Gaziantep’te Mezunlar Buluşması

0
Gaziantep’te Mezunlar Buluşması

Malatya Ziraat Meslek Lisesi mezunları 7. buluşmalarını bu sene 09-10 Temmuzda Gaziantep’te gerçekleştirdiler. Türkiye’nin her tarafından toplam 80 kişi katıldı.

Tertip komitesi aylar önce Gaziantep Öğretmen Evinde gelecek misafirler için rezervasyon yaptırmıştı. Özellikle uzak yerlerden katılanlar Cuma günü akşam gelerek öğretmen evine yerleştiler. Yakın yerlerden katılanlar ise cumartesi günü sabahtan itibaren programa iştirak ettiler. Tertip komitesi tarafından iki günlük bir program hazırlanmıştı. Bu program çerçevesinde Gaziantep’in tarihi ve turistik yerleri gezildi. Cumartesi günü akşam Bülbülzade Vakfı Konferans salonunda bir panel düzenlendi.

        Panelde grup adına Rıfat YAŞAR bir konuşma yaptı. Rıfat YAŞAR konuşmasında; program ile ilgili yapılan çalışmalardan bahsetti. Yaşar, konuşmasında şunları söyledi: “ Burada uygun şartlarda ve uygun bir ortamda bir programın gerçekleşmesi için yaklaşık 3-4 aydan beri yoğun bir çalışma içerisinde bulunduk. Çok yorucu olmayacak fakat aynı zamanda faydalı ve dolu geçecek bir program hazırlamaya çalıştık. Pek çok resmi kurum nezdinde girişimlerde bulunduk. Gaziantep’te gezilecek pek çok tarihi ve turistik yerlerin girişi ücretlidir. Bu da maddi bir yük oluşturuyordu. Giriş ücreti alınmaması veya indirimli olması için Gaziantep Büyük Şehir Belediyesi Kültür Müdürlüğüne müracaat ettik. Gezilecek yerlerin bir kısmında girişlerde indirimli ücret tarifesinin uygulanmasını sağladık.  Gezilecek yerlere toplu ve daha seri bir şekilde gidip gelmek için Büyükşehir Belediyesi ve Şehitkamil Belediyesinden iki adet otobüs tahsis edilmesini sağladık.’’ Dedi. Tüm bu çalışmalardan sonra büyük bir katılımın olması kendilerini çok sevindirdiğini ve mutlu olduklarını söyledi.

        Daha sonra Rıfat Yaşar Ziraat Okulundan bahsetti. Ziraat Okulunun sadece bir okul değil aynı zamanda bir ekol olduğunu belirtti. 1980’li yıllarda okulda, okul yönetiminin yaptı baskılardan ve yaşadıkları sıkıntılardan bahsetti. Ziraat Okulunu iki şekilde tarif etmek gerektiğini belirtti.       

       Birincisinin: İslami bir düşünceye ve yaşam tarzına sahip olan öğrencilere her türlü baskıyı yapan, onları cezalandırmak için her yola başvuran, haksız yere sınıfta bırakarak zulüm ve sindirme politikası uygulayan okul idaresi. Ziraat Okulu böyle bir idareye sahip olduğunu söyledi.

        İkincisinin: İslami bir düşünceyi ve yaşam tarzını benimseyen Allah rızası için bir araya gelen ve  bu yolda birbirleriyle kenetlenen hiçbir baskıya boyun eğmeyen ve her türlü fedakarlığı gösteren bir öğrenci topluluğu. Bu öğrenci topluluğunun; büyük bir İnanç, iman ve azme sahip olduğunu söyledi. Bu öğrenci topluluğunda her kes her işten 1. derecede kendisinin sorumlu olduğunu düşündüğünü ve buna göre davrandığını belirtti. Bundan dolayı zor görünen pek çok işin Allah’ın yardımıyla başarılabilindiğini söyledi.             

        Rıfat YAŞAR konuşmasının sonunda Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve Şehitkamil Belediyesi yetkililerine katkılarından dolayı teşekkür ederek konuşmasını bitirdi.

      Daha sonra Anadolu Platformu Genel Koordinasyon Kurulu ve Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay ALDEMİR bir konuşma yaptı. Turgay ALDEMİR konuşmasında bu tür buluşma programlarının önemine değindi. Hz. Peygamber (S.A.V.)’in “ Aranızda selamı yayın” hadisi şerifi üzerinde durdu. Bunun sadece Müslümanların birbirlerine selam vermesi olmadığını, Müslümanların,  karşılaştıkları zaman birbirleriyle ilgilenmeleri, dertleşmeleri gerektiğini söyledi. Müslümanların birbirlerini unutmamaları ve kardeşlik bağlarının güçlü olması için sürekli irtibat halinde olmaları gerektiğini belirtti.

          Programın sonunda misafirlere Antep Baklavası ikram edildi.