Gaziantep’te Aikido Rüzgârı Esti

0
Gaziantep’te Aikido Rüzgârı Esti

Aikido Eğitim ve Teknik Gelişim Seminerleri adeta nefesleri kesti

Uluslararası Aikido Akademi Platformu Baş Antrenörü, 5. Dan Sensei Halis DURAN, 20-21-22 Aralık 2013 tarihlerinde Gaziantep Aikido Akademi’de verdiği “Aikido Eğitim ve Teknik Gelişim Seminerleri” nde adeta nefesleri kesti. Program unutulmaz ve büyüleyiciydi.

Gaziantep Aikido Akademi tarafından “Bülbülzade Vakfı, Spor Kompleksi”nde tertip edilen organizasyon büyük ilgi gördü. Seminer Programı öncesinde plaket töreni yapıldı.

İstikrar Eğitim, Gençlik ve Spor Kulübü Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Rahmi AÇIKKOL plaket takdimi esnasında yapmış olduğu konuşmasında; Aikido sanatını Gaziantep’le buluşturdukları için sayın Halis DURAN’a ve kıymetli ekibine, şahsım ve yönetim kurulum adına takdir ve teşekkürlerimi sunuyorum. dedi.

Gaziantep Aikido Akademi Baş Antrenörü 3. Dan Davut ASLAN plaket takdimi esnasında yapmış olduğu konuşmasında; Hocamızın, dünyanın dört bir yanında tertip edilen organizasyonlara katılarak, duayen büyük ustaları takip ettiğini çok iyi biliyoruz. Kendilerinin alanda meydana gelen gelişmeleri ülkemize taşıyor oluşuna hayranım. Örnek kişiliği ve aktardığı doyurucu bilgilerle Aikido sanatını bizlere daha çok sevdiren hocam Halis DURAN’a ve kıymetli ekibine çok teşekkür ediyor, saygılarımı sunuyorum. dedi.

Uluslararası Aikido Akademi Platformu Baş Antrenörü, 5. Dan Sensei Halis DURAN, Gaziantep Aikido Akademi Baş Antrenörü Davut ASLAN’a “Başarı Belgesi” takdimi esnasında yapmış olduğu konuşmasında; Öncelikle, Gaziantep’e geldiğimiz andan itibaren misafirperverliğin en güzel örneklerine şahit olduğumuzu belirtmek istiyorum. Aikido sanatının yaygınlaşması ve hak ettiği konuma gelmesi için büyük fedakârlıklar gösterdiğinizi biliyorum. Çabalarınızı çok önemsiyorum. Her geçen gün memnuniyet verici gelişmelerin olduğunu da hep birlikte gözlemliyoruz. Uluslararası Aikido Akademi Platformu olarak daima yanınızda olacağımızı bilmenizi isterim. Paylaşmış olduğum Başarı Belgesi tüm bu duygularımızı sembolize etmektedir. dedi.

Plaket töreninin tamamlanmasından sonra Aikido Eğitim ve Teknik Gelişim Seminer Programı başladı. Sensei Halis DURAN’ın, tekniklerin mantığının kavranması üzerinde durması ve uygulama performansının yakalanması için her bir öğrencisi ile ayrı ayrı ilgilenmesi gözlerden kaçmadı.

Sensei Halis DURAN’ın, baş yardımcılarından 3. Dan Emre BEŞİNCİ ile birlikte yaptığı uygulamaları, etkililik ve estetik açıdan kelimelere dökmek gerçekten zor gözüküyor. Ama tablonun izahı kısaca şöyleydi… Akıl, ruh ve bedenin gerçek uyumu, yani “AİKİDO”

Sensei Halis DURAN, kendisine yönelttiğimiz “Aikido nedir? Bizleri aydınlatabilir misiniz?” sorusu üzerine yapmış olduğu konuşmasında;

AİKİDO; akıl, ruh ve bedenin uyum içerisinde çalışması, kişinin evrendeki muhteşem güce uyum sağlama çabasıdır. Yaşam boyu devam edecek bir gelişim sürecidir. Manevi bir aydınlanma, zihinsel ve ruhsal bütünleşmedir. Bizleri kendimizle barışık kılar. Sürekli yeni şeyler öğrenmeyi ve üretmeyi mümkün kılar. Fiziksel ve ruhsal bakımdan olgunlaşma yoludur. Ruh ve beden gelişiminin estetikle birleşmesidir. Gündelik hayat içerisinde karşılaştığımız olaylara değişik bakış açıları ile yaklaşmamıza yardımcı olur. Beklenmedik bir durum karşısında hızlı, doğru ve doğal tepki verebilmemizi sağlar. AİKİDO sanatında rekabete dayalı bir çalışma anlayışının yerine iç huzurun yakalanması öncelenmiştir.

AİKİDO’da amaç bir yandan bedeni kuvvetlendirip özgüvenimizi artırırken, zihni de kuvvetlendirip her koşul altında aklıselim kalmayı başararak, amaçsız ve sonucu belli olmayan gereksiz kavga ve çatışmalardan uzak durabilmektir. Sır, ayağın nasıl hareket ettirildiğinde değil, zihnen nasıl hareket edildiğindedir.

AİKİDO sanatında “İnsanın en büyük rakibi kendisidir.” yaklaşımı ve yardımseverlik, şeref, nezaket, bilgelik, içtenlik, sadakat ve dindarlık ön plandadır. Bu nedenle yarışması olmayan yegâne spordur.

AİKİDO, yediden yetmişe bay ve bayan dileyen herkesin rahatlıkla yer alabileceği bir alandır. Temelde karşının gücünü kullanarak onu etkisiz kılma düşüncesi vardır. AİKİDO teknikleri küresel, dairesel ve akıcı bilimsel hareketlerden oluşmaktadır. dedi.

Ardışık üç gün boyunca, büyük coşku ve heyecan içerisinde devam eden “Aikido Eğitim ve Teknik Gelişim Seminer Programı” hatıra fotoğraflarının alınmasının ardından tamamlandı.