Geleneksel Ramazan İstişaresinin İkincisi Yapıldı

0
251

Bülbülzade Vakfı’nın her yıl Ramazan ayında düzenlediği “Geleneksel Ramazan İstişareleri”nin ikincisi 9 Haziran Cumartesi günü Davut Özgül Konferans Salonunda yapıldı.

İlki 26 Mayıs Cumartesi günü yapılan istişareye Bülbülzade Vakfı bünyesinde faaliyet gösteren 23 komisyondan ve semt derneklerinden yaklaşık 55 kişinin katıldı. “Ramazan İstişaresi”nde Vakfın ve semt derneklerinin yaptığı çalışmalar masaya yatırıldı.

Ramazan istişarede;

– İş yapma amacımız ve tavrımız

– BEKAM çalışmaları

– Medya/Sanat/Spor çalışmalarımız

– İyilikder yardım çalışmaları

– Mail durum

– Öğretmen hasbihalleri

– Kitap tahlilli programları

– Anadolu Öğrenci Birliği Gaziantep Şubesi çalışmaları

– Farklı ve yeni çalışma alanları ve yöntemleri ele alındı.

Bülbülzade Vakfı Yönetim Kurulu üyesi İbrahim Özmantar moderatörlüğünde yapılan programda bir konuşma yapan Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir, bir anlık tefekkürün 70 yıllık nafile ibadete eş değer olduğu belirterek şunları dile getirdi:

“Bir anlık tefekkürün 70 yıllık nafile ibadete eş değer olduğu hep konuşulur. Bu tür istişarelerimiz bizim iç ve dış faaliyetlerimizi konuşmaya, dış saldırılardan korumaya vesiledir. Bunları yapmaya devam edeceğiz. Biz biriken hülasayı vakıf yönetimi olarak sahura kadar komisyon komisyon konuşacağız. Ramazandan sonra komisyonlar noktasında işlerimizi oluştururuz. Buradaki her komisyonun varlık misyonu elbette ki büyük resme değer katıyor. Ama her birinin kendi gerçekliği var. Hattı zatında en önemli işlerimiz insan ilişkileridir. İnsanın diğer unsurlarla kurduğu iletişimi gören üçüncü göz ondan etkilenmiştir. Bu bir usuldür, yaşam tarzıdır. Her an gözetim altında olduğumuzu bilerek kendimize çeki düzen vermeliyiz.

İnsanla kurulan bağ kopmuyor

Geçmişte kurduğumuz insani ilişkilerin yansımasını bugün görüyoruz. İnsan ilişkisi bu anlamda önemlidir. İnsanla kurulan bağ kopmuyor. Biz bunu arttırmak, daha öteye taşımak zorundayız. İnsanı yaşat ki devlet yaşasın. Mekanizmalar birbirini desteklemelidir. Bunları konuşmak için bir aradayız. Buradaki her arkadaşımız önemli bir iş yapıyor. O zaman her birimiz yaptığımız işi daha iyi nasıl yapabiliriz şeklinde düşünmelidir. Ne yaptığımız ve niçin yaptığımızı kaybetmemeliyiz. Bunu kaybedenlerin savrulmalarını çok iyi görüyoruz.

Bir müzik aleti kullanan var mı diye sorsak çok az herhalde. Bizler yeni yeni bunlarla tanışıyoruz. Şehirde hâlâ köylü gibi davranamayız. Bunun için daha ileriye dönük çabalar bizi bekleyecek. Bu çalışmalarımızın hayat bulması haberdar etmemizle alakalıdır. Buralara dışarıdan, içeriden insan getirmemiz lazım. Bunların hepsini emanet bilirsek Rabbim de bizlere bir çıkış nasip edecek. Bu gecemiz Kadir gecesi olsun. Rabbim affedilenler olarak Bayrama çıkmayı nasip etsin. Böyle bir sivil toplum örgütü içerisinde olmak İslam coğrafyasında idamla yargılamayı gerektiriyor. Allah bize büyük sorumluluklar yüklüyor. Bizden öncekilerin böyle fırsatları olmadı. Ancak büyük bedeller ödendi. Şimdi bu işlerle uğraşmak itibar vesilesi oldu. O zaman bu itibarın, birbirimize kattığımız değerin hakkını vermemiz lazım. Bu toprakların yiğit evlatları yeninden adaletin, merhametin bu insanlarla buluşmasını sağlayacak.”

Bülbülzade Vakfı II. Geleneksel Ramazan İstişaresinde belirlenen gündem maddelerinin müzakereleri sahura kadar devam etti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz