Ana Sayfa Kuruluşlar Fıtrat Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği Fıtrat Derneği’nden Yepyeni Bir Proje: DEĞDEM

Fıtrat Derneği’nden Yepyeni Bir Proje: DEĞDEM

0
Fıtrat Derneği’nden Yepyeni Bir Proje: DEĞDEM

Fıtrat Derneği, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın desteklediği “Değerlerimize Değmek” DEĞDEM projesi ile gençlere önemli fırsatlar sunuyor.

Bu proje ile, 18-29 yaş arası gençler, hem öğrenecek ve gezecek, hemde yardım dağıtarak, eğitim alarak gönüllülük ve sorumluluk bilincine sahip olacaklar.

Konuyla ilgili Fıtrat Der'den yapılan açıklamada şöyle denildi;

"Bu proje ile 18-29 yaş arasındaki gençlerin idrak ile  hayatta kendilerine büyük  hedefler koymalarını sağlamak, bu yaş grubunda bulunan gençleri farklı şehirleri gezdirerek buralardaki farklı kültür ve dilleri konuşan, farklı hayatlar süren gençlerle tanışmalarını ve birlikte tecrübe aktarımlarını sağlayarak topluma nitelikli bir neslin kazandırılmasına yardımcı olmak, bu yaş grubunda bulunan gençlere edinecekleri tecrübeler ile tarihini bilen kültürünü yaşayan ahlaki değerleri olan fikirce uyanık bilinçli bireyler yetiştirmektir.

Proje dahilinde düzenleyeceğimiz sosyal aktivite, yardımlaşma ve gönüllülük hareketleri üzerine eğitici seminerler verip bu konularda katılımcılarda sağlam bir bilinç uyandırmak, Katılıkcılarda farklı şehirleri gezmek yanı sıra  sosyal hareketlilik, yardımlaşma , toplumsal sorunlarla ilgilenme ve toplumsal sorunlarda sorumluluk hissiyatı uyandırmak, en az 1 yabancı dil eğitimi vermek ve son zamanlarda ülkemizde oldukça nüfusu artan Arap halkı ile iletişim kurabilmek, sanatsal bir bakış ve beceri kazanmalarına yardımcı olmak ve kalkınmışlığımızı arttırmak, gönüllülük bilinci kazandırmaktır. 

Bunu yaparken sadece kendi ailesine ve milletine değer biçen egoist bir nesil değil;  bütün dünya kardeşlerine gönüllü olmayı aşılamak, aşılanan bu gönüllülük kavramını uygulamalı olarak şuan mağdur konum da olan komşu ülke kardeşlerimize, ülkemizdeki yardım kamplarında gönüllü bakıcı olarak hizmet yaptırma isteği uyandırmak amaçlanmıştır.

Yukarıda belirtilen amaçlar doğrultusunda Türkiye İstanbul ili Sultangazi ilçesinde ikamet eden 18-29 yaş grubunda bulunan gençler bu projeye alınılacaktır.

Programın ilanından sonra başvuracak olan gençlerin başvuruları değerlendirilecek ve iki farklı elemeden (sınav veya mülakat) geçerek bu programa katılmaları sağlanılacaktır.

Elemelerden geçen adaylar proje kapsamında gönüllü olarak üç (3) ay süre zarfında gençlere yönelik sosyal fayda sağlayacak çalışmalarda bulunacaklardır.

Adaylar proje kapsamında belirlenen eğitim seminerlerine katılarak proje hakkında kapsamlı olarak bilgilendirilmiş olacaklar.

Adaylara proje kapsamında eğitici seminerler verilecektir.

Katılımcılar gidilecek şehirler hakkında bilgilendirilecek ve bu şehirlerin Türk tarihi açısından oluşturdukları öneme değinilerek, gezi süresince tarihi bilinci ve önemi göz önünde bulundurmalarına katkıda bulunulacaktır. Gittikleri şehirlerde ki halkın zor durumda oluşlarını görüp kardeş yaklaşımı sergilenmek amaçlanmıştır. Bu sebeple şuan ülkemizde yardıma muhtaç olan din kardeşlerimiz olan Suriye halkına manevi yardımda bulunulacak ve onlara kamplarda eşlik edilecektir. Bu nedenle Kilis, Gaziantep, Hatay olmak üzere üç şehir belirlenmiştir.

Proje kapsamında yapılan gönüllülük gezileri ve aktiviteleri sonucunda adaylar, genel itibariyle projenin olumlu ve olumsuz taraflarını belirten etraflıca bir rapor sunacaklardır.

Sonuç itibari ile bu programa katılacak gençlere kişisel ve sosyal gelişimlerine katkıda bulunmak, yeni arkadaşlıklar edinmelerini sağlamak, özgüvenlerini geliştirmek,  ekip ruhu bilincini oluşturmak, kişisel ve toplumsal sorumluluklarında farkındalık kazandırmak.

Hayatın her alanında düzen ve disiplin sahibi, milli ve dini değerlerine bağlı, gelecek yıllarda topluma hizmet etmek için gönüllü ve hazır hale gelmelerini sağlamak,  gençler arasında kültürel bir köprü oluşturmayı, başta ülkemiz olmak üzere tüm dünyada barışını, kardeşlik, sevgi ve erdem temelinde tesisine katkıda bulunmak hedeflenmektedir.

Proje kapsamında toplumsal eksiklikleri gidermek adına çalışan Sivil Toplum Örgütlerinin tanımasına yardımcı olmak amaçlanmaktadır".