Fıtrat Der Gönüllüleri İftar’da Buluştu

0
194

Fıtrat Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği, Kadir Gecesi münasebetiyle dernek merkezinde üyelerine yönelik iftar verdi.

Sultangazi’nin yanı sıra İstanbul’un birçok ilçeden Fıtrat Derneği’ne gönül verenler yoğun bir katılımla iftar sofrasında buluştu.

Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Halk Eğitim Müdürlüğü ve birçok camiadan önemli isimlerin bir araya geldiği iftar programı, Fıtrat-Der Erkek Hafızlık Sınıfının hocası Ramazan Uygur’un Kuran-ı Kerim tilavetiyle başladı.

Fıtrat-Der Yönetim Kurulu Başkanı Sıddık Karaduman güne dair yaptığı konuşmasında şu hususlara dikkat çekti:

“Sizin de bildiğiniz gibi Cenab-ı Hak dünya nizamını üç temel esasa göre düzenlemiştir. Bunlardan birincisi fiziksel kurallar olarak bilinen dünyanın hareketleri, gece-gündüz oluşumu, iklim vb. şeylerdir. Diğeri biyolojik kurallardır ki;  bunlar da canlıların doğup büyümesi ve belli bir süreden sonra hayata veda etmesidir.

Üçüncü kural ise beşeri kurallar ve emanettir. Bu kurallar biz insanları çok yakînen ilgilendirmektedir. Zaten bu amaçla insan yeryüzünün efendisi olarak görevlendirilmiştir. Ayrıca bu görevi üstlenen insan sosyal bir varlıktır. Sosyal bir varlık olduğumuz için birimizin yaptığı şey, diğerini olumlu ya da olumsuz yönde etkileyebilmektedir.

Tirmizi’de geçen bir hadis-i şerifte; boynuzsuz koyunun boynuzlu koyundan hakkını alacağı o gün için yaratana karşı mahcup olmamak adına en güzel, en hayırlı işleri yapmak zorundayız.

İster birey ister aile isterse toplum olarak hepimizin başlıca görevi hakka layık birer kul olmaktır. İşte bu vizyonla emanetçi olarak bizler tüm gücümüzle hem hakka hem de halka faydalı hizmetler sunmak zorundayız.

Barış ve huzurumuz, birlik ve beraberliğimiz, bolluk ve bereketimiz, eğitimli bir toplum olabilmemiz için sivil toplum kuruluşlarına büyük görevler düşmektedir.

Fıtrat Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği olarak; Kur’an ve hadislerden yola çıkarak yeryüzünde inşa edilmeye çalışılan hayır işlerine bizlerin de katkısı olsun istedik.”

Sözlerini Fıtrat Derneği’nde yapılan genel çalışmaları anlatarak sonlandıran Sıddık Karaduman’ın ardından Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay ve İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Sinan Özyurt birer selamlama konuşması yaptı.

İftar programı işadamı, Araştırmacı-Yazar Orhan Tutar’ın Kadir Gecesi münasebetiyle yaptığı dua ile sona erdi. Programın sonunda cemaatle teravih namazı kılındı.?