Ana Sayfa Kuruluşlar Fıtrat Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği Fıtrat Derneği'nde 'İslam Dünyası Konferansı'

Fıtrat Derneği'nde 'İslam Dünyası Konferansı'

0
Fıtrat Derneği'nde 'İslam Dünyası Konferansı'

Fıtrat Derneği Kültür Komisyonu 28 Ocak’ta Saat:21:00 de Sultangazi Belediyesi 50.yıl Kültür Merkezi Konferans Salonu’nda “İslam Dünyası” konferansı düzenledi.

Fıtrat Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği  “Dünden Bugüne Tarihin Öznesi Ve Nesnesi Olarak İslam Dünyası” konulu Ocak ayı konferansını gerçekleştirdi.

Sultangazi Belediyesi 50.yıl Kültür Merkezi Konferans Salonu’nda gerçekleşen programa konuşmacı olarak İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Ali BEYHAN katıldı. Salonu dolduran katılımcılar dikkatle tarihi olayları dinlediler.

Prof. Dr. Mehmet Ali BEYHAN, Tarihin İnsan, zaman ve mekân üçlü unsur çerçevesinde neşvünema bulduğunu belirterek “İslam tarihin belli zamanların da devlet olmuş tarihin akışına yön vermiş, bazen de belirlenen yönlerde akışını sürdürmüştür.” diyerek  8.-16. Asır arası 8 asırlık bir İslam hâkimiyetinin olduğu yüzyıllar olarak alınabilineceğini ifade etti.

İslam, şahsiyet sahibi insanların ellerinde devlet olunca tarihin öznesi olmuş fakat bu devlet zevkine düşkün liyakatsiz insanların eline geçince de nesne haline dönüşmüştür. Ahmet İzzet Paşa’nın bir aylık sadrazamlık döneminde sarf ettiği cümlesi konumuzu özetlemektedir. diyerek “en sefil insanların yükselişi devletlerin çöküşünü doğurur” şeklinde konuşmasına devam etti.

Ağırlıklı olarak Osmanlı dönemine vurgu yapan Beyhan özetle liyakatsiz insanların eline geçmesi hasebiyle devletlerin yıkıldığı gerçeği üzerinde durdu.

Soru cevap faslı ile konferans sona erdi.