‘Gelecek Elimizde Şekillenecek’ Başlıklı Eke Çalıştayı Yapıldı

0
191

Osmaniye İlim Sanat ve Kültür Derneği Evde Karakter Eğitimi Komisyonu tarafından “Gelecek Elimizde Şekillenecek” üst başlıklı Eke Çalıştayı yapıldı.

Osmaniye İlim Sanat ve Kültür Derneği Evde Karakter Eğitimi Komisyonu tarafından Veli Aba Konferans Salonu’nda 1 Ocak 2016 tarihinde “Gelecek Elimizde Şekillenecek” üst başlıklı Eke Çalıştayı yapıldı. Çalıştaya 55 eğitimci katıldı.

Program, Kur’an tilavetiyle başladı, Dernek başkanı Süleyman Dağ’ın selamlama konuşması yapması ile devam etti.

Anadolu Platformu EKE Komisyonu başkanı Yunus Eren açılış konuşmasında şunları dile getirdi: “Bugünün çocuklarını dünün metotlarına göre yetiştirirseniz çocukların yarınını çalmış olursunuz. Işığın yokluğunda karanlık vardır. Kimse yola çıkmadan, ne kadar yol gideceğini bilemez. Her şeyden önemlisi yolda olabilmektir.”

Ardından Osmaniye İLSANDER Eke Komisyonu başkanı Gülten Dündar bir sunum gerçekleştirdi. Dündar yaptığı sunumda: “Karakter eğitimi, akran grubuyla sosyal bir çevre oluşturuyor. Bu çalışmanın evlerde olmasının sebebi dünyaya açılan kapı olmasından dolayıdır. Eke’de önce ahlak sonra bilgiyi hedefliyoruz. Neslin ıslahı meselesi, arzın inşası meselesidir. Eğitim ve gelecek arasında kurulan bu sıkı ilişki, gelecek kaygısı taşıyan ya da hayalleri olan herkesi ilgilendirir” şeklinde konuştu.

Eke Çalıştayında, Sevgi Düşgün moderatörlüğünde “Eğitimci Nitelikleri” üst başlıklı bir panel gerçekleştirildi. Panelde eğitimci Melek Kahraman “Sosyal Adanma” konusunu sundu. Düşgün sunumunda: “İnsanları topluma adamadır, sosyal adanma. Bir toplumun gelişmişlik düzeyine bakmak için o toplumdaki nitelikli insan gücüne bakılır. İşte Eke, nitelikli insan gücüne yönelik yaptığımız bir çalışma. Bu eğitim sürecinde sabırlı, azimli olmamız gerekir” dedi.

Eğitimci Asiye Karataş ise “Sosyalleşme Uzmanlığı” başlıklı sunumunda: “Eğitimin işlevi bireyi kazanmaktır. Öğretmenin işlevi çocuğa sosyal duyarlılık kazandırmak, onun ruhuna dokunmaktır. Öğrenme zihinsel bir süreç ve devam eden süreçtir. Çocuğa inançlı bir zihinsel süreç yaşatmak lazım. Bilgi aktaran olmayacağız. Bilgiyi aktaran değil, bilgiyi sevdirecek eğitimciler istiyoruz” şeklinde konuştu.

Program, Nesrin Karataş’ın yaptığı SWOT analiziyle tamamlandı.