Gaziantep'ten Mursi'ye Tam Destek

0
Gaziantep'ten Mursi'ye Tam Destek

Gaziantep Gönüllü Kuruluşlar Platformunun Mısır’daki darbeyi telin etmek için düzenlediği mitinge binlerce Gaziantep’li katıldı.

Mısır’da ilk defa seçimle işbaşına gelen cumhurbaşkanını devirip anayasayı askıya alan Abdulfettah El Sisi yönetimindeki cunta idaresini ve ona destek veren ülkeleri telin etmek için Gaziantep Gönüllü Kuruluşlar Platformu tarafından organize edilen miting ve basın açıklamasına binlerce Gaziantep’li katıldı. Saat 17:30’da Atatürk Bulvarı üzerindeki Şehitler Abidesi önünde toplanan kalabalık daha sonra buradan sloganlar atarak Balıklı Parkı’na doğru yürüyüşe geçti. Balıklı Parkı’nda açtıkları dövizlerle ve attıkları sloganlarla Mısır’ın meşru cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’ye destek veren Gazianteplilere burada platform adına Mithat Sevin tarafından basın açıklaması okudu. Okunan basın açıklamasından ardından Mısır, Filistin, Suriye ve tüm dünyadaki Müslümanların kurtuluşu için edilen toplu duanın ardından kalabalık sessizce dağıldı.

Basın Açıklamasının Tam Metni

Sayın Basın Mensupları, Değerli Halkımız!

Bizler, Gaziantep’te faaliyet gösteren STK’lar olarak Mısır’da yapılan askeri cunta darbesini kınamak ve Mısır’daki Müslümanlara destek vermek için burada toplanmış bulunuyoruz.

Günlerdir takip ettiğimiz Mısır’daki olaylar bizleri gerçekten üzmüştür. Şu anda Mısır’da yapılan askeri darbeye karşı Cumhurbaşkanı Mursi’ye destek için bir aradayız.

Bizler, mazlumdan yana taraf olacağımızı ve çağdaş Firavun’lara karşı duracağımızı haykırmak için buradayız.

Mısır’da General Abdulfettah El Sisi ve çetesinin; son bir yıldır devleti ele geçirmek ve darbe şartlarını oluşturmak için, bütün imkânlarını seferber ettiklerini söylemek mümkündür. İki gün önce bütün taraflara, uzlaşmaları için 48 saat süre tanıdıklarını ifade eden muhtırada “Yemin ederiz ki, Mısır ve onun halkını teröristlere, radikallere ve ahmaklara karşı savunmak için kanımızı çekinmeden feda ederiz.” diyerek, seçimle işbaşına gelen Cumhurbaşkanı’na meydan okudular. Askeri bürokratların, Hıristiyan Kıptilerin ve keyiflerini kanun haline getirmekten zevk alan seküler aydınların koalisyonu; Mısır’ı karanlık bir tünele sürüklemekle kalmamış, tarihte görülmemiş bir ihanete de imza atmışlardır.

General Abdulfettah El Sisi ve çetesi; mutaassıp bir Hırıstıyan olduğu bilinen Adli Mansur’u geçici cumhurbaşkanı ilan ederek ABD ve müttefiklerinin desteğini sağlamışlardır. Başta Suudi Arabistan olmak üzere, Birleşik Arap Emirlikleri ve Ürdün gibi krallıkla yönetilen ülkelerin, Hıristiyan cumhurbaşkanı Adli Mansur’u tebrik etmeleri, yapılan ihanetin boyutunu ortaya koymaktadır. Halkına silah çeken zorbaları destekleyen ve Selefilik iddiasında bulunan Nur Partisi’nin yöneticileri, hangi efendilere bağlı olduklarını bütün dünyaya ilân etmişlerdir. General Abdulfettah El Sisi ve çetesinin yönetime el koyma bildirisi de, tıpkı bizde 27 Mayıs, 12 Mart ve 12 Eylül’de kalıp halinde tekrarlanan “kardeş kavgasına son vermek ve düzeni sağlamak” gibi bir gerekçeye dayandırıldığı malûmdur.

Bugünden itibaren Mısır’ı generallerden oluşan bir askerî konseyin; Anayasa’yı askıya aldıkları için, keyiflerine göre yöneteceklerini söylemek mümkündür. Yönetimini ele geçirir geçirmez, mutaassıp bir Hıristiyanı geçici Cumhurbaşkanı ilân eden silahlı zorbalar, halkının yüzde doksanı Müslüman olan Mısır halkına, önemli bir mesaj vermişlerdir. Ancak unutulmamalıdır ki hiçbir savaş bir günde kazanılmaz veya kaybedilmez. Müslüman Mısır halkı, kendilerine ihanet eden silahlı zorbalara boyun eğecek kadar şerefsiz değildir. Mutlaka bunun hesabını soracaklardır.

Gaziantep Gönüllü Kuruluşları olarak, Mısır’da halkın iradesine ve sivil yönetime yönelik darbeyi ve darbecileri lanetliyor; Mısır halkını, iradesine sahip çıkmaya, Demokrat geçinen ve demokrasiyi önceleyen ülkeleri de Mısır’ın sivil yönetimine destek vermeye çağırıyoruz. 

 

Gaziantep Gönüllü Kuruluşları Adına

 

Destek Veren STK’lar:

1.     Anadolu Gençlik Derneği

2.     Anadolu Öğrenci Birliği

3.     Anadolu Platformu

4.     Anadolu Tevhit Vakfı

5.     Ay/der

6.     Bülbülzade Vakfı

7.     Cihan/Der

8.     Darul Hadis

9.     Erdemliler Cemiyeti

10. Gaim/der

11. Gaziantep İHH

12. Hacı Hamzalar Derneği

13. İlim Hikmet Derneği

14. Kalem/der

15. Mazlumder

16. Memur-sen

17. Özgür Eğitim Sen

18. Suffa/Der

19. Şahin/Der

20. Vahdet Vakfı

21. Verenel Derneği