Ana Sayfa Kuruluşlar Gençler Doğada Buluştu

Gençler Doğada Buluştu

0
Gençler Doğada Buluştu

Alanya Sebilay Derneği geçnçlerle bir piknik organizasyonu gerçekleştirdi. Gençlerle konuşan dernek yetkilileri onlara tavsiyelerde bulunarak tecrubelerini paylaştılar.

İslam dini gençlik dinidir. İslamiyet genç Müslümanlar üzerinden yükselmiştir. İslam için yapılacak şeyler gençken daha kolaydır, daha parlaktır, daha büyüktür. Biz, gençlerin dinimizdeki yerini herhangi bir ansiklopediden öğrenecek değiliz yâda biz genç Müslümanların neler başarabileceğini tarihin gelecek yıllarında, asırlarında öğrenecek değiliz.

Biz 17 yaşında, o zamanın iki süper gücünden biri olan Bizans’ın üzerine gidecek orduya komutan olan Usame’yi biliriz. Bu Ümmet genç bir ümmettir. Kızıyla erkeğiyle gençlik dinidir. Geçmişten günümüze o kadar çok örnekler vardır ki saymakla bitmez. Saad b ebi Vakaslar Talhalar, Musablar, Fatihler neler neler. Biz bunları yapamayız, daha erken, küçüğüz vs diyemeyiz. Örnekler ortada ashabı kiram ve yaptıkları ortada. 11 yaşında Taife eyalet valisi olan ashabı kiram ortada, bahanemiz yok.

Gençler yaza giriyoruz. Kiminiz köyüne gidecek ve belki de kiminiz şehirde kendisine bir iş bulup okul harçlığını temin için koşuşturacak. Yaz tatilini kimimiz eğlenmek ve boş vakit harcamak için bir fırsat bilir ve yaz günlerini nasıl verimli olarak geçireceğimizi bilmeyiz ve Allah’ın bize verdiği ömrü hevamız, isteklerimiz ve belki de günah  işlemek ve Allah’ın verdiği nimetleri haram olan yerlerde kullanmak için zaman zaman nefsimize uyarız.

Sizden ricam; bu yaz  mevsiminizi Allah’a davet ve kendinizi yetiştirme ve İslam’a davet ettiğiniz bir mevsim kılınız.

Yaz tatilinde bilinçli bir Müslüman genç olarak olmazsa olmazlarımız olmalı bunlardan bazıları,

1-Nerede olursanız olun ve nereye giderseniz gidin ve nerede çalışırsanız çalışın; mutlaka namazınızı kılınız, eğer bulunduğunuz yerde namaz kılan başka insanlar da varsa onlarla birlikte cemaat olarak namaz kılınız.

2- Her yerde Kur’anınız ve onun güzel bir meali bulunsun.

3-Tanıştığınız ve zamanı durumu müsait olan herkese İslam’ı anlatınız; hiç olmazsa davet için yanınızda bulundurduğunuz güzel ve kolay anlaşılabilir bir kitabı bu insanlara hediye ediniz.

4-Gücünüz yetiyorsa, bir kaç genç gelin bir araya yaz aylarında hem çalışmak ve hem de Arapça öğrenmek için Cezayir ve Tunus gibi ülkelere gidebilirsiniz. İmkan olan yazlarını burada öldürerek geçirmesin.

5-Bunun yanında mutlaka uzun dağ yürüyüşleri yapacağınız kısa süreli de olsa dağ yürüyüşleri düzenleyin bedeninizi yorucu olan tırmanışlara ve dağ havasına alıştırın ki, gelecekte mecbur kaldığınızda bu sizlere bir tecrübe ve alıştırma olsun.

6-Mutlaka kendinize yazlık bir kitap okuma listesi çıkarın ve “Günlük Kur’an Okumları”nızın olmasına dikkat edin. Kur’ansız geçirdiğimiz günlerin kayıp olduğunu ve bereketinin az olduğunu hiç, unutmayalım.
7- Bu yaz mutlak bir “siyer” kitabı okumalıyım diye aklınıza yazınız.

8- Burada sizlere bir diğer şeyi söyleyebilirim; mesela spor yapınız ve yüzmeyi mutlaka öğrenin. ,

9-Gittiğiniz yerlerde; Sünnet Ehli, takva davet ehli olan Müslümanları ve kardeşlerinizi ziyaret edin onların bilgi ve  tecrübelerinden yararlanın.

10-Suriye’de olanlara bakın, ondan sonra kendinize çeki düzen verin, daima Allah’tan korkalım ve hayamızı koruyalım.

11-İnsanlara; kim olursa olsun zor durumlarında kesinlikle yardım ediniz. Yaşlılara saygılı olun. Küçüklere İslamı sevdirin, onlara hem hediyeler alın hem de onlara namazın ve Kur’anı öğrenmenin hayırlarından ve güzelliklerinden söz edin. Ve İslam’ın nasıl bir Din olduğunu ve neden Müslümanız ve neden bu ülkede yaşıyoruz ve bunu neyle elde ettik ve hangi hakla burasını kendimize vatan ettik bunu onların özellikle cami imamları ve hoclarına iyi davranın ve onların bilinçlenmesi için ufuklarını açacak kitaplar hediye.edin.

Allaha emanet olun Allah yarımdımcınız olsun.