Ana Sayfa Kuruluşlar Bülbülzade Eğitim Sağlık ve Dayanışma Vakfı “Geleneksel Ramazan İstişareleri”nin İlki Yapıldı

“Geleneksel Ramazan İstişareleri”nin İlki Yapıldı

0
“Geleneksel Ramazan İstişareleri”nin İlki Yapıldı

Bülbülzade Vakfı’nın her yıl Ramazan ayında düzenlediği “Geleneksel Ramazan İstişareleri”nin ilki 26 Mayıs Cumartesi günü Davut Özgül Konferans Salonu’nda yapıldı.

Bülbülzade Vakfı bünyesinde faaliyet gösteren 23 komisyondan ve semt derneklerinden yaklaşık 50 kişinin katıldığı “Ramazan İstişaresi”nde Bülbülzade Vakfı’nın ve semt derneklerinin yaptığı çalışmalar değerlendirildi.

Hayırlı bir işe vesile olan hayrı yapan gibidir

Bülbülzade Vakfı Yönetim Kurulu üyesi İbrahim Özmantar Moderatörlüğünde başlayan program sahura kadar devam etti. Geleneksel Ramazan İstişaresinin açılış konuşmasını Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir yaptı. Aldemir konuşmasında uzunca bir süredir Ramazan istişarelerini icra etiklerini belirterek şunları dile getirdi:

“Hayırlı bir işe vesile olan hayrı yapan gibidir. Bizler bu çalışmaları Gaziantep’te başlattık. Buranın dışında beş altı ilde de yapılıyor. Kurumlar, sistemler fikir ve zihin yapılarıyla çalışır. Teşkilatlar da böyledir. Sistemi olmayan yapılar gecekondu gibi yapılar ortaya çıkarır. Bu sistemleri besleyen en temel şey fikirlerdir. Fikirleri var eden ihtiyaçlardır. Bazı fikirlerin alıcısı zamanla oluşur. Bu çaba gerektiriyor. Bu toplantılarımızın en önemli yaklaşım noktaları stratejidir. Strateji, değerlerimize bağlı kalarak farklılıkları ortaya çıkarmaktır.

Dünya çok hızlı bir süreçten geçiyor. Bu çağın düşünürleri, bu çağa ‘hız çağı’ diyor. Hız birçok şeyin tabiatını değiştiriyor. Değerlerimiz içinde kalarak bu hızda bir arada olmamız lazım. Ancak birbirimize benzeyerek değil, farklılıklarımızı koruyarak. Türkiye birçok meseleyi çok hızlı yaşıyor. Eylemlerimiz değişiyor ama söylemlerimiz durağan kalıyor. Eskiden süper güçler çok hızlı karar verirdi ve bağlayıcıydı. Artık öyle değil. Artık tek kutuplu bir şekilde dünya işlemiyor. Artık burada dünyanın yeniden varoluş sürecinde Türkiye gibi kadim güçlere büyük bir sorumluluk düşüyor. Bizim de bu süreçte kendi yerimizi bulmamız gerekiyor. Bu istişare sıradan bir istişare değildir. Bunun için tarihin önemli anlarına tanıklık edenler farkında olmaz. Bunlar ilerde, bizim hikâyemizde önemli bir taş olacaktır. Eminim Akabe Biatları’nda bir araya gelenler yeni bir sürecin mayalanacağını bilmiyordu.

Sosyal hareketleri domine edecek fikirleri üretmemiz lazım. Bunun yolu da ders halkalarımızdan geçiyor. Sistematik okumaları kazandığımız yer ders halkalarımızdır. Ders halkalarını nasıl misyonuna uygun hale getirmeliyiz, bunu konuşmalıyız. Mesele öğrenme sorunu değil, dert etmek gerekir. Yaptığımız işlere odaklanırsak ve bunları derin bir şekilde daha ileriye taşırsak daha anlamlı bir süreci gerçekleştirmiş oluruz.

Çok iyi fikirlerimiz olabilir. Ancak bunları gerçekleştirecek iyi insanları bulmak gerekir. Bunu yerinde konumlandırmak gerekiyor. Teşkilat irtibatını iyi kurmak gerekiyor. Kişiler gelip geçicidir. Kurumlara yön veren fikirlerdir.

Bu işleri yapan arkadaşlarımızın gelişimini de sağlamamız lazım. Burada konuşulanlar doğrudan yaşamın içinden süzülerek gelen konulardır. Ancak yetmiyor. Dünya çok hızlı değişiyor. İmkânların kıymetini bilmemiz lazım. Vefa, sadakat çok önemli ancak bu işlerin yönetimini performansa bağlı olarak şekillendirmemiz lazım. Gerçek yönetici kendinden daha iyisini yetiştirip onun önünü açandır. Bu çalışmayı daha ileriye kim götürür, nasıl götürür? Bütün mesele budur.”

Konuşmanın ardından gündem maddelerine geçildi. Gündem maddeleri olarak;

-Ders gruplarımız

-Yönetim tarzımız ve komisyon toplantılarımız

-Eğitimcilerin eğitimi

-Bu yıl gerçekleştirdiğimiz kermes

-İstişare toplantılarımız

-13. Öğretmen Sempozyumu

-AKADDER/Van Kadın Sempozyumu

-Bütün komisyonların kitap tahlilleri

-Yetim çalışmaları

-Semt çalışmaları

-Anadolu Öğrenci Birliği çalışmaları

-Medya, sanat ve spor çalışmaları belirlenerek değerlendirilmesi yapıldı.

Bülbülzade Vakfı I. Geleneksel Ramazan İstişaresi sahura kadar devam etti. II. İstişarenin Ramazan’ın ikinci yarısı yapılması planlanıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.