Ana Sayfa Kuruluşlar Gazi Kılıçparlar’dan Konferanslar Serisi

Gazi Kılıçparlar’dan Konferanslar Serisi

0
Gazi Kılıçparlar’dan Konferanslar Serisi

Anadolu Platformu YK Üyesi ve Ülfet Derneği YK Başkanı Gazi Kılıçparlar, Mersin’de düzenlenen bir dizi konferansın konuşmacısı oldu.

Gazi Kılıçparlar, Toroslar Anadolu İmam Hatip Okulları Derneği tarafından 23 Mart tarihinde öğrenci ve eğitimcilere yönelik düzenlenen konferanslara konuşmacı olarak katıldı.

Kılıçparlar, ilk olarak “Asrı Saadet Ufuk Arayışı” başlıklı bir konferans vermek üzere Toroslar ilçesinde bulunan Akşemsettin Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin konuğu oldu.

Toroslar Anadolu İmam Hatip Okulları Derneği Başkanı Abdullah Polat ve Toroslar Belediye Meclis Üyesi Avni Atmaca tarafından karşılanan Kılıçparlar, Okul Müdürü Halil Oğuz ve eğitimcilerle görüşerek eğitimsel faaliyetlerin işleyişleriyle ilgili bilgi aldı.

Daha sonra okul konferans salonunda kız öğrencilerle bir araya gelen Kılıçparlar, insanlık tarihinin gelişimi konusunda zihinlere yerleştirilen asparagas bilgiler konusunda çarpıcı örnekler verdi.

Kılıçparlar, Orta Çağ diye tabir edilen zaman diliminin birileri tarafından literatürümüze kasten sokulduğunu söyleyerek “Orta Çağ birileri içiin karanlık olabilir, ama bizim en aydınlık çağımızdır” dedi. 

Eğitim sistemindeki çarpıklıklardan kaynaklanıp yapılandırmacılığı esas alarak şekillenen olguların hayatta karşılığının olmadığını ifade eden Kılıçparlar, görsellerle zenginleştirdiği sunumu ile öğrencilerin konferansa interaktif katılımını sağladı. 

Daha sonra yine Toroslar ilçesinde bulunan Hoca Ahmet Yesevi Anadolu İmam Hatip Lisesi'nde öğrencilere yönelik “Asrı Saadet Ufuk Arayışı” başlıklı bir konferans vermek üzere okula geçen Gazi Kılıçparlar, Okul Müdürü ve eğitimciler tarafından karşılandı.

Okul çalışmaları ile bilgi aldıktan sonra konferans salonunda öğrencilerle buluşan Kılıçparlar’dan önce Toroslar Anadolu İmamm Hatip Okulları Derneği Başkanı Abdullah Polat ile Okul Müdürü Alaattin Öztürk birer selamlama konuşması yaptılar.

Burada da, ezberletilen tanımlar üzerinden öğrencilere bir ufuk çizmeye çalışan Kılıçparlar şöyle konuştu:

“Bize ezberletilen tanımlar bize uymuyor, kendimize ait şeyler ifade etmeliyiz. İslam dünyası kasti olarak cezalandırılıyor. Asr-ı Saadet modeli bir yaşantı biçimidir. İlk canlı varlık ve Hz. Adem kavramları irdelenmeli, örneğe takılırsak amaca ulaşamayız. Okuma ve bakışlarımız zihinlerimizdeki kodlanmışlıktan geçer.”

Kılıçparlar; öğrencilerle, soru-cevap şeklindeki diyaloglar eşliğinde konuşmasını tamamladı.

Eğitimin Ufuk Verme Boyutu

Program akabinde, Toroslar ilçesindeki İmam Hatip Liselerinde görev yapan bir kısım eğitimci ile de bir araya gelen Ülfet Derneği YK Başkanı Gazi Kılıçparlar, “Eğitimin Ufuk Verme Boyutu” başlıklı bir seminer verdi.

Toroslar İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Badas’ın da katıldığı programda konuşan Kılıçparlar, eğitim paradigmasının içerisinde bulunduğu durumdan bahsederek şunları söyledi:

“Eski zihin yapısıyla bugünü inşa edemeyiz, müfredatlarımız reel durumu karşılayamamaktadır. Öğretmenler, -sadece bir öğrenciye bile- bundan bir şey olmaz dediği takdirde, bir şey olamayacak 9000 bin insan meydana gelecektir. İnsan bir sarf malzemesi değildir. Çünkü Allah’ın, üzerinde emeği var. Eğitim bir kutsal öğretidir, eğitimciler de tıpkı birer maden araştırmacısıdır. İnsanlar, bize en kıymetlileri olan, çocuklarını emanet ediyor.”

Verdiği istatistiki verilerle de sunumuna reellik katan Kılıçparlar, son olarak, “eğitime dair bakış ve tasavvurlarımız değişerek güncellenmelidir” dedi.

Program sonrasında Kılıçparlar’a bir teşekkür plaketi takdim edildi.

Gazi Kılıçparlar ve beraberindeki heyet Mertoç’ta ticari faaliyetlerini yürüten ANESİAD üyesi Adil Kuruyemiş firmasını ziyaret ederek, firma YK Başkanı Fadıl Karak ile hasbihal etti.

Akşam saatlerinde ise Anadolu Platformu üyesi Mersin Akdeniz Derneği tarafından semt sorumluları için organize edilen Hizmetiçi Eğitim Semineri’nde konuşmacı olan Gazi Kılıçparlar, Anadolu Platformu’nun gündeme bakışını değerlendirerek, eğitimcilere, izlemeleri gereken yolları tarif etti.

“Çağını inşa edemeyen bir çağrı yok hükmündedir” sözünden hareketle bizler de çalışmalarımızı marjinalleşmekten uzak tutarak güne uyarlamalıyız diyen Kılıçparlar, “mabedlere değil, sokaklara gönderilen bir peygamberin ümmetiyiz. İslam, iddiası olan bir dindir. Fıkıh statik bir kavram değildir. Allah’ın yolundan alıkoyan her şey lehvel hadistir” sözleriyle konuşmasını sürdürdü.