Geleneksel Ramazan İstişaresinin İlki Yapıldı

0
175

Bülbülzade Vakfı’nın her yıl Ramazan ayında düzenlediği “Geleneksel Ramazan İstişareleri”nin ilk oturumu 11 Mayıs Cumartesi günü Davut Özgül Konferans Salonunda yapıldı.

Arınma ve muhasebe ayı olan Ramazan’da yapılan istişare programına Vakıf yönetimi, vakıf bünyesinde faaliyet gösteren 18 komisyon ve birim ile semt dernekleri katılım sağladı. Ramazanın ruhuyla örtüşen bu istişarelerin 1.oturumunda bütüncül bakışla, Vakıf çalışmaların bir yıllık muhasebesi yapılmakta, 2.oturumda ise yeni yılın planlamaları, öne çıkarılacak konular ve faaliyetler ile şehrimizin, ülkemizin ve ümmetin öne çıkan sorun ve gündemlerine dair fikir müzakereleri yapılmaktadır. İftar saati ile başlayıp sahur vaktinde tamamlanan Geleneksel Ramazan İstişarelerinin 1.Oturumunun gündem maddeleri;

Tema: Komisyon ve Birim Çalışmalarının Değerlendirilmesi

1.Konu: Öğrenci Çalışmaları / EKE, AÖB, Ortaöğretim

2.Konu: Öğretmen ve ANTEB Çalışmaları

3.Konu: Yetim ve Yardım Çalışmaları

4.Konu: Esnaf, ANESİAD ve Semt Çalışmaları

5.Konu: Minberşam Derneği/Suriye Çalışmaları ve Dış İlişkiler

6.Konu: Kadın ve Aile

7.Konu: Kültür, Sanat, Spor Çalışmaları

Biz hakikati ve hikmeti arıyoruz

Yönetim Kurulu üyesi M.Hıdır Akaslan’ın moderatörlüğünde başlayan program sahura kadar devam etti. Akaslan, sunuş konuşmasında şu ifadelere yer verdi; “Rabbim gecemizi mübarek eylesin. Ayaklarımızı hak ve hakikat üzere sabit kılsın. Biz hakikati ve hikmeti arıyoruz. Rabbim hakikati ve hikmeti bize bulmayı kolaylaştırsın. Ramazan gönüllerimize, evlerimize, işlerimize hayır ve bereket getirsin. Ömrümüzün bundan sonrası bugüne kadar yaşadıklarımızdan daha hayırlı olsun. Rabbimize adanmış günleri yaşamayı cümlemize nasip eylesin. Ramazan İstişareleri 2007 yılından beri yaptığımız bir çalışma. Bir yıllık yaptıklarımızı değerlendirdiğimizin, kendimizi muhasebe ettiğimizin ve önümüzdeki yıl neler yapmamız gerektiğinin, eksiğimizin nerede olduğunun, nereleri tashih etmemiz gerektiğinin, hangi değerleri, hangi kavramları önceleyerek hayatımızın istikametini çizdiğimiz bir program bu” dedi.

Geleneksel Ramazan İstişaresinin açılış konuşmasını Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir yaptı. Aldemir konuşmasında her yıl ramazan ayında Ramazan İstişarelerini icra etiklerini belirterek; “Bu vakitte bu toplulukla bir arada bulunmak bizler için büyük bir onur. Bunu doya doya yaşamak lazım. Bunu bir çabaya, gayrete dönüştürmek lazım. Amaçlanan işlerin gerçekleşmesi sürecinde sorumlu arkadaşlarımız geçen ramazan istişarelerinde aldığımız kararların hayatla buluşmasında, özellikle komisyon başkanlarımız, dernek başkanlarımız, sorumlu arkadaşlarımız, proje sorumlularımız sağlam bir duruş sergilediler. Sorumlu arkadaşlarımızın kararlı duruşları olmasaydı bu amaç gerçekleşmezdi. Bülbülzade Vakfı ilimizin, bölgemizin ve özellikle sivil toplum kuruluşlarının bu anlamdaki farkındalığı ile amiral gemisini oluşturuyor. Burada olmanın onur kaynağı var ama sorumlulukları da var. Bunları bil hakkın yerine getirmek için arkadaşlarımızın yoğun bir çabası var. Şimdiden böyle bir çalışmada burada bulunmak ve geleceğe taşımaya vesile olunduğunuz için Rabbim hepinizden razı olsun.

Ali İmran Suresi 159. Ayeti Celilede ‘Allah’tan bir rahmet dolayısıyla onlara yumuşak davrandın. Eğer kaba katı yürekli olsaydın onlar çevrenden dağılır giderlerdi. Öyleyse onları bağışla. Onlar için bağışlanma dile. Ve iş konusundan onlarla müşavere et. Eğer azmedersen Allah’a tevekkül et. Şüphesiz Allah tevekkül edenleri sever.’

Şuara 38. Ayetinde ise Rabbimiz; ‘Rablerine icabet edenler, namazı dosdoğru kılanlar, işleri kendi aralarında şura ile olanlar ve kendilerine rızık olarak verdiğimizden infak edenler işte kurtuluşa erenler bunlardır.’

Bizim istişareden anladığımız bir grup seçkin insanın, ortalama aynı yaş grubunun, çoğu zaman aynı meslek grubunun bir araya gelip meseleleri konuşması değildir. Toplumun her kesiminden, her düzeyinden arkadaşımızla bu işleri konuşmaktır. Zaten sivil toplum kuruluşlarının doğal amacı da insanlar arasındaki ilişkilerin değerler ekseninde anlam birliğine dönüştürülmesidir. Bizim bugün burada bulunduğumuz temel şey zaten var olan ilişkilerin, irtibatların anlamlı bir işbirliğine dönüşmesidir.” dedi.

Konuşmanın ardından gündem maddelerine geçildi. Her komisyon ve birim başkanı 1 yıllık faaliyetlerini 10 dakikalık sunumla paylaştıktan sonra, komisyonun diğer üyelerinin de katkısı alındıktan sonra söz haziruna verildi. Sunumu yapılan çalışmalarla ilgili katılımcılar görüş beyan edip, komisyon üyelerine sorular yönelterek çalışmaların daha kapsayıcı, fikir yüklü ve saha da gözlenen sorunlara çözüm üretmesi adına geniş müzakereler yapıldı. Oturum boyunca üç raportör tarafından konuşulanlar kayıt altına alındı.

Geleneksel Ramazan İstişaresinin 2.Oturumu ise 25 Mayıs Cumartesi günü aşağıdaki gündem maddeleri ile yapılacak.

– Ramazan İstişarelerinin Genel Değerlendirmesi

– Kurumsallaşma ve Vakıf Kültürümüz

– Kurumlarımızın Görünürlüğü ve İşlevselliği

– Entelektüel Gelişimimiz

– Mali Yönetim

– Genel katılımlı programların (Âlimler Çalıştayı, Kadın Buluşması, Öğretmen Sempozyumu, Öğrenci Buluşmaları vd.)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.