Gaziantepliler Filistin İçin Yürüdü

0
Gaziantepliler Filistin İçin Yürüdü

Aralarında Bülbülzade Vakfı’nın da yer aldığı Gaziantep Gönüllü Kuruluşlar Platformu tarafından düzenlenen eylemde ABD’nin elçiliğini Kudüs’e taşımasının ardından Gazze’de yaşanan katliam protesto edildi.

Tel Aviv’deki büyükelçiliğini Kudüs’e taşıyarak büyük bir fitnenin fitilini ateşleyen ABD ve Siyonist işgal devletinin işlediği katliamlara tepkiler dinmiyor.

Gaziantep Gönüllü Kuruluşlar Platformu’nun organizasyonunda “Kudüs İslam’ındır” temasıyla ikindi namazına müteakip Yeşil Cami önünden Yeşilsu Parkı’ndaki Şehitler Abidesi’ne kadar yürüyen Gaziantepliler ABD ve İsrail’i protesto etti.

Ellerinde Filistin bayrakları ve dövizlerle işgalci Siyonistler ve ABD aleyhine sloganlar atan vatandaşlar, sık sık tekbirler getirdi. Yoldan geçen vatandaş ve esnafların da destek verdiği yürüyüşte emperyalist ABD ve işgalci Siyonistlere lanet yağdı.

Yürüyüşün ardından Yeşilsu Parkı’ndaki Şehitler Abidesi önünde bir araya gelen vatandaşlar protesto eylemine burada da devam etti. Yoğun katılımın olduğu basın açıklamasına, siyasi parti ve STK temsilcileri, kanaat önderleri, âlimler ile vatandaşlar katıldı.

Gönüllü Kuruluşlar Platformu adına basın açıklamasını okuyan Âdem Uçar, Kudüs’e ve Filistinlilere sahip çıkma çağrısında bulundu. Kudüs’ün İslam’ın olduğunun altını çizen Uçar, “ABD’nin büyükelçiliğini Kudüs’e taşımasına tepki göstermek, Filistinli kardeşlerimizin düzenlediği Büyük Dönüş Yürüyüşü’ne destek vermek, Nakba’nın 70’inci yılını protesto etmek ve kardeşlerimizi katleden İsrail’i lanetlemek için meydanlardayız” dedi.

Uçar, “15 Mayıs günü Büyük Felaket Nakba’nın 70’inci yıl dönümüydü. 70 yıldan beridir Siyonist İsrail, Müslümanları kışkırtmak amacıyla Mescid-i Aksa’nın etrafında yaşlı, genç, kadın ve çocuk demeden katliamlarına devam ediyor. İsrail, kirli postallarıyla Kıble Camii’nin içinde terör estirip, ibadet eden insanlara saldırarak, camide bulunan Kur’an-ı Kerim’leri yerlere atıp mukaddesatımızı çiğnemektedir. Aynı zamanda da Filistin’e, hususen Gazze’ye uygulanan abluka ve ambargo her geçen gün ağırlaşmaktadır” ifadelerini kullandı.

70 yıldır hakları, toprakları, vatanları, canları, malları gasp edilen Filistinlilerin Siyonist terör şebekesinin zulmü altında yaşamlarını devam ettirmeye çalıştıklarına dikkat çeken Uçar şöyle devam etti:

“Kim hangi kararı alırsa alsın, Kudüs İslam’ındır, bizimdir ve Kudüs sahipsiz değildir. Kudüs Filistin’in başkentidir. İlk kıblemizin bulunduğu Kudüs, Filistin, 1948 yılından beri hukuksuz olarak kurulan Siyonist İsrail işgali altındadır. Siyonist İsrail, Kudüs’ü hukuksuz bir şekilde bütün uluslararası anlaşmalara aykırı olarak başkent yapmak istemektedir. Kudüs bizler için ‘Kudüs işgal altındayken ben nasıl gülebilirim ki?’ diyen Selahaddin’in rüyası, Kanuni’nin mirâsı ve Abdülhamid’in davasıdır.”

Basın açıklamasının ardından, Siyonist işgalci teröristlerin şehit ettiği Filistinliler için gıyabi cenaze namazı kılınıp dua edildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.