Kapak resmini tıklayarak indirebilirsiniz.

Bilgisayarınıza indirdiğiniz belgeleri bilgisayarınızdan görüntülemek için Acrobat Reader uygulamasına ihtiyaç duyabilirsiniz. Uygulamayı bilgisayarınıza indirmek için tıklayınız. Uygulamanın mobil versiyonunu indirmek için tıklayınız.

GENÇLİK EĞİTİM PROGRAMLARI

Anadolu Öğrenci Birliği ile Eğitim ve Kültür Birimi tarafından hazırlanan bu programlar, üye kuruluşlarımızın da katılımlarıyla geliştirilmiştir.
Programların hedef kitlesi ortaokul, lise ve üniversite çalışması içerisinde yer alan öğrencilerin tamamıdır.
Bu programlar, oluşturulacak gruplarla birlikte yürütülür ve öngörülen ideal grup sayısı, eğitimci dahil 6-8 kişidir. Gruplar, ikili ilişkilerde yapılan fikri müzakerelerle ve asgari müşterekler üzerinden hareketle oluşturulur. Programa alınacak kişiler, bilgi birikimine göre sınıf seviyesi oluşturularak seçilir.
Programlar ortalama 20 hafta şeklinde hazırlanmış olup; eğitim formasyonuna uygun olarak önce kazanımlar, sonra konular, daha sonra da kaynaklar kısmından oluşmaktadır. İdeal olan, programların bir eğitim-öğretim yılı içerisinde bitirilmesidir.
Bazı programlar için ilgili bölüme kaynak kitaplardan oluşan bir liste eklenmiştir. Bu listeden seçilecek kitaplar, grup sorumluları tarafından tespit edilir ve her aya en az bir kitap olacak şekilde okuma listesi oluşturulabilir. Kitap okuma alışkanlığı olan öğrencilerin daha fazla kitap okumaları ve kendilerini geliştirmeleri teşvik edilmelidir. Her insanın okuma alışkanlığının aynı olmadığı göz önünde bulundurularak ilgili olanların önü açılmalı, engellenmemelidir. Bu şekilde oluşan ders halkası, bir yan­dan standart eğitimine devam ederken diğer yandan da ilgili konuda derinleşmeyi sağlayacak bir okuma sürecine tabi tutulmuş olacaktır.
Konuyla ilgili bilinç oluşumunda etkili olan bu okumalara haftalık dersler kadar önem verilmelidir. Okunan kitaplar aylık veya 15 günlük olarak grupça değerlendirilecektir. Düzenli okuma alışkanlığı kazandırmak, bu çalışmanın ana hedeflerinden biridir.
Derslerde paylaşılan konular, referans metinlerimizin üzerinden gerçekleşmektedir. İşlenen konuların katılımcılar tarafından özümsenmesi, sahih davranışa dönüştürülerek hayatın içerisinde makes bulması, programların en önemli hareket noktasıdır. Örgütlü kötülüğe karşı örgütlü ve aktif iyiyi oluşturarak harekete geçirmek, fikriyatımızı yaygınlaştırmak, değerlerimizin hakim olması için olmazsa olmaz unsurlardandır.
Bu programlar katılımcılarda, insanlık ailesinin bir ferdi olduğu hissi ile bir ümmet bilinci meydana getirmeli, buna paralel olarak hareketimizle ilgili aidiyet hissi oluşturmalıdır.
Unutulmamalı ki eğitim müfredatlarının temel amacı katılımcılarda İslami bilgiye paralel olarak bir bilinç ve ahlaki asalet inşa etmektir.

İSTEDİĞİNİZ BÖLÜMÜ İNDİRİN

ÜNİVERSİTE PROGRAMLARI

GİRİŞ

KULLUK VE SORUMLULUK BİLİNCİ

KAVRAMLAR

PEYGAMBERLER TARİHİ

SİYER-İ NEBİ

TEFSİR (KUR'AN OKUMALLAI) PROGRAMI

MODERN DÖNEM İSLAM ÜLKELERİ

YAKIN TARİH

TEMEL SİYASİ KAV. VE İDEOLOJİLER

ALAN OKUMALARI İÇİN KİTAP LİSTESİ

LİSE PROGRAMLARI

KULLUK VE SORUMLULUK BİLİNCİ ->

HADİS-İ ŞERİFER

AHLAK

AHLAK - HADİSİ ŞERİFLER

KAVRAMLAR

KARAMLAR - HADİS-İ ŞERİLER

DAVET

SİYER

ORTAOKUL PROGRAMLARI

PEYGAMBERLER TARİHİ (6. SINIF)

SİYER-İ NEBİ (7. SINIF)

KAVRAM-AHLAK (8. SINIF)