Fikirler İstanbul’da Müzakere Edildi

0
205

Mayıs ayında yapılacak Uluslararası 1. İstanbul Müzakereleri Sempozyumu’nun hazırlık toplantısı 12-14 Ocak tarihlerinde Anadolu Platformu Koordinasyon Kurulu Başkanı Turgay Aldemir’in de katılımıyla tamamlandı.

Pendik Belediyesi, Sivil Dayanışma Platformu ve Siyaset Müzakereleri Merkezi Derneği işbirliğiyle Mayıs ayında düzenlenecek 1. İstanbul Müzakereleri Sempozyumu’nun hazırlık toplantısı olarak organize edilen toplantıda Somali’den Afganistan’a, İngiltere’den Rusya’ya kadar 20 yabancı ülkeden Müslüman akademisyen, yazar, düşünür, aktivist, medya mensubu ve sivil toplum temsilcileri yer aldı.

Toplantının açılış konuşmalarını Sivil Dayanışma Platformu Başkanı Ayhan Oğan ve Sivil Dayanışma Platformu Genel Koordinatörü İkram Soltan yaptı. Toplantıda yerli ve yabancı katılımcıların yanı sıra parlamentodan isimler de vardı. AK Parti İstanbul Milletvekili Erol Kaya, AK Parti Ardahan Milletvekili Orhan Atalay, AK Parti Malatya Milletvekili Öznur Çelik, AK Parti Erzurum Milletvekili Cengiz Yavilioğlu, Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin ve çok sayıda STK temsilcisi de katıldı.

Toplantıda bir konuşma yapan Anadolu Platformu Koordinasyon Kurulu Başkanı Turgay Aldemir şunları söyledi: “İstanbul Müzakerelerini önemsiyorum. İslam Dünyasının sorunları, Kurtuluş Hareketlerinin problemleri yıllardır batı başkentlerinde konuşuluyordu. Bizi parçalayan bu başkentler sözüm ona yeniden bize özgürlük vaat ediyordu. Oysa bağışlanmış her özgürlük yeni bir tutsaklıktır. Artık sorunlarımızı İstanbul’da, Mısır’da, Tunus’ta ve en kısa zamanda Şam’da konuşuyoruz, konuşacağız. Aramızdaki sınırları, zihinlerimize örülmüş tel örgüleri, duvarları, bu toplantılar sayesinde kaldırabiliriz. İslam Dünyası ve yeni dünyanın değerlerimizle beraber var olmasının yeri entelektüel sermayemizin birbirine katılarak daha büyük bir adalet ve merhamet havzasına dönüşmesi ile mümkündür. Dünyanın geleceğinde bu havzadan yetişen, değerlerini içselleştirmiş, özgür, özgün, herkese adalet diyen yiğit nesillerle mümkündür. İstanbul Müzakereleri bu nesillerin yetişeceği ocak olacaktır.” dedi.

İki gün süren toplantıda uluslararası mahiyette Mayıs ayında yapılacak İstanbul Müzakereleri Sempozyumu’nun ana konuları ve hazırlıkları tartışıldı. Bölgenin ve dünyanın yaşadığı dinamik değişim sürecini hem iç hem de dış kamuoyuna etkin iletişim araçlarıyla doğru bir şekilde anlatılması hedeflenen İstanbul Müzakereleri Toplantısı, dünyada öne çıkan siyasal, sosyal, ekonomik ve kültürel konularda ortak aklın inşasına çalışarak yeni fikir ve çözüm önerileri ortaya koyacak.

Hazırlık toplantısında Mayıs ayında yapılacak sempozyumun ana konuları arasında Orta Doğu meseleleri de gündeme geldi. Arap baharı, Filistin, Myanmar, Irak, Suriye ve Mali’de yaşanan son gelişmelerin Mayıs’ta ele alınması kararına varıldı. Toplantı sonunda İslam dünyasının siyasal, sosyal, ekonomik ve kültürel alanda yeni fikirler üretmek zorunda olduğunun altı çizilirken, Müzakerelerin ismi, Türkçe ‘İstanbul Müzakereleri’, İngilizce ‘İstanbul Talks’ ve Arapça ‘Müşavere İstanbul’ olarak katılımcıların oybirliğiyle netleştirildi.