Fıtrat-Der Yeni Binaya Taşındı

0
Fıtrat-Der Yeni Binaya Taşındı

Fıtrat Derneği muhteşem bir açılışla Sultangazi halkıyla buluştu.

Kuranı Kerim tilavetiyle başlanan açılış programa, Sultangazi Kaymakamı Ali Uslanmaz, Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay, Sultangazi Milli Eğitim Müdürü İbrahim Demir, İlçe Müftüsü Yusuf Sarıkaya, Anadolu Platformu Yüksek İştişare Kurulu Başkanı Ramazan Kayan, Fıtrat Derneği Başkanı Sıddık Karaduman, AKDAV Başkanı Ahmet Çamurluoğlu, İstanbul AK Parti 2. Bölge Milletvekili adayları Fatma Benli ve Ahmet Hamdi Çamlı, okul müdürleri, Fıtrat Derneği yönetim kurulu üyeleri, kurs öğrencileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 

Coşkulu bir kalabalığın katıldığı açılış töreninde açılış konuşmasını Fıtrat Derneği Başkanı Sıddık Karaduman gerçekleştirdi.

 

Karaduman, "Fıtrat insanı iyi ve saf bir varlık olarak kalmasını önceler" dedi ve ekledi;

 

"İnsanın yaratılışındaki asalet ve saflığı bozan modern maddeci yaşam biçimi, güzel ahlaka karşı çirkin işleri kutsallaştırıyor ve böylece değerler dünyamızda ciddi bir sapmaya yol açıyor. Modern eğlence ve tüketim kültürü,” arzu ve şehvet makinası” olarak görünüyor. Bunu akıl ve ahlak dışı bir sapma olarak belirleyip sorgulamak yerine, normal sanki insana uygun bir gerçekmiş gibi kabul ediliyor. Muzzam büyüklükteki ve artık bütün dünyayı etkisi altına alan tüketim ve eğlence araçlarının, mana değerinden yoksun, yüceleri idrak etmeyen bir insan modeli üretmesi gün geçtikçe meşru bir hale geliyor. Bunun neticesinde dinlerin irşad ettiği geleneksel toplumlarda normal olan şeyler, artık anormal, çağdışı görülüyor" 

 

Karaduman, "İnsanı tek boyutlu bir makinaya indirgeyen modern tüketim kültürü insanın fıtratına aykırı bir model ürettiği için, doyumsuzluk, modern birey ve toplumların doğal hali oldu. Bunun en somut ve trajik biçimlerini Amerika’da görüyoruz. Dünyanın en zengin ve güçlü ülkesi olan Amerika henüz modern çağın tam anlamıyla bozmadığı ülkelerdeki sosyal dayanışma ve ahlaki bilincin onda birini dahi temin edemiyor. Her yıl Amerikan ailesinin çöküşünden uyuşturucu bağımlılığı, aile içi şiddet olaylarına kadar pek çok konuyu araştırmak ve çözüm üretmek için milyonlarca dolar harcanıyor.

 

Her tür bilimsel imkan seferber ediliyor. Fakat, mevcut bozulmanın aşılması yönünde tek bir somut adım atılamıyor. Küçük yaşlarda ve ailede başlayan doyumsuzluk hissi, daha fazla kazanç, daha iyi araba, daha büyük ev, daha çok haz vs. Şeklinde bir kısır döngüye dönüşüyor. Hiç bir zaman tatmin edilmeyen ve huzur bulamayan bireylerin doğmasına yol açıyor. İnsanın fıtratındaki şükran duygusu köreltildiğinde ve hatta ilerleme, kalkınma yahut ekonomik rekabet adına aşağlandığında, insanın önce Rabbi’ne daha sonra ailesine ve çevresine karşı nankör olması kaçınılmaz oluyor.

 

İnsanın asli yaratılışından uzaklaştıkça, insana hükeden ve hatta zulmeden ortamlar yapılıyor. Güneşi, toprağı, kuşu yağmurun ardından toprağın kokusunu, sonbaharda dökülen yaprakları, sabah güneşinin sıçaklığını hisetmeden yetişen nesillerin, fıtrattan gelen ruh inceliğini uzun süre muhafaza etmesi neredeyse imkansız derecede zorlaşıyor. Fıtrata mualif hayat biçiminin modern birey ve toplum üzerindeki pıskolojik etkisi çok ağır. Asli ve asil fıtratından uzaklaştırılan insan, çareyi modern eğlence ve tüketim kültürünün sahte tatmin araçlarında aramak zorunda kalıyor. İnsanın maneviyat dünyasının bunca kirletildiği bir dönemde, fıtrata dönüş sadece müslümanlar için değil, bütün insanlık için bir umut kaynağıdır” dedi.

 

Açılış konuşmasının ardından kürsüye davet edilen Sultangazi Kaymakamı Ali Uslanmaz, Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay, Sultangazi Milli eğitim Müdürü İbrahim Demir, İlçe Müftüsü Yusuf Sarıkaya, AKDAV yüksek iştişare kurulu başkanı Ramazan Kayan, AKDAV Başkanı Ahmet Çamurluoğlu, İstanbul AK Parti 2. Bölge Milletvekili adayları Fatma Benli ve Ahmet Hamdi Çamlı selamlama konuşması yaparak Fıtrat derneğinin açılışı için iyi temennilerde bulundular.

 

Öğrencilerin de katıldığı açılış renkli görüntülere sahne oldu.