FRANSA: Ermeni değil, İslam! – (Ardan Zentürk)

0
900

2012 Fransız Cumhurbaşkanlığı seçiminde yaklaşık 36 milyon Fransız’ın oy kullanması bekleniyor. Ülkenin toplam nüfusu 66 milyon…

2012 Fransız Cumhurbaşkanlığı seçiminde yaklaşık 36 milyon Fransız’ın oy kullanması bekleniyor. Ülkenin toplam nüfusu 66 milyon…

Ermeniler, bu nüfusun içinde yaklaşık 350 bin kişilik azınlığı oluşturuyor. Fransa’daki Ermeni nüfusun tamamı Anadolu kökenli değil. Evet, 1915-1923 yılları arasında Türkiye’den Fransa’ya belirgin bir Ermeni göçü yaşanmış. Devamında özellikle Lübnan iç savaşı ile Suriye ve İran’daki istikrarsızlıklar Ermeni göçünün artmasına neden olmuş. Son yıllarda da çok sayıda Ermenistan vatandaşı “kaçak göçmen” olarak Fransa topraklarında yaşıyor.

Bu durumda, Fransa cumhurbaşkanını belirleyecek seçmen içinde yaklaşık 170 bin Ermeni asıllı Fransız vatandaşının da oyu bulunacak.

Fransa’da 380 bin Türkiye kökenli insan yaşıyor. Bunlardan 180 bini Fransız vatandaşı olmuş durumda. Sıkı durun… Fransız vatandaşı olmuş Türkler’in hemen tamamı oy kullanabilecek yaşta.

Yani… Fransa’da yaşayan Türkler ile Ermeniler arasında “siyasi ağırlık” açısından bir fark yok!..

İslam düşmanlarına mesaj

Fransa’da cumhurbaşkanı iki turlu seçimle doğrudan halk tarafından seçiliyor. Bu, genellikle, ikinci turda sağ ve solun adaylarının son yarışa çıkması anlamına geliyor. 2007’de yapılan seçimde sağcı Halk Hareketi Birliği adayı Nicolas Sarkozy, Sosyalist Parti adayı Segolene Royal’i geçerek cumhurbaşkanlığı makamına oturmuştu. İkinci tur oylamada sağ ve sol seçmenin iki aday üzerinde odaklanması, Sarkozy’e sağ seçmenin toplam yüzde 53 oyunu kazandırdı.

Dönüp bakın, 2007 seçiminin ana tartışma konusunun “yabancı işçiler, kaçak göçmen ve özellikle ülkede artan Müslüman nüfusuna dönük tepkiler” olduğunu görürsünüz.

“İslam düşmanlığı” Fransız sağ seçmenin bünyesinde yükselen bir eğilim. “Irkçı” çizgideki Ulusal Cephe’nin oy potansiyelinin 4 milyona, genel aşırı sağ seçmen kitlesinin de 6 milyon düzeyine kadar tırmandığını söyleyelim.
Sarkozy son seçimi 1.900.000 farkla kazandı!..

Yani, cumhurbaşkanlığını sağ kanat oylardan talep eden bir politikacının mutlaka “aşırı sağ-ırkçı-yabancı düşmanı-İslam korkusu olan” seçmene şirin gözükmesi gerekiyor.Türkiye bu noktada bir günah keçisidir.

Sarkozy, Ermeni ulusunun haklarını koruma, onlara tarihsel değerler verme gibi bir gayret içinde değil…

O, Müslüman bir ulusun, Hıristiyan bir ulusa karşı soykırım gerçekleştirdiğini savunup, kendisini de mazlum Hıristiyan ulusun koruyucusu haline getirerek aşırı sağ seçmene mesaj vermeye çalışıyor.

Oynadığı oyun, bütün Avrupa açısından çok tehlikelidir.

Türkiye ne yapmalı?

Fransa’da Türkler’in dışında çoğunluğu Arap yaklaşık 4 milyon Müslüman yaşıyor. Fransız eski sömürgeleri Tunus, Fas ve Cezayir’den ülkeye yerleşmiş yaklaşık 3.5 milyon Arap aynı zamanda Fransız vatandaşı!..

Yani, 2012 seçiminde sandık başına gidecek 170 Ermeni’ye karşılık yaklaşık 1.700.000 Arap var!..

Türkiye’nin Fransa özelinde “Ermeni sorununu” ulusal bir vaka olarak görmesi yanlıştır. Konu, Avrupa genelinde, özelde de Fransa’da yükselen İslam düşmanlığı ile bağlantılıdır. Bu nedenle, Türkiye’nin ortak çalışma prensiplerini ve lobi çalışmalarını artık Müslümanlar ile omuz omuza yapmasının zamanı gelmiştir.

Irkçılığa direniş

2012 Fransa cumhurbaşkanlığı seçiminde yaşanılanlar, Türkiye’nin Avrupa siyasetinde yeni bir görevi olduğunu ortaya koyuyor. Avrupa’da sistemli ırkçı saldırılara hedef alan Müslüman ülke vatandaşlarının içinde en güçlü devlet yapılanmasına sahip olan Türkler…

Tunus, Mısır, Pakistan, Bangladeş, Cezayir, Libya, Filistin, Suriye, Lübnan…

Bu ülkeler kendi dertleriyle uğraşırken, haliyle, Avrupa’daki ırkçıya karşı hareketsiz kalıyorlar…

Bu durumda ırkçılığa karşı mücadelenin ve Avrupa kıtasında aşağılanan, saldırılan ve dışlanan Müslüman’ın savunucusu, en güçlü demokrasiye sahip, tüm Avrupa kurumlarında temsil edilen Türkiye olmak zorunda…

Bunu yaptığımızda herkes susacaktır…

 Star

———————————-
Ardan Zentürk
 
DİĞER KÖŞE YAZILARI
[catlist name=”Ardan Zentürk”]