Ana Sayfa Kuruluşlar Anadolu Öğrenci Birliği Gazi Kılıçparlar KYK’da Ümmet Bilinci’ni Konuştu

Gazi Kılıçparlar KYK’da Ümmet Bilinci’ni Konuştu

0
Gazi Kılıçparlar KYK’da Ümmet Bilinci’ni Konuştu

Anadolu Öğrenci Birliği Adana Şubesi, KYK Adana Erkek Öğrenci Yurdu’nda “Ümmet Bilinci” Semineri düzenleyerek Gazi Kılıçparlar’ı ağırladı.

KYK (Kredi Yurtlar Kurumu) Adana Erkek Öğrenci Yurdu ve Anadolu Öğrenci Birliği Adana Şubesi ortak organizasyonuyla 28 Nisan Perşembe günü Adana Erkek Öğrenci Yurdu Konferans Salonu’nda “Ümmet Bilinci” Semineri düzenlendi.

Seminer, Anadolu Platformu YK Üyesi ve Ülfet Derneği YK Başkanı Gazi Kılıçparlar'ın konuşmalarıyla gerçekleşti. Programa KYK Adana Erkek Öğrenci Yurdu Müdürü İsmail Yiğit, AÖB Adana Şubesi yöneticileri ve çok sayıda üniversite öğrencisi katılım gösterdi.

KYK Adana Erkek Öğrenci Yurdu Müdürü İsmail Yiğit’in bilgilendirme ve selamlama konuşmaları ile başlayan seminer, daha sonra Gazi Kılıçparlar’ın kürsüye gelmesiyle devam etti. Ümmet kavramının tanımıyla konuşmasına başlayan Kılıçparlar, İslam’ın güncel yorumlamalarına değindi.

Dünya düzeninin mutlak suretle bir hesap dahilinde olduğu ve bu düzenin koruyucusunun bizi yoktan vareden Allah (cc) olduğunu vurgulayan Kılıçparlar, herkesin bu gerçeğe uygun olarak iman etmesi ve kardeş olması gerektiğini söyledi.

Kılıçparlar konuşmasına şu şekilde devam etti: “dinin yorumunu değil, kendisini kabullenebilmemiz ve konuşabilmemiz esastır. Güne dair kullandığımız dil ve kavramlar önemlidir. Allah tarafından gönderilen elçiler geldikleri kavmin dilini iyi kullandılar, hiçbir konuşan anlaşılmamak için konuşmaz, kavramlarımızı güncelleyerek başkalarının bize dayattığı kavramları kullanmamalıyız. Üretemeyince, bize sunulanları tüketiyoruz.

Ufuk çizgimizi ötelere taşımalıyız, yapay sınırları evvela zihinlerimizden kaldırmalıyız. Bugüne ait bir dil üretemiyorsak yaptığımız işler sanal kalır. Biz kendi değerlerimize yeterince sahip olamadığımızda bize ait semboller başkalarının argümanı haline gelir. Geleceğe ümitvar bakabilmemiz için bir araya gelerek yenilikler üretmeliyiz ve birbirimizi dinleyip anlamalıyız.”

İslam tarihinden ümmete dair örnekler vererek konuşmasını sürdüren Kılıçparlar, ufkumuzu ötelere taşımamız İslam’la alakalı bir durumdur diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Seminer programının akabinde Gazi Kılıçparlar öğrencilerden gelen soruları cevapladı.