Ana Sayfa Kuruluşlar Gençliğin Kurtuluşu İçin Kardeşlik

Gençliğin Kurtuluşu İçin Kardeşlik

0
Gençliğin Kurtuluşu İçin Kardeşlik

Ülfet Eğitim ve Yardımlaşma Derneği, Ortaöğretim Komisyon’un hazırlamış olduğu “Gençliğin Kurtuluşu İçin Kardeşlik” adlı bir panel düzenledi.

Sunuculuğunu Furkan Sungur’un yaptığı program akışı şöyleydi:

            Program Akışı

          Sunucu: Furkan Sungur

          Açılış Konuşması: Ortaöğretim Komisyonu Hocaları’ndan M. Ali Tek

          Diyanetin hazırlamış olduğu Kardeşlik videosu

          Kur’an-ı Kerim Tilaveti: Ömer Faruk Çoban

          Kur’an’ı Kerim Meali: Hasan Basri Yolaçan

          “ Kardeşlik İmtihanımız “ konulu sunumu ile: Osman Yüceli

          “ Muhacir-Ensar Kardeşkliği “konulu sunumu ile: M.Şamil Kılıçparlar

          Dua: Yusuf Kanhan

Sunuculuğunu Furkan Sungur’un yaptığı program, M. Ali Tek’in yaptığı açılış konuşması ile başladı. Açılış konuşmasında şunlara değindi; Kardeşlik aynı anne-babadan doğan insanlardan ziyade bir anlayışın, bir varoluş ve bir sorumluluğun yüklenildiği ulvi bir birliktelikten hasıl bir olgu olarak ele almayız. Kardeşlik dendiğinde aklımıza şu kavramlar çağrışım yapmalı; vefa, fedakarlık, cömertlik. İçinde bulunduğumuz kurumlara sahip çıkma, sahiplenme anlayışının bir kardeşlik kökenli oluşumdan geldiği ve bu yüzden bu kurumlarla ilişkimizin kardeşlik hassasiyeti anlayışıyla sahiplenmemiz gerektiğini belirtti. Sahabeden Hz. Bilal ve Ebuzer el Gıfari’nin yaşadığı hadise’den hareketle kardeşliğimizin temelinde ırk, nesep, millet algısının yanlış olduğu, temelsiz bir yapıyla eşdeğer olduğu ve Peygamber as’ın tasviriyle “cahiliye kırıntıları”na ait bir davranış sergilemekten uzak durmamız gerektiğini, kardeşlik anlayışını bu zaman diliminde tekrardan kurmamız gerektiğini belirtti.

“Kardeşlik İmtihanımız” konulu ile Osman Yüceli; Hucurat-10 ayetiyle konusunu özetledi: “Muhakkak ki müminler kardeştirler” ayetinde geçen ifade üzerinde durdu. Müslüman ülkelerden göç eden Afgan kardeşlerimize, Suriyeli muhacirlere sahip çıkmamız gerektiğini, bugünümüzün kardeşlik imtihanın bu olduğunu belirtti.

“Muhacir-Ensar Kardeşliği” konulu ile Şamil Kılıçparlar; böyle bir kardeşliğin döneminden önce görülmediği ve bir ilk olarak yaşandığı, bu kardeşlikle asr-ı saadet temelinin kurulduğunu belirtti. Bedir Savaşı’nda esir düşen Ebu Aziz’in kardeşi Musab B. Umeyr ile arasında geçen hadiseden hareketle, kardeşliğin kan bağından gelmediği, bundan daha üstün ve yüce bir anlayış ve birliktelikten geldiği, bizim bu anlayış üzerinden kardeşlik temellerimizi yeniden gözden geçirmemiz gerektiğini belirtti. Ardından Suriyeli kardeşlerimizle bir muhacir-ensar ilişkisini yaşadığımızı ve bunun hakkını vermeye çalışmamız gerektiğini, ancak bunun üzerinden Asr-ı Saadet modelini kazanabileceğimizi ifade etti.

Yusuf Kanhan’ın duası ile program sona erdi.