Ana Sayfa Kuruluşlar Anadolu Öğrenci Birliği Gençler Çözüm Sürecini Konuşuyor

Gençler Çözüm Sürecini Konuşuyor

0
Gençler Çözüm Sürecini Konuşuyor

Anadolu Öğrenci Birliği, 81 ilden 600’den fazla üniversite öğrencisini Van’da “Gençler Çözüm Sürecini Konuşuyor-Bir Olmak İçin Yeni Anayasa Şart” başlıklı öğrenci sempozyumunda buluşturdu.

Anadolu Öğrenci Birliği tarafından Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ)Prof. Dr. Cengiz Andiç Kültür Merkezi’nde düzenlenen toplantıya Van Valisi Münir Karaloğlu, AK Parti Malatya Milletvekili Öznür Çalık ve AK Parti Van Milletvekili Gülşen Orhan, Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Doç. Dr. Yusuf Tekin, Vali Yardımcısı Mehmet Özel, Van Belediye Başkan Yardımcısı Abdurrahman Doğar, Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Ramazan Şekeroğlu, AKParti İl Başkanı Abdullah Aras, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

Hoş geldiniz konuşması için kürsüye çıkan Van Gökkuşağı Derneği Başkanı ve Anadolu Platformu Yönetim Kurulu Üyesi Özkan Soyluoğlu, bu süreci gençlerin kuracağını bu minvalde gençlerin yapacağı her türlü çalışmaya destek vereceklerini, bu organizasyonun Van’da yapılmasının daha bir anlam taşıdığını konuşmasında vurguladı.

Anadolu Öğrenci Birliği Genel Sekreteri Emrah Atila ise organizasyonda emeği geçenlere teşekkür ettikten sonra, gençlerin barışı ve kardeşliği özlediğini şöyle vurguladı:”Dostlarım biz barışı özlemedik mi? Dostlarım biz kardeşliği özlemedik mi? Değerli dostlar vallahi bir barışı özledik, vallahi biz kardeşliği özledik. Bizler ellerimizde beyaz karanfillerle yeni bir Türkiye kuracağız. İnsanlığın, özel de gençliğin paraya, güce, otoriteye diğer hiçbir başkaya kurban edilmediği bir ülke.”

Ayrıca Emrah Atila’nın konuşmasında Zekeriya Şengöz’ün oğlu Salim Şengöz’e hoş geldiniz demesi ve Zeki Baba’yı anması salondan büyük alkış aldı.

Anadolu Platformu Yönetim Kurulu üyesi ve Anadolu Öğrenci Birliği Genel Başkanı Tamer Çalhan, yaşanan bu sürecin 200 yılık fetret döneminin bitişi anlamına geldiğini artık kardeşler arasında çıkartılan fitnenin bitirileceğini vurguladı.

YYÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ramazan Şekeroğlu organizasyona ev sahipliği yaptıkları için çok mutlu olduklarını belirterek tüm katılımcılara hoş geldiniz dedi.

Van Belediye Başkan Yardımcısı Abdurrahman Doğar ulus devletin Kürtlere ve Müslüman kesime zulmettiğini artık bu zulüm döneminin bitirilmeye başlandığını bu sürecin iki önemli aktörünün, Recep Tayyip Erdoğan ve Abdullah Öcalan olduğunu söyledi.

Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Doç. Dr. Yusuf Tekin, gençlerin Van’da Türkiye’nin dört bir yanından gelerek yapılan bu çalışmanın çokanlamlı olduğunu, sürecin en önemli faktörlerinden birinin gençler olduğunu, gençlerin konuşmaya başladığı bu dönemde artık sorunların daha hızlı çözüleceğini vurguladı. Tekin, bir irade koyarak kısa bir zamanda bu kadar büyük bir organizasyon düzenleyen gençleri tebrik ettikten sonra bu organizasyondan sonra da gençlerin süreci takip etmeleri gerektiğini belirtti.

