Fıtrat Derneği’nden Hafızlık Sınıfı Çalışmaları

0
197

Fıtrat Derneği, Hafızlık Sınıfı çalışmalarına 2015 yılı Kasım ayında Recep Tayyip Erdoğan Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde başladı.

Fıtrat Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği, Hafızlık Sınıfı çalışmalarına 2015 yılı Kasım ayında Recep Tayyip Erdoğan Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde tanıtım sunumları yaparak başladı. Sunumların akabinde ön kayıtlar alındı.

49 öğrenci resmi başvurusunu gerçekleştirdi ve mülakata alındı. Mülakattan seçilen 21 öğrenci ile 14 Aralık 2015’te dersler başladı. Hafızlık Sınıfı, düzenli bir şekilde 16 öğrenci ile hafta içi her gün 15:30- 17:00 saatleri arası eğitimlerine devam etmektedir.

Hafızlık Sınıfı Eğitimleri; ilk etapta Elif Ba’dan başladı ve bu giriş bir buçuk aylık zaman diliminde tamamlandı. Sonrasında Kur’an-ı Kerim’e geçişle birlikte tecvid eğitimine de başlanıldı. Öğrencilerin kıraat eğitimleri devam ederken, tecvit eğitimleri de sonlandı. Yavaş ve tecvitli ezber verme alışkanlığı kazandırılarak dua ve kısa surelerle ezber dersleri başlatıldı.  Hali hazırda devam eden İmam Hatip derslerine yardımcı olması hedeflenerek bu ezber derslerine Yasin suresiyle devam edildi. Kişinin başarısının ön planda olduğu bu süreçte talim yardımıyla hatasız ezber vermeleri hedeflendi.

Yüzünden okuma ve ezber derslerinin yanı sıra Kuran'ı referans alabilecek bir perspektif oluşturması için, ezberlenen ayetlere yönelik meal dersleri verildi. Nispeten daha kolay kelimelerinin yer aldığını "vallahu meassabirin" gibi ayetleri tercüme etmelerine olanak sağlanarak Kuran' dan uzaklaştırma çabalarına yönelik refleks kazandırılmaya çalışıldı. Tercüme edilen ayetlerin ezberlenmesine, sık sık tekrar yapılarak unutulmamasına özen gösterildi.

Bunlarla beraber, projenin taşıdığı bilinç kazandırma misyonuyla, yine dernek çatısı altında "İslam Coğrafyası'nda Yaşananlar" ve "Zarafet Okulu" seminerleri düzenlendi.

Ümmetin durumuna ışık tutan bu 'Coğrafyamızda' derslerinin interaktif şekilde geçmesine özen gösterilerek İslam’ın yanlış yansıtılmasına karşı vahyin önemine dikkat çekildi. Ağırlıklı olarak Osmanlı'da nezaket, kadın ve ailenin önemini ele alan Zarafet Okulu'yla kadının İslam toplumdaki önemi ve duruşu işlendi.

Hali hazırda Fıtrat Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği bünyesinde eğitimlerine devam eden Hafızlık Sınıfı 30.cüz ezberini tamamlayarak dönüşlerine başladı.

Hafızlık Lise Kız Sınıfı; Recep Tayyip Erdoğan Kız İmam Hatip Lisesine örgün bir şekilde devam eden 9. Sınıf öğrencilerin lise eğitimlerini tamamladıklarında hafızlıklarını da tamamlamış olmalarını hedefleyen 4 yıllık bir eğitim çalışmadır. Okul çıkışlarında eğitimlerini gerçekleştirir, öğrencilere hafızlık eğitimi vermekle birlikte bilinç kazandırma misyonuna da sahiptir.