Genç Kızlardan Yaz Okulu Kapanış Programı

0
209

Vakfımız hizmet binasında 18 Haziran-13 Temmuz tarihleri arasında düzenlenmiş olan yaz okulumuz 14 Temmuz 2012 Cumartesi günü gerçekleştirilen bilgi yarışmasıyla sona erdi.

Eğitimcilerin Eğitimi

Yaz Okulu programı öncesi vakfımızda gerçekleştirmiş olduğumuz eğitim seminerleriyle, eğitimcilerimizin donanımlı ve motive olmuş bir şekilde eğitime başlamaları sağlandı. Dört farklı konudan oluşan seminerler iki oturumda gerçekleştirildi. Alanında yetkin eğitimciler tarafından verilen eğitim seminerlerinin konuları şu başlıklardan oluştu:

Gülay Ünal-Sınıf Yönetimi

Meryem Turan-14-18 Yaş Gelişim Özellikleri

Fatma Çelik- Vakıf-Hizmet Bilinci ve Çalışmanın Amaç ve Önemi

Humeyra Zeyneb Doğu- Program ve Müfredat Tanıtımı

DERS PROGRAMI

14-18 yaş arası genç kızlarımıza yönelik hazırlanmış olan ders programı tecrübeli ve alanında yetkin 10 farklı eğitmen beraberliğinde hafta içi her gün 9:30-14:10 saatleri arasında gerçekleştirildi. Öğrencilerin eğitimden maksimum düzeyde faydalanmaları için özenle hazırlanan ders programı, İslami derslerin yanı sıra kültürel ve sosyal faaliyetleri içeren 14 farklı branştan oluştu. Kur’an-ı Kerim ve Meal dersleri ağırlıklı olmak üzere öğrencilerimiz Peygamberler Tarihi, Siyer, İslam Tarihi, İslam Coğrafyası, Adab, İlmihal, Kavram, Biyografi, Arapça, İngilizce, Sağlık ve El Sanatları alanında eğitim aldılar. 45 öğrenciyle dört hafta boyunca ücretsiz olarak gerçekleştirilen program, hem eğiticiler hem de öğrenciler açısından oldukça verimli geçti.

SOSYAL ETKİNLİK

Sinema

2009-Hindistan yapımı bir film olan Three Idıots-3 Aptal’ı izlerken hem düşündük hem eğlendik. Film, mühendislik okuyan üç gencin hayatı üzerinden eğitim sistemine iyi bir eleştiri içeriyor. Öğrenmekten çok yarışmak üzerine kurulmuş eğitime, farklı bir gözle bakıyor ve başarının asıl yoluna işaret ediyor.

Berat Kandili Programı

Yaz okulumuzun mübarek üç aylar içerisinde gerçekleştirilmiş olması vesilesiyle Şaban ayının 15.gecesi olan Berat Kandili’ni öğrencilerimizle birlikte ihya etmeye çalıştık. Kur’an-ı Kerim tilaveti ve Berat kandilinin önemi konusunda yapılan konuşma sonrasında kısa bir keman dinletisi ve öğrencilerimiz arasında küçük bir hediyeleşmeyle devam eden program duayla sona erdi.

Eski insanlar mı daha mutluydu, şimdiki insanlar mı?

Bu soruya farklı cevaplar veren 10 arkadaşımız kendilerinin haklı olduğunu ispatlamak için ter döktü. Konuyla ilgili farklı fikirler içeren ve özellikle son dakikaların sıcak tartışmalarla geçtiği sunumlar, seyirciler tarafından da büyük bir heyecan ve katılımla takip edildi. Oldukça keyifli dakikaların yaşandığı münazarayı “Şimdiki insanlar daha mutludur” diyen arkadaşlarımız kazandı.

Aşır Okuma

Öğrencilerimizin güzel sesleriyle süslediği Fatiha Suresi ve iki farklı salâvattan oluşan aşır okuma dersi, farklı olduğu kadar eğlenceliydi.

“Kur’an-ı Kerim” Konulu Yarışma

Meal dersi çerçevesinde düzenlenmiş olan “Kur’an-ı Kerim” konulu serbest dalda yarışmanın birincisi, yazmış olduğu harika yazısıyla Şerife Oğuzsağırcı arkadaşımız oldu. Kompozisyon, hikâye, resim, slâyt, fotoğraf, ses kaydı, mektup ve pano gibi birçok dalda katılımın olduğu yarışmanın ikincisi, yaptığı güzel resimle Beste Akansu olurken, özenle hazırlamış olduğu slaytla Beyzanur Akpınar kardeşimiz üçüncü oldu.

Piknik

Kayseri’nin en güzel ve en meşhur piknik yerlerinden olan Gesi’de çok keyifli bir piknik yaptık. Halat çekme, yumurta taşıma, ip atlama, yakar top vb. birçok oyunla renklendirdiğimiz piknikte stres atıp eğlendik.

Bilgi Yarışması

Yaz okulu programında görmüş oldukları derslerle ilgili bilgilerini yarıştıran arkadaşlarımızı izlemek, bizleri de en az onlar kadar heyecanlandırdı. Yarışmadan bir gün önce gerçekleştirilen I.aşama sınavında ilk 9’a giren öğrencilerimiz, finalde yarışmaya hak kazandılar. İlk 20 soruda beraberliğin bozulmadığı yarışma A grubunda yer alan Rumeysa Sena Çamdalı, Sümeyye Şener, Fatma Sarıca arkadaşlarımızın birinciliğiyle sona erdi.

Kapanış

14 Temmuz 2012 Cumartesi günü vakfımız konferans salonunda gerçekleştirilen bilgi yarışması ve el sanatları sergisiyle son bulan yaz okulumuz, yeni ve güzel arkadaşlıkların başlangıç yeri oldu. Dolu dolu ve bir o kadar da eğlenceli geçen programımızın, öğrencilerimizin hayatlarında güzel bir başlangıç olması, kalplerine atmış olduğumuz muhabbet tohumlarının yeşermesi, yeni genç arkadaşlarımızın aramıza katılması temennisiyle… Çalışmalarımızı takip etmeye devam edin.

Humeyra Zeyneb Doğu