Ana Sayfa Kuruluşlar Bülbülzade Eğitim Sağlık ve Dayanışma Vakfı Gaziantep Üniversitesi 6. Geleneksel Mezunlar Buluşması

Gaziantep Üniversitesi 6. Geleneksel Mezunlar Buluşması

0
Gaziantep Üniversitesi 6. Geleneksel Mezunlar Buluşması

Gaziantep Üniversitesi 6. Geleneksel Mezunlar buluşması 17-18-19 Mayıs tarihlerinde Şanlıurfa’da yapıldı. 6. Buluşmaya Türkiye’nin birçok şehrinden Gaziantep Üniversitesi mezunları katıldı.

1. GÜN:

Cuma günü öğlen saatlerinde katılımcılar otele giriş yapmaya başladılar. Kısa bir dinlenmenin ardından toplu olarak otel lobisinde buluşularak tertip komitesi tarafından program akışı katılımcılara duyuruldu. Katılımcı mezun kardeşlerimiz toplu olarak otelden Balıklı Göle doğru yürüyerek Rızvaniye Camiinde akşam namazı ve namazın ardından Balıklı Gölün yönetimini üstlenen vakıf yöneticileri ile vakıf merkezinde bir araya gelindi. Hasbıhal ve çay ikramının ardından akşam yemeği için Şanlıurfa’nın geleneksel lokantalarının birinde akşam yemeği yenildi. Daha sonra otele geçilerek otelde değerlendirme toplantısı yapıldı. Toplantıda tertip komitesi adına bir konuşma yapan Feyzullah ÖZEL yaklaşık 25 yıl önce başlayan kadim dostluğun, mezun kardeşlerimizin vereceği destekle daha ilerilere taşınacağı umduğunu ve bu birlikteliğin Rabbimizin cennetinde de devam etmesi niyazını dile getirdi. Tertip komitesi adına Kahraman DİNÇ’in hazırladığı üniversite yıllarına ait sinevizyon gösterisi hep beraber büyük bir beğeni ile izlendi. Daha sonra Programa ev sahipliği yapan, desteklerini her zaman üzerimizde hissettiğimiz, Şanlıurfa İl Çevre ve Şehircilik Müdürü ağabeyimiz M. Can HALLAÇ tarafından selamlama konuşması yapıldı. Değerlendirme toplantısında bütün kardeşlerimiz sırasıyla, öneri, eleştiri ve gelecek yıl yapılacak olan 7. Buluşma için destek mesajları verdi. Toplantı ikinci gün programının katılımcılara duyurulması ile sona erdi.

2. GÜN:

Cumartesi günü sabah havuz programının ardından kahvaltı yapıldı. Kahvaltı akabinde otel önünde bekleyen servis aracıyla Harran’a ilçesine hareket edildi. M.S 639 yılında Hz. Ömer tarafından fethedilerek İslam hâkimiyetine geçen Harran’da Ulu Camii ve Harran Kümbet Evleri ziyaret edildi. Burada yapılan çay ikramı ve hasbıhalin ardından servisle yol üzerinde bulunan Hayat el Harrani (Hz.) camiinde öğlen namazı kılındı. Camiye ismini veren Hayat el Harrani (Hz.) rivayetlere göre Urfa fatihi Nureddin Mahmud Zengi ve Kudüs fatihi Selahaddin Eyyubi tarafından ziyaret edilen şeyh olarak tarihe geçmiş ve 1185 yılında vefat etmiştir. Kendisini rahmetle yâd ediyoruz. Öğlen namazını müteakip servisle Göbekltepe’ye hareket edildi. Seyahat esnasında Bayram TUNCAY ve Taha TAŞKIRAN kardeşlerimizin karşılıklı fıkra atışmaları tebessümle beraber yol yorgunluğunu unutturdu. Göbekltepe’ye öğlen sonu varıldı. Göbeklitepe gerçekten görülmeye değer bir yer. 1963 yılında İstanbul ve Chicago üniversitelerinin işbirliği ile hazırlanan “Güneydoğu Anadolu Araştırma Projesi” çerçevesinde yüzey araştırmalarında keşfedilmiştir. Göbeklitepe’de yapılan kazılarda, yerleşik yaşama geçişle ilgili mevcut bilgileri alt üst eden buluntular ve 12.000 yıllık yapılar dünyanın en eski ve mimarlık tarihinin başlangıcı olarak kabul edilir. Araştırmalar da birçok buluntunun da ortaya çıkacağı bir yer açısından önemli bir konuma sahip. Burada ki gezi de Cumartesi günü Gaziantep’ten gelen kardeşlerimiz de gezi programına dâhil oldular. Daha sonra otel merkezine hareket edildi. Serbest program ve kısa bir dinlenmenin ardından otel merkezinden Şanlıurfa Ulu Camii’ne doğru hareket edildi. Akşam namazının ardından akşam yemeği için Şanlıurfa’nın konuk evlerinden birinde geleneksel sıra gecesi ve yemek yenildi. Yemeğin ardından 6. Buluşma anısına hazırlanan bakır plaketler katılımcılara takdim edildi. Çay ve tatlı ikramı sırasında bu programın ulaştırılması noktasında yeni isim eklemeleri, temenniler, teşekkürler, programın devamı, sürekliliği için kararlılık, ve Cumartesi programa dahil olan kardeşlerimizin önerileri ele alındı. Ayrıca bu programa maddi ve manevi destek olunması noktasında fikir birliği oluşturuldu. Program sonunda, bu programın gerçekleşmesinde ciddi katkıları olan Süleyman UĞUR ve Taha TAŞKIRAN kardeşlerimiz memleketlerine gitmeleri gerektiğinden vedalaşarak ayrıldılar. Daha sonra Otel merkezine hareket edildi.

VEDA

Son gün kahvaltı programının akabinde bütün kardeşlerimizle vedalaşılarak, karşılıklı dualarla önümüzdeki yıl tekrar buluşmak temennisiyle program sona erdi. Tertip Komitesi olarak bu programın gerçekleşmesinde uzak, yakın demeyerek programa iştirak eden, destek olan tüm kardeşlerimize teşekkürü bir borç biliriz.