Gaziantep Direnen Kardeşleri için Meydanlarda

0
89

Aralarında Anadolu Platformu Üyesi Bülbülzade Vakfı’nın da bulunduğu Gaziantepli 24 Sivil Toplum Kuruluşu tarafından organize edilen yürüyüşle Mısır’da yaşanan katliam protesto edildi.

Gaziantepli Sivil toplum Kuruluşlarının bir araya gelerek oluşturduğu Gaziantep Gönüllü Kuruluşlar Birliği tarafından yapılan çağrı ile öğle saatlerinde Kırkayak Parkı’nda toplanan kalabalık, ellerinde pankart ve dövizlerle sık sık slogan atarak Balıklı Parkı’na doğru yürüyüşe geçti. Binlerce kişinin katıldığı yürüyüşe güzergâh üzerindeki vatandaşların da alkışlarla destek verdiği gözlendi. Tekbirler getirerek, slogan atarak yürüyüşüne devam eden kalabalık Balıklı Parkı’nda bir toplanarak basın açıklamasında bulundu. Basın açıklamasını Gaziantep İnsani Yardım Derneği Başkanı Mehmet Emin Arslan yaptı. Alsan; Mısır’da yaşanan olayları lanetleyerek, yaşanan katliama dünyanın sesiz kaldığını belirterek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Başta Adeviye Meydanı olmak üzere ülke genelinde askeri darbeyi protesto etmek ve Muhammed Mursi’nin serbest bırakılmasını isteyen sivil halka, güvenlik güçleri ve baltacılar tarafından ateş açılmıştır. Binlerce insan hayatını yitirmiş, on binlercesi ise yaralanmıştır. Mısır’da halkın tercihine ve iradesine yönelik darbeyi ve bugün Mısır halkına karşı katliam yapan darbecileri şiddetle ve nefretle kınıyor, lanetliyoruz. Mısır’da sadece özgürlük isteyenlerin üzerine ateş açılmıştır. Açılan bu ateşle ölen sadece Mısır halkı değil, insanlık da ölmüştür.”

Basın açıklamasından sonra Mısır’da şehit olanlar için yapılan duanın ardından kalabalık sessizce dağıldı.

Destek Veren Kuruluşlar:

 1. Anadolu Gençlik Derneği
 2. Anadolu Tevhid Vakfı
 3. Ayder
 4. Babı Alem Derneği
 5. Bülbülzade Vakfı
 6. Darul Hadis Cemiyeti
 7. Erdemliler Cemiyeti
 8. Furkan Vakfı
 9. Gaim-Der
 10. Gaziantep İHH
 11. Hasan Hoca İlim Yayma Vakfı
 12. İlim ve Hikmet Derneği
 13. İlim Yayma Cemiyeti
 14. Kalem-Der
 15. Kitap-Der
 16. Mazlum-Der
 17. Memur-Sen
 18. Peygamber Sevdalıları
 19. Öğ-Der
 20. Suffa-Der
 21. Özgür Eğitim-Sen
 22. Vahdet Vakfı
 23. Vefa-Der
 24. Verenel Derneği