Ana Sayfa Kuruluşlar Bülbülzade Eğitim Sağlık ve Dayanışma Vakfı Genç Kadın Liderler Forumu’ndan Bülbülzade Vakfı’na Ziyaret

Genç Kadın Liderler Forumu’ndan Bülbülzade Vakfı’na Ziyaret

0
Genç Kadın Liderler Forumu’ndan Bülbülzade Vakfı’na Ziyaret

Genç Kadın Liderler Forumu 2016 çalıştayı için yurt dışından gelen yaklaşık 30 misafir, Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) öncülüğünde Bülbülzade Vakfı’nı ziyaret etti.

Gaziantep’te gerçekleştirilen Genç Kadın Liderler Forumu 2016 çalıştayı için Katar, Tunus, Mısır, Fas ve Almanya’dan gelen yaklaşık 30 misafir, KADEM (Kadın ve Demokrasi Derneği) öncülüğünde Bülbülzae Vakfı’nı ziyaret etti.

14 Nisan Perşembe günü gerçekleştirilen ziyarete KADEM Gaziantep Temsilcisi Esra Ercan ve üyeler katıldı. Ziyarette Anadolu Kadın ve Aile Derneği (AKADDER) Başkanı Rabia Aldemir ve Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir ile görüşen heyete Bülbülzade Vakfı’nın çalışmaları hakkında bilgi verildi.

Ziyarette bir konuşma yapan Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir Suriyelilere yönelik yaptıkları çalışmalardan bahsetti. Aldemir, Suriye içerisinde 12 okulda öğrencilere eğitim verdiklerini belirterek; “Özellikle kadınların ve gençlerin örgütlenmesi için Suriyelilerle ortak çalışmalar yürütüyoruz. Suriyeli çocuklar için Arapça kitaplar bastırdık. Bu kitapların Kürtçesi de bastırıldı. İngilizcesi ise yakında çıkacak. Yine fikir kitapları tercüme ediyoruz.

Özellikle Suriyeli misafirlerin entelektüel kapasitelerini arttırmak için çalışmalar yapıyoruz. Suriyelilerle birlikte gazete çıkarıyoruz. Bu gazetenin yazarlarının çoğunluğu Suriyelilerden oluşuyor. Yine Arapça, Türkçe ve Kürtçe radyolarımız var. Arapça radyomuzda birçok etnisiteden kişi program yapıyor. Amacımız birlikte yaşamın yayında da devam etmesi ve birleşik Suriye’nin devamıdır” dedi.

Aldemir, konuşmanın ardından konuklardan gelen soruları da yanıtladı. Ziyaret, Bülbülzade Vakfı’nın önünde çektirilen toplu hatıra fotoğrafının ardından sona erdi.