Gaziantep 7 Ağustos’ta Tek Yürek oldu

0
Gaziantep 7 Ağustos’ta Tek Yürek oldu

7 Ağustos Şehitler ve Demokrasi Mitingi tüm yurtta olduğu gibi Gaziantep’te de büyük bir coşkuyla gerçekleştirildi.

Demokrasi Meydanı’nda 15 Temmuz’dan beri aralıksız Milli İrade Nöbeti tutan yüz binlerce Gaziantepli, “7 Ağustos Demokrasi ve Şehitler Mitingi” için ellerinde Türkiye Bayraklarıyla miting alanını hınca hınç doldurdu.

Mitinge Gaziantep milletvekilleri, Belediye başkanları, kamu kurum ve kuruluşlarının yöneticileri, 5. Zırhlı Tugay Komutanı, İl Jandarma Komutanı ve STK yöneticileri katıldı

Miting, İstiklal Marşımızın okunması ve Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı.

Programda Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Vali Ali Yerlikaya, Gaziantep Milletvekilleri Abdülhamit Gül, Akif Ekici, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, siyasi partilerin il başkanları ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri birer kısa konuşma ile vatandaşları selamladılar.

Mitingdeki konuşmasında Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek; “Hepiniz bir destan yazdınız, bundan sonraki on yıllarda, yüz yıllarda Türk milletinin yazdığı destan kitaplarda yer alacaktır. Sizler o gece Türkiye’nin dört bir yanında Alevi’si, Kürd’ü, Çerkez’i ve tüm etnik gruplarla topyekûn illegal bir kalkışmanın karşısında oldunuz. Siz, 15 Temmuz’da geleceğinize, demokrasimize, namusumuza sahip çıktınız. Yapılan reformlar askerimizi daha da güçlendirecek. Artık önümüz açık” dedi.

Vali Ali Yerlikaya ise şunları dile getirdi; “15 Temmuz akşamı 300 binin üzerinde gazi şehrin evladı bu meydanda büyük bir destan yazdı. Sizin emrinizde olan bu ordu, bu peygamber ocağının evlatları, şu anda sizlerin karşısında selam duruyor. Bütün gece sabırla heyecanla Allah için, iman için bu meydanlarda oldunuz. Tek ses, tek nefes, tek yürek oldunuz. Ve tüm dünyaya bir millet nasıl olur, onu en güzel şekilde gösterdiniz. Bu şehirde bütün milletvekillerimiz, bütün siyasi partilerimiz, bütün sendikalarımız, meslek odalarımız, STK’larımızın hepsi, ama her şeyden önce gözbebeğimiz, hizmetinde bulunmaktan iftihar ettiğimiz sizler, aziz milletimiz artık tüm dünyaya ‘biz iriyiz, diriyiz, kardeşiz, Allah için birbirimizi seviyoruz’ dediniz.”

Gaziantep Milletvekilleri adına katılımcılara hitap eden Abdülhamit Gül ve Akif Ekici, darbecileri lanetleyerek, birlik ve beraberlik mesajı verdi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ise, “Türk siyasi tarihi, kara lekelerle dolu. 1950’de  ‘yeter söz milletindir’ diye çıktı Rahmetli Menderes. 1961’de onun boynuna ip asanlar, kara bir tarih yazdılar. 15 Temmuz’da ‘Yeter, söz de karar da, milletindir’ dedik. Darbe tarihi sona ermiştir dedik. ‘Korkaklar zafer anıtı dikemez’ dedik. Helal olsun size Gaziantep, helal olsun size Türkiye. Yeni Türkiye, yeni Gaziantep mübarek olsun” diye konuştu.

Konuşmaların ardından İl Müftüsü Ahmet Çelik Aziz Şehitlerimiz için dua yaptı.

Duanın ardından Demokrasi meydanına kurulan dev ekrandan İstanbul Yenikapı’daki Demokrasi ve Şehitler Mitingi, il protokolü ve Demokrasi Meydanı’nı dolduran vatandaşlar tarafından canlı olarak izlendi.

Milli İrade Nöbetleri Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talebi doğrultusunda 10 Ağustos Çarşamba gününe kadar devam edecek.