Gaziantep ve Mehmet Akif

0
160

Gaziantep’in düşman işgalinden kurtuluşu olan 25 Aralık 1921 ile Mehmet Akif Ersoy’un vefat yıldönümünün bir arada işlendiği gece Şehitkâmil Kültür Merkezinde başladı.

Aralarında Bülbülzade Vakfının da bulunduğu 19 Sivil Toplum Kuruluşu tarafından oluşturulan Gaziantep Gönüllü Teşekküller Platformu tarafından organize edilen 25 Aralık Gaziantep’in Kurtuluşu ve Mehmet Akif Ersoy’u An(la)ma Gecesi” yapıldı.  Gaziantep’in düşman işgalinden kurtuluşu olan 25 Aralık 1921 ile Mehmet Akif Ersoy’un vefat yıldönümünün bir arada işlendiği gece Şehitkâmil Kültür Merkezinde saat 19.00’da başladı.

Şehitkâmil Kültür ve Kongre Merkezi’nde (ŞKM) Serdar Tuncer’in sunduğu programa; Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Gaziantep Valisi Erdal Ata, AK Parti Gaziantep milletvekilleri Nejat Koçer, Derya Bakbak, Şehitkâmil Kaymakamı Mehmet Aydın, Şehitkâmil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, Anadolu Platformu Koordinasyon Kurulu Başkanı ve Bülbülzade Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Turgay Aldemir, Gaziantep Gönüllü Kuruluşlar Platformu Sekreteri Yener Doğruer, Fatih Kur’an Kursu mütevelli heyetinden Ahmet Zilan, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ile binlerce vatandaş katıldı.

Gaziantep halkının yoğun ilgi gösterdiği programda salon yetmeyince vatandaşların bir kısmı programı ayakta izlemek zorunda kaldı. Programın açılışı hafız Mehmet Bilir tarafından okunan Kur’an-ı Kerim ile yapıldı. Programın sunumunu ise Serdar Tuncer yaparak kurtuluş mücadelesini anlatan birbirinden güzel şiirleri seslendirdi.

Açılış konuşmasını Gaziantep Gönüllü Kuruluşlar Platformu Sekreteri Yener Doğruer’in yaptığı programda şunları söyledi;, “Gaziantep Gönüllü Kuruluşlar Platformu, Şubat 2011 tarihinde faaliyetlerine başladı. Gaziantep’te faaliyet gösteren onlarca dernek ve vakfın olduğu bu görevli kuruluşların, birbirlerini tanımaları ve kaynaşması neticesinde Gaziantep için çok faydalı gelişmelerin kanaatine varıldı. Gaziantep Gönüllü Kuruluşlar Platformu olarak amaçlarımız, ilimizde yaşanan eğitim sorununun çözülmesi, sosyal yardımlaşma tarafından yapılan çalışmaların daha sistemli ve düzenli bir şekilde hak sahiplerine ulaştırılması, sosyal sermayemiz olan insanların doğru bilgilendirilmesi konularını kurum ve kuruluşlarımızın gündemine getirmektir. 91. yılını kutladığımız gazi şehrimiz olan Gaziantep’in ve milli şairimiz Mehmet Aktif Ersoy’u anma programını ilgiyle izleyeceğinizi umuyor, Gaziantep Gönüllü Kuruluşlar Platformu adına hepinize teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.
Daha sonra Gaziantep’in düşman işgalinden kurtuluşunun anlatıldığı sinevizyon gösterisinin ardından sahneye çıkan yazar Yavuz Bahadıroğlu’nun, Mehmet Akif Ersoy’un yaşamını anlatan sunumu beğeni ile dinlendi.

Konuşma sonrası Bakan Fatma Şahin, programa destek veren Gaziantep Büyükşehir Belediyesi adına Sosyal İşler Daire Başkanı Muhtar Akyol’a, Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu ile Yener Doğruer’e plaket takdim etti.

Program tüm şehitler ve Mehmet Akif Ersoy için dualar okunarak son buldu.