“Fikriyat ve Yapılanma Esasları” Müzakere Edildi

0
181

Bülbülzade Vakfı’nın aylık olarak düzenlediği, ülke ve dünya gündeminden öne çıkan başlıkların müzakere edildiği İstişare Sohbetleri’nin ikincisi yapıldı.

Bu sene 7. yılına giren istişare sohbetlerinde sezonun ikinci oturumu “Sivil ve Özgür Bir Yürüyüş Anadolu Platformu, Fikriyat ve Yapılanma İlkeleri” ele alındı.

12 Şubat Pazartesi günü Bülbülzade Vakfı Davut Özgül Konferans Salonunda yapılan istişare sohbetinin moderatörlüğünü İbrahim Özmantar, sunumu ise Anadolu Platformu İcra Kurlu Başkanı Turgay Aldemir yaptı. Oturuma Bülbülzade Vakfı bünyesinde faaliyet gösteren 22 komisyonda çalışmalara katılan komisyon üyeleri katıldı.

Oturumun başında duyurusu olan komisyon başkanları kürsüye gelerek faaliyetleriyle ilgili haziruna bilgi verdi. Anadolu Platformu İcra Kurlu Başkanı Turgay Aldemir, “Anadolu Platformu Fikriyat ve Yapılanma İlkeleri”ni içeren sunumunu gerçekleştirdi. Aldemir’in konuşmasından satır başları şöyle;

“Bugün elinizde bulunan bu kitapları konuşalım diye bir araya geldik. Bizler bu ülkede çok ağır şartlardan süzülerek geldik. Yazılmamış o kadar çok hikâye var ki bunların çoğundan haberimiz olmuyor, duymuyoruz veya kaybolup gidiyor. Bu açıdan da 28 Şubat sürecine gelene kadar kendi ülkemizde hep arkamıza bakarak yaşadık.

Bizim yarım kalan hikâyelerimiz var

Biz bir imparatorluk bakiyesiydik. Bizim yarım kalan bir hikâyemiz vardı. Bu hikâye; Sait Halim Paşa’nın altını çizdiği, Mehmet Akif’in Safahat’ta dile getirdiği, İskilipli Atıfların bunun için büyük çabalar verdiği, Ömer Nasuhi Bilmenlerin, Elmalılıların, Kuşçubaşı Eşreflerin hikayesiydi. Biz, bebeğini kundakta bırakıp bu toprakların kurtuluşu için ‘çocuğum annesiz büyüyebilir, ama vatansız asla’ diyen Nene Hatunların torunlarıyız.

Antep’in kurtuluşunda dahi bunları yazan çizen olmadığı için, birileri tarihi şekillendirdiği için, düşünün Bülbülzade Abdullah Edip Efendi gibi bir adamı bile hâlâ Gazianteplilerin büyük bir kısmı tanımıyor, bilmiyor. Böyle bir unutturulmuşluk var, bunu bile anlatamamışız. Bunu anlatamadığımız gibi çok yakın zamanda hayatını bu işe vakfetmiş insanların evlatlarına bile sahip çıkamamışız.

Akif’in çocuklarını düşünün, İskilipli Atıf’ı düşünün, Elmalılı’nın torununu düşünün. Çünkü o zaman onlara sahip çıkacak böyle vakıflar kalmamıştı. Onun için bu yetim projeleri çok önemli. Şu an Suriye’de binlerce şehidin çocuğunu onlarla mücadele ettiği batılılar alıp başka şeye dönüştürüyor.

Bu dönemin insanları olarak tanıklık bize düştü

Biz bir savrulma yaşadık. Dilimiz değiştirildi, dini değerlerimize saldırı oldu, ama yılmadık. Her seferinde bir bayrak yarışı gibi birileri darağacına giderken Ömer Muhtar’ın, ‘Asla muaffak olamayacaksınız’ dediği, geride bıraktığı nesilleriz. Çünkü bizim medeniyetimizde miras olarak bırakılan şey mal, mülk, tabu değildir. Geride bırakılacak genç nesillerdir.

O nesiller bu meşaleyi taşıyarak bu yolu açık tuttular. Bu dönemin insanları olarak da tanıklık bize düştü. Tarihte ne zaman bir daralma olsa birileri çıkıyor hayatlarını ortaya koyuyor. Bu, Ashab-ı Kehf de bir gençtir, Ashab-ı Uhdud da bir gençtir, saltanat kavgalarının doruğa çıktığı bir dönemde Hz. Hüseyin’dir. O, tüm ailesiyle çıkıyor ve diyor ki, ‘Direniş ailecek olur.’ Ailede 72 kişi böyle şehit ediliyor. O öğretide eğitim almış olan Hz. Zeynep mücadeleyi sürdürüyor.

Bizde dönem dönem bu ses kısılsa da hep çıkmaya devam etti. Bu dönemki izdüşümü olarak da Allah bizleri, her birimizi farklı yerlerden getirip kardeşler kıldı. Buradaki arkadaşlardan birçoğu öğrenciyken bursların yarısını kitaba verirdi. Biz burada açtığımız ilk kitabevini burs paralarıyla açmıştık. Aslında biz hikmeti arıyorduk. Ancak bir kısmımız bulduğumuzla yetinerek muhafazakârlaştı. Muhafazakârlaşanlar da geride kaldılar.”

Sunumun ardından müzakere kısmına geçildi. Bu kısımda katılımcılar tarafından konuyla alakalı sorular soruldu, fikirler beyan edildi, öneriler dinlendi.

Program, yapılan müzakerelerin ardından sona erdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz