Ana Sayfa Kuruluşlar Bülbülzade Eğitim Sağlık ve Dayanışma Vakfı Gaziantep’te Suriyeli Muhacirlere Yönelik Saldırılar Kınandı

Gaziantep’te Suriyeli Muhacirlere Yönelik Saldırılar Kınandı

0
Gaziantep’te Suriyeli Muhacirlere Yönelik Saldırılar Kınandı

Suriyeliler Kardeşimizdir.

Aralarında vakfımızın da bulunduğu 22 sivil toplum kuruluşu tarafından oluşan Gaziantep Gönüllü Kuruluşlar Platformu ilimizde meydana gelen Suriyeli muhacirlere yönelik saldırıları düzenlediği basın açıklaması ile kınadı.

20 Ağustos Çarşamba günü Yeşilsu Şehitler Abidesi önünde yapılan basın açıklamasına STK temsilcileri ve basın mensupları katıldı. Gaziantep Gönüllü Kuruluşlar Platformu adına bildiriyi GAİMDER başkanı İsmail Bozo okudu. Açıklamada Gaziantep'te yaklaşık 10 gündür Suriyeli sığınmacı kardeşlerimize yönelik gizli bir el tarafından bir linç kampanyası başlatıldığı belirtilerek, Suriyeli muhacirlere yardımların savaşın bitimine kadar devam edeceği vurgulandı.

İşte basın açıklamasının tam metni;

Öncelikle şu bilinmelidir ki Suriyeli kardeşlerimiz savaşın acımasız şartlarından kaçarak ülkelerini, evlerini ve sevdiklerinin bir bölümünü geride bırakarak kardeş bildikleri Türkiye'ye sığınmak zorunda kalmışlardır.

Hepimizin şahit olduğu üzere Gaziantep'te yaklaşık 10 gündür Suriyeli kardeşlerimize yönelik gizli bir el ya da eller tarafından büyük bir linç kampanyası başlatılmıştır. Düne kadar hiç bir şey yokken Gaziantep'te bir anda başlayan provokatif linç kampanyası biz Gazianteplileri derinden üzmüştür. Halkımız ve sivil toplum örgütleri üç yıldan beri savaşın zorluklarını iliklerine kadar hisseden Suriyelilere yardım elini uzatmış ve onların derleriyle dertlenmeye çalışmıştır. Bu yoldaki çalışmalar devam etmekte ve hassasiyetimiz savaşın bitimine kadar da devam edecektir.

Suriyeli kardeşlerimizin sosyolojik, psikolojik ve ekonomik problemleri ile ülkemize sığındıkları ve beraberinde bazı sorunları şehrimize taşıdıkları bir gerçektir. Ayrıca her toplumda olduğu gibi sığınmacılar içinde de suça meyilli olanlar mutlaka vardır. Son günlerde şehrimizde meydana gelen öldürme olayının da emniyetten alınan bilgilere göre nefsi müdafaa olduğu bilinmektedir. Bunların yanında zalim Esed'in emri ile ülkemizi karıştırmaya çalışan ajanların da bulunduğu bir gerçektir.

Halkımız arasında bu olayları suiistimal eden fırsatçılar da vardır. Bu fırsatçılar ülkemize sığınan Suriyeli kardeşlerimizi çok düşük ücretle çalıştırarak iç huzurumuzu bozmuşlardır. Bir de bu yerli fırsatçıların yanında uluslar arası fırsatçılar da Gezi olaylarında yaşandığı gibi Suriyeli kardeşlerimizi bahane ederek ülkemizi zayıflatma çabaları içine girmişlerdir. Sivil toplum kuruluşları olarak bu tür tezgâhların farkında olduğumuz bilinmelidir.

Elbette bu süreçte yaşanan mağduriyetlerin ve sorunların giderilmesinde devlet birimleri birinci derecede sorumludur. Yaşanan olaylarda emniyet birimlerimize ve belediyelere büyük sorumluluklar düşmektedir. Özellikle yapılan açıklamalara ve olaylar karşısında alınan tedbirlerde de daha dikkatli olunması gerekmektedir.

Sivil toplum kuruluşları olarak şehrimizde yaşanan bu olayları şiddetle kınıyoruz. Bu olaylar karşısında herkesin duyarlı davranmasını rica ediyoruz. Türkiye bir hukuk devletidir. Kimsenin kimseyi cezalandırma yetkisi yoktur. Bir suç işleyen varsa yargı karşısında gereken yapılmalıdır. Yine emniyetten aldığımız bilgilere göre Suriyeli kardeşlerimizin Gaziantep'deki suç işleme oranı vatandaşlarımızdan kat kat daha düşük olduğu belirtilmektedir.

Ülkemize muhacir olarak sığınan Suriyeli kardeşlerimiz ve bu fırsatçılar bilsinler ki Türkiye'de ve Gaziantep'te "Kardeşliğin bedel istediğini bilen, Ensar ruhunu özümseyen" sivil toplum kuruluşları olarak her zaman mazlumların yanında yer alacağımızı duyururuz.

Destek Veren STK'lar:

Anadolu Gençlik Derneği, Anadolu Tevhid Vakfı, Ayder, Bülbülzade Vakfı, Cihander, Erdemliler Cemiyeti, Eğitim-Bir-Sen, Ensar Vakfı, Faydalı İnsan Federasyonu, Gaimder, Haliliye Derneği, İlim Yayma Cemiyeti, İlimder, İlim Hikmet Derneği, İHH, Kalemder, Memursen, Medeniyet Derneği, Milli Gençlik Vakfı, Vefa Der, Verenel Derneği, Yeni Doğu Derneği