Van Valisi Münir Karaloğlu, halkın içinde olmadığı hiçbir projenin başarıya ulaşmasının mümkün olmadığını söyledi. Özellikle gençlerin içinde olmadığı ve desteğinin, katkısının bulunmadığı hiçbir projenin başarıya ulaşmasının mümkün olmadığına inandıklarını vurgulayan Vali Karaloğlu, “Onun için bugün burada olmanız, çözüm sürecine ve yeni anayasa yapım sürecine katkı vermek suretiyle şehrimizde olmanızı çok önemsiyoruz. Değerli gençler, hiçbirimiz doğarken bize annemizi seçme özgürlüğü verilmedi. Bir kısmımızın annesi Türk, bir kısmımızın Kürt, Arap, Laz, Çerkez, Ermeni ve Rum. Bizim medeniyetimizde annelerimizin farklı olması bize ne bir şey katar ne de bir şey eksiltir. Ama Türkiye’de tekçi zihniyet hepimizin aynı kabuğa sokmak üzere yıllarca mücadele etti. Ama son yıllarda bu tekçi zihniyetten kurtulmak için çok ciddi bir mücadelenin verildiğini de biliyoruz. Bugün yürütülen çözüm süreci ile birlikte artık tünelin ucunun göründüğünü söyleyebiliriz. Tünelin ucundaki bu ışık inşallah hepimizin yüzünü aydınlatacak yolunu açacaktır. Çoğulcu bir Türkiye’nin kardeşçe yaşanacak yeni bir dünyanın kuruluşuna da öncülük edeceğine inanıyorum. Onun için Türkiye’de son 30 yıldır her bölgesi belki çok sıkıntı çekti. Belki çok şey kaybetti, ama inanın bu bölgenin insanı en büyük sıkıntıyı çekti, en büyük acıyı yaşadı. Onun için bu çözüm sürecine en güçlü desteği bölgede yaşayan, Van’da yaşayan insanlarımız vermektedir. Belediye başkanımız bölge insanın yüzde 90’ının destek verdiğini söyledi. Bence bölgenin yüzde 100’ü destek veriyor” dedi.

1. OTURUM: ÇÖZÜM SÜRECİ VE KARDEŞLİK RUHU

Yapılan açılış konuşmalarının ardından Av. Mehmet Uçum’un moderatörlüğünde ‘Gençler Çözüm Sürecini Konuşuyor’ konulu seminere davet edilen Akil İnsanlar Doğu Anadolu Bölgesi Heyeti birer değerlendirme konuşması yaptı.

İlk sözü alan Abdurrahman Kurt, özgürlük ve kardeşlik davası için bu cumhuriyeti hep birlikte yeniden kurgulamanın peşinde olmak arzusunda olduklarını belirtti. Yıllarca halkları ezdiklerini ve toplumun kafasında ‘nasıl egemen olur’ diye bir kurgunun oluştuğunu anlatan Kurt, “Bugün geldiğimiz noktada özgür olmalıyız. Özgür olmalıyım, ama benim dışımdaki de özgür olmalı. Alevi de Sünni de kendini özgür hissetmeli, Kürt’te kendini özgür hissetmeli. Beraber yaşamanın ruhunu tekrar toplumumuza giydirmeye geldik. Bu baskı sizlerden geldi. Bugün ‘bu kan dursun’ diyorsanız ve siyasetçiler size uyuyorsa, bu sizin mücadelenizden geldi. Bu öyle bir settir ki bunun üzerinde duramaz ” ifadelerini kullandı.

Sonraki nesil için yeni bir ülke inşa etmeye çalıştıklarını vurgulayan Zübeyde Tekir de, demokratik çözüm ile birlikte insan haklarının yaşamlaştığı, insanın değerli olduğu, mekanizmaların değerli olduğu yeni bir ülkeyi kucaklamayı istediklerini kaydetti. Tekir, “Hepimiz doksan yıldır bize giydirilmeye çalışın gömleği yırtma aşamasındayız. Halkın cumhuriyeti olsun, halkların cumhuriyeti olsun, ötekileştirme olmasın. Birinin diğerinden üstünlüğü yansımasın, böyle bir ülke istiyoruz” dedi.

1982 Anayasası’na tepki gösteren Mahmut Arslan da, böylesi bir süreçte 82 Anayasa’sının 30 yıldır yürürlükte olduğunu belirtti. Arslan, “Bu sabıkalı anayasa hala yürürlükte. Ciddi bir değişim ve dönüşüm yaşanmaktadır. Yaptığımız araştırmalarda toplumun büyük bir kesimi yeni bir anayasa istiyor. Siyasi partiler yeni bir anayasa konusunda kaçamazlar, millete ihtiyaçları var. Şartlar ne olursa olsun bu sürece destek verelim. Umarım ülkemiz için yeni bir dönem başlamış olsun” açıklamalarında bulundu.

Sibel Eraslan’ın ardından Ayhan Ogan’ın da sürecin çok önemli olduğunu, yaptıkları çalışmaların da sürecin başlangıcını oluşturduğunu aktardı. Ogan, barış sürecinin başlayabilmesi için öncelikle silahların bırakılması gerektiğini belirtti. Yapılan konuşmaların ardından Akil İnsanlar Heyeti, öğrencilerin süreç ile ilgili görüş ve taleplerini alarak, konu ile ilgili sorularını cevaplandırmalarıyla oturum son buldu.

haber güncelleniyor…