Gaziantep’ten Sisi Cuntasına Lanet Yağdı

0
98

Gaziantep’te faaliyet gösteren 21 Sivil Toplum Kuruluşu tarafından oluşturulan Gaziantep Platformu Mısır’da yaşanan katliamları telin etmek için büyük bir eylem düzenlendi.

Mısır’ın seçilmiş cumhurbaşkanını görevden alarak halkı katleden cunta yönetimini lanetlemek için yapılan eyleme AK Parti Gaziantep Milletvekili Ali Şahin de katılarak destek verdi. Yeşilsu Yeşil Camii’nde bir araya gelen sivil toplum kuruluşları, önce ikindi namazını kıldı. Namazın ardından grup Kırkayak parkına kadar sloganlar eşliğinde yürüdü. Yapılan yürüyüşün ardından İHH Gaziantep Şube Başkanı Mehmet Emin Arslan tarafından basın açıklaması yapıldı. Basın açıklamasında Mısır’da yaşanan olaylara değinerek, “İçinde yaşadığımız mübarek Ramazan ayında Mısır’da yaşanan olaylar bizleri derinden üzmüştür. Mısır halkı tarihin ender şahit olduğu destansı bir sivil direnişi yaşamaktadır. Günlerdir Mısır meydanlarında batılı emperyalistlerin ve onların yerli uşaklarına karşı cesaret ve imanları ile direnmektedirler. Katliam ve tehditler onları yıldıramamaktadır. Mısır’da başta Adeviyye Meydanı’nda olmak üzere mücadele eden tüm kardeşlerimize yanlarında olduğumuzu bir kez daha beyan ediyoruz. Suriye’de, Irak’ta, Afganistan’da, Pakistan’da, Bangladeş’te, Arakan’da, Doğu Türkistan’da, Sudan’da, Somali’de, Libya’da, Tunus’ta ve Mısır’da yaşanan sıkıntılar bir kez daha göstermiştir ki Müslümanlar ancak birlikte hareket ederek kurtuluşa erebilirler. Biz Gaziantepli Müslümanlar olarak direnen Mısırlı kardeşlerimizin yanındayız. Şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyoruz” dedi.

Basın açıklamasının ardından topluluk Mazlum-Der GYK üyesi Abdurrahim Çelik eşliğinde Mısır’da ve tüm dünyada akan Müslüman kanının durması için dua etti.

Duanın ardından bir açıklama yapan AK Parti Gaziantep Milletvekili Ali Şahin, “Burada Gaziantep’in sivil toplum örgütleri; demokrasiye, insan haklarına, hukukun üstünlüğüne demokrasiye olan hassasiyetlerini ortaya koymak ve ortak gerçekleştirdiği bu protesto gösterisiyle Mısır’da gerçekleşen katliamı Mısır’da dün demokrasiye, insan haklarına, hukuk üstünlüğüne düzenlenen saldırıyı kınamak üzere bir araya geldiler. Güçlü bir şekilde Gaziantep’ten Kahire’ye çok önemli anlamlı bir mesaj gönderdiler. Şimdi son dönemlerde Mısır’da darbe süreci, Tunus ve Libya’daki suikast süreçleri, Somali’deki Türk Büyükelçiliğine yapılan saldırılar, kimi çevrelerin Arap baharı ile birlikte başlayan Ortadoğu’nun özgürleşme, demokratikleşme, hukukun üstünlüğü, insan haklarına hakim olma sürecini tekrar geriye alma sürecini başlattıklarını gösteriyor” diye konuştu.

Yapılan basın açıklaması ardından grup, sessiz bir şekilde dağıldı.

Destek Veren STK’lar:

 1. Anadolu Gençlik Derneği
 2. Anadolu Öğrenci Birliği
 3. Anadolu Platformu
 4. Anadolu Tevhit Vakfı
 5. Ay/der
 6. Bülbülzade Vakfı
 7. Cihan/Der
 8. Darul Hadis
 9. Erdemliler Cemiyeti
 10. Gaim/der
 11. Gaziantep İHH
 12. Hacı Hamzalar Derneği
 13. İlim Hikmet Derneği
 14. Kalem/der
 15. Mazlumder
 16. Memur-sen
 17. Özgür Eğitim Sen
 18. Suffa/Der
 19. Şahin/Der
 20. Vahdet Vakfı
 21. Verenel Derneği