Ana Sayfa Kuruluşlar Ülfet Eğitim ve Yardımlaşma Derneği Geleneksel Ülfet Der İftarı Yapıldı

Geleneksel Ülfet Der İftarı Yapıldı

0
Geleneksel Ülfet Der İftarı Yapıldı

Ülfet Derneği Geleneksel İftar Programı, 13 Mayıs Pazartesi günü DSİ Seyhan Baraj Tesisleri’nde gerçekleşti.

Ülfet Derneği tarafından geleneksel hale getirilen iftar programlarının 2019 ayağı, 13 Mayıs 2019 Pazartesi günü DSİ Seyhan Baraj Tesisleri’nde yapıldı. İftar programına Yüreğir İlçe Milli Eğitim Müdürü Murat Çelik, Seyhan Belediye Meclis Üyesi Yalçın Limoncu, Anadolu Platformu İstişare Kurulu Üyesi Süleyman Dağ, Memur Sen ve Eğitim Bir-Sen Adana Şube Başkanı Mehmet Sezer, Adana Sivil İnisiyatif Meclisi (ASİM) Başkanı Mahmut Eraslan, STK temsilcileri, kanaat önderleri, eğitimci ve idareciler ve dernek üyeleri ile Mersin, Osmaniye, Pozantı ce Ceyhan’dan Anadolu Platformu üye ve gönüllü dernek yöneticilerinden oluşan kalabalık bir topluluk katılım gösterdi.

Yapılan iftarın ardından Ülfet Derneği YK Üyesi Halid Kolan’ın Kur’an-ı Kerim tilaveti ile devam eden iftar programı, Ülfet Derneği ve İyilikder Adana Temsilciliği’nin 2019 Ramazan yardımları hakkında yapılan bilgilendirmeler ile sürdü. Akabinde ise Ülfet Derneği YK Başkanı Gazi Kılıçparlar, konuşmalarını yapmak üzere kürsüye davet edildi.

Açılış konuşmasına davetlerine icabet eden misafirlerini selamlayarak başlayan Kılıçparlar, Ramazan ayı, benin/egonun/enenin biz bütünü içerisinde yok olduğu ciddi bir muhasebe ve murakabe ayıdır dedi.

 

“Yaptığımız her şeyin karşılığını hemen görmek istiyoruz, bir ağaç diktiğimizde meyvesini de yiyelim istiyoruz ama unutmayalım ki, hayat içinde yaşadığımız bu dünyadan ibaret değildir” diyen Kılıçparlar, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Bizler biliyoruz ki; kötülükler kendiliğinden yok olmaz, iyilerin çabasına bağlıdır”, çabası olmayanların çaresi olamayacak, bugünü olmayanların yarını riske girecektir, bugün buraya gelindi ise bu tek kişilik hikayeler ile olmamıştır, herkes kendisi için kıymetli olanı buralara taşıyarak bugünlere geldik.”

 

“Ramazan, aklımızı ve fikrimizi hesaba çekmek için bu noktada büyük bir fırsattır.

Buna; hem kendimizin, hem içerisinde yaşadığımız ülkenin, hem de insanlığın ihtiyacı vardır” diyerek sözlerine devam eden Kılıçparlar, “cemiyetler ortak aklın bir araya gelmesi, hikmet arayışının müşahhas bir hal almasının adıdır, bizler inanıyoruz ki; “arayanlar bulamamış ama bulanlar da hep arayanlardan olmuştur.” Onun için arayışımız hep olacak, hep devam edecektir, dün neyi kaybettiğimizi bugün daha iyi anlıyoruz, Osmanlı sadece yıkılan bir imparatorluğun adı değildir, bugün etrafımızda yaşadığımız acı ve göz yaşının tamamına yakını koca bir medeniyetin geride bıraktığı boşluğun bir sonucudur, ilişkilerimizi iş birliğine dönüştürmemiz önemlidir, etrafımızda insan biriktirerek buralara kadar geldik, daha ötelere gitmek için ilişkiden iş birliğine geçmek gerekli” dedi.

Bir yapı o şehirde yaşayanların yüreklerinde yer bulamamış ise yok hükmündedir, çalışma alanlarımız zindanımız olmamalıdır ifadelerini kullanan Kılıçparlar, sözlerini şu şekilde tamamladı. “İslam toplumu getto toplumu değildir, yüreğimizde ötekine yer açmadan işlerimizi büyütmemiz mümkün değildir, bir yapının sivil olabilmesi için fikirlerinin özgün, karar alma mekanizmalarının özgür ve finans kaynaklarının şeffaf olması gerekir. Değilse, orta da bahs-i mevzu sivil bir çaba yoktur. Biz biliyoruz ki dünü olmayanın bugünü, bugünü olmayanın ise yarını olmayacaktır. STK’lar içinde bulunduğu toplumun entelektüel aklı olmalıdırlar, sivil toplum işte tam da bu noktada dün ile bugünü, bugün ile de yarını buluşturacak olan toplumsal hafızanın adı olarak var olmuştur”.

Gazi Kılıçparlar’ın konuşmasını tamamlamasının ardından eğitimci Halid Kolan’ın yaptığı dua ile iftar programı sonlandı ve misafirler ilerleyen saatlere kadar muhabbet etme fırsatı buldu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.