Gelin Etmeyin, Okula Gönderin

0
200

“Gelin Etmeyin, Okula Gönderin” proje ortağı Mozaik Kadın ve Aile Derneği Başkanı Rabia Aldemir’e projeye katkılarından dolayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından plaket verildi.

“Gelin Etmeyin, Okula Gönderin" proje ortağı Mozaik Kadın ve Aile Derneği Başkanı Rabia Aldemir’e projeye katkılarından dolayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından plaket verildi.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Gaziantep Üniversitesi, Mozaik Kadın ve Aile Derneği ve ilimizin Sivil Toplum Kuruluşları ortaklığı ile yürütülen “Gelin Etmeyin, Okula Gönderin" projesi 5 ay sonucunda 25 kız çocuğunu eğitime kazandırdı.

Projesinin tanıtım toplantısı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, eşi Emine Erdoğan, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşen Gürcan, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in katılımıyla gerçekleşti.

Şahin, Şehitkâmil Kongre ve Kültür Merkezi'ndeki tanıtım toplantısında, 19 sivil toplum kuruluşu, çeşitli kamu kurumu temsilcileri, imamlar ve bazı gönüllülerin destekleriyle projeyi hayata geçirdiklerini belirtti.

"300 Bin Kız Okula Başladı"

Proje kapsamında evlilikten kurtarılıp okula kazandırılan Zeynep adlı genç kızın 470 puan alarak Kilis Fen Lisesine yerleştirildiğini anlatan Şahin, devlet yurtlarına yerleştirilen Zeynep'in, eğitiminin ardından hayalini kurduğu kalp cerrahı olmasını hep birlikte görmek istediklerini dile getirdi.

Bir yıllık çalışmalarının neticesinde 25 genç kızın yeniden okula kazandırıldığını kaydeden Şahin, "25 kişi sayı olarak az görülebilir ama bu 25 kişinin aslında hayatı değiştirildi. O yüzden bu sayı çok önemli" dedi.

Kadın Bu İşi Hallettiği Sürece, Allah'ın İzniyle Her Şey Hallolur

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da projenin adında yer alan "gelin etmeyin" ifadesini duyduğunda "etme, eyleme" anlamında düşündüğünü belirterek, işin aslını öğrenince de memleketin gönül yarasıyla ilgili atılan bu adımda yer almak istediğini aktardı.

Böylesi önemli projeyi hayata geçirenlere teşekkürlerini ileten Cumhurbaşkanı Erdoğan, birliktelik ruhu olduğu sürece kimsenin Türkiye'nin önünde duramayacağını kaydetti.

Birlikteliğin her zaman içeriden halledilmesi gerektiğini, bu noktada kadınlara büyük görev düştüğünü vurgulayan Erdoğan, "Kadın bu işi hallettiği sürece, Allah'ın izniyle her şey hallolur" diye konuştu.

Proje kapsamında okula kazandırılan ve kendisine çiçek takdim eden Filiz adındaki genç kızın artık yepyeni hayalleri olduğunu anlatan Erdoğan, şöyle konuştu:

"Filiz kızımız neredeyken şimdi hangi ideallerin peşinde koşuyor. İnşallah o idealine ulaşacaktır. Rabbim onu nasip etsin. İnşallah onun Kalp Cerrahı olmasını sağlar. İnşallah Rabbim onu da sağlar. 12 kardeşi var. Bu niye bize lazım biliyor musunuz? Her yerde söylüyorum. Bu milletin güçlü ailelere ihtiyacı var. Bunun için de her yerde tek millet diyorum. Bizim tek millet anlayışımızın içerisinde tek bayrak var, tek vatan var, tek devlet var. Bizim tek millet anlayışımızın içerisinde ayrımcılık yok. Bunda Türk'ü, Kürt'ü, Çerkez'i, Abaza'sı, Gürcü'sü, Boşnak'ı var, hepsi var. Çünkü biz birbirimizi Yaradan'dan ötürü seviyoruz."

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan ise hayata geçirilen bu projede emeği geçenleri kutlayarak, çok sayıda sektörün el ele vererek toplumsal sorunları ortadan kaldırmaya yönelik bu tür çabaların artmasını temenni etti.

Terör olayları sonrası hayatlarını kaybeden güvenlik güçleri ve vatandaşları rahmetle andıklarını ifade eden Emine Erdoğan, teröre karşı birlik ve beraberlik çağrısında bulunarak, Türkiye'nin bu sıkıntıları da atlatacağına inandığını vurguladı.

Konuşmaların ardından projeye katkı sağlayan 19 STK'ya katkılarından dolayı teşekkür plaketi verildi.

Tüm Galeriyi görüntülemek için Tıklayınız…