Ana Sayfa Kuruluşlar Anadolu Öğrenci Birliği “Gelecek, Sorumluluklarının Nöbetini Tutanlarındır!”

“Gelecek, Sorumluluklarının Nöbetini Tutanlarındır!”

0
“Gelecek, Sorumluluklarının Nöbetini Tutanlarındır!”

Anadolu Öğrenci Birliği Ortaöğretim Birimi tarafından organize edilen “Vakti Kuşanmak Geleceği Konuşmak” temalı 5. Gençlik Buluşması’nın 2. günü erkek ve kız öğrencilerin çeşitli etkinlikleriyle devam etti.

Anadolu Öğrenci Birliği Ortaöğretim Birimi tarafından organize edilen “Vakti Kuşanmak Geleceği Konuşmak” temalı 5. Gençlik Buluşması 2. gününde erkek öğrencilerin Meşale Derneği konferans salonunda, kız öğrencilerin ise Avni Kiğılı Kız İHL konferans salonunda yaptıkları çeşitli etkinliklerle devam etti.

Vakti Kuşanmak Geleceği Konuşmak” temalı 5. Gençlik Buluşması 2. gününde saat 09:30’da “Şahsiyet, Davet ve Sorumluluk” başlıklı seminerler ile başladı.

Anadolu Platformu İstişare Kurulu üyesi Gazi Kılıçparlar Meşale Derneği konferans salonunda erkek okul temsilcileri ile biraya gelerek “Şahsiyet, Davet ve Sorumluluk” başlıklı interaktif bir sunum yaptı. Kılıçparlar konuşmasında; “Kur’an-ı Kerim’in hangi sayfasını açarsak açalım bize bir eylem üzere olmamız gerektiğini bildirir. Şahsiyet; yüksekliği ve görünürlüğü olandır. Kur’an’ın en büyük çağrısı insanlara şahıs iken şahsiyet olma davetidir. Bütün ideolojilerin, izmlerin zulmünden insanlara İslam’ın adaletini hatırlatmak için geldik. Gelecek, sorumluluklarını gözden kaçıranların, sorumluluklarını ıskalayanların, sorumluluklarının üzerine yatanların değil, sorumluluklarının nöbetini tutanlarındır” dedi.

Cisminle Değil, Ruhunla İnsansın!..

Hanımeli Derneği Yönetim Kurulu üyesi Nesli Gül Sağman da programda bir sunum yaptı. Sağman temsilcilere hitaben yaptığı konuşmada şunları dile getirdi:

Şahsiyet sahibi bir insan ne istediğini bilen, duygularına boyun eğmeyen, sağlam prensiplerle hareket eden insandır. İmam Gazali’nin dediği gibi şahsiyetini kazan ve faziletini kemale eriştir, zira sen cisminle değil ruhunla insansın. Derece, kademe, basamak, kariyer, sınıf atlama, köşe dönme. Asalet, aşiret, adam olma kriteri değildir. Karakter ağaç ise şan ve şeref de o ağacın gölgesi gibidir. Biz hep gölgeyi düşünürüz oysa gerçek ağacın kendisidir. Allah’a karşı sorumluluk bilinci ile yaşamanın yolu takvadır. Davet Allah tarafından bağışlanan hayatı onun istediği hayat tarzına çevirmeye çağrıdır. Dolayısıyla davet bir hayattır, bir sebattır. Hem de nebevi bir sanattır. İmani bir gerekliliktir. Sosyal ve kültürel bir etkinlik değildir, kulluğun ta kendisidir.”

Sağman’ın sunumundan sonra AKADDER Başkanı Rabia Aldemir kız okul temsilcileriyle bir hasbihal yaptı.

Seminerler ve hasbihal programlarının bitiminden sonra gençlerin tanışıp kaynaşması için mini bir çay molası verildi. Daha sonra atölye çalışmaları yapıldı.

Atölye çalışmalarında okul temsilcileri eğitimcilerin moderatörlüğünde;

-Kimlik bilinci,

-Zaman bilinci,

-Basın ve medya bilinci,

-Okuma bilinci

gibi başlıklar tartıtışıldı.

Atölye çalışmalarından sonra namaz ve yemek için ara verildi.

Saaat 17.00’da okul temsilcileri 8 gruba ayrıldı ve eğitimciler okul temsilcileriyle buluşup “Tecrübe Paylaşımı” konulu hasbihal yaptılar. Hasbihalden sonra akşam namazı ve yemek için bir ara verildi.

Akşam namazından sonra Cumali Kaplan eğitimcilere okul çalışmaları ve sistemi hakkında bilgi verirken Mehmet Su ve Sıddık Karaduman erkek okul temsilcileriyle, Adem Er ve Ergül Akduman da kız okul temsilcilerine okul çalışmaları ve sistemini anlattılar.

Soru-cevap ve değerlendirmelerle 2. gün programı sona erdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.