit duygulardan soyutlayan bir hayata taşır ve yüreklerimizi sağlamlaştırır, duygularımızı hassaslaştırır.

“Garptaki bir müminin ayağına diken batsa şarktaki bir mümin bunu hissetmezse kamil mümin değildir.”

Başlarına musibetlerin geldiği müminler vardır “İşte o günleri biz insanlar arasında devrettirip dururuz… O sevinçli ve kederli günlerini insanlar arasında evirip çeviririz”

Nimetler içinde yaşarken zaman zaman nimetleri küçümseyen veya görmeyen durumlar yaşayabiliyoruz. Gerek yaşadığımız hayat standardının farkına varmak; gerek farklı koşullarda hayat sürdürmek zorunda olanların yaşamlarını müşahede ederek kamil bakış yakalayabilmek ve kardeşlik duygularını yakından tatmak için, bu kadar yakınımızda olup ta, uzağımızda kalmış Suriyeli mülteci kardeşlerimize “Beydağı Konaklama Tesislerine” kardeşlik kentine ziyaret düzenledik. Kazançlı çıktığımızı düşündüğümüz bu ziyaretten; yüreğimizde sıcaklık, sırtımızda sorumluluğun ağırlığıyla döndük evlerimize…

Önümüzdeki günlerde de derneğimizin Mayıs ayında yapacağı ihtiyaç sahibi ailelere yönelik kermeste, arkadaşlarımızın el becerilerini geliştirmesini hedeflediğimiz ve kendi emekleriyle yaptıkları ürünlerin satışıyla elde ettikleri kazancın hazzını tatsınlar düşüncesiyle, küçük bir stant açmayı planlıyoruz.

Küçük adımlarımızın büyümesi için her tür desteğe ve bizleri daha da gayretlendirecek motivasyona ihtiyacımız var. Velhasıl bizim birbirimiz için, Allah rızası için daima yardıma ve dayanışmaya ihtiyacımız var…