Ana Sayfa Kuruluşlar Anadolu Öğrenci Birliği Fıkıh Nedir Ne Değildir?

Fıkıh Nedir Ne Değildir?

0
Fıkıh Nedir Ne Değildir?

İsar Öğrenci Topluluğu, Prof. Dr. Ali Bardakoğlu’nun konuşmacı olduğu “Fıkıh Nedir Ne Değildir?” başlıklı bir program düzenledi.

İsar Öğrenci Topluluğu, 25 Mart 2019 Pazartesi günü İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Büyük Konferans Salonu’nda Prof. Dr. Ali Bardakoğlu’nun konuşmacı olduğu “Fıkıh Nedir Ne Değildir?” başlıklı bir program düzenledi.

Mürteza Bedir’in moderatörlüğünde yapılan programa çok sayıda öğrenci katıldı. Program Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Daha sonra Prof. Dr. Ali Bardakoğlu sunumuna başladı. Prof. Bardakoğlu kısaca din kavramının tanımını yaparak, dinin merkezinde iki kaynağın bulunduğunu bunların da iman ve ibadet olduğunu ifade etti.

Prof. Bardakoğlu, dini ilimleri kavrayabilmek ve tam olarak anlayabilmek için hicri takvime göre ilk 3 asrı bilmemiz gerektiğinden ve dini ilimlerin kaynağını ilk 3 asrın oluşturduğundan bahsetti. Prof. Bardakoğlu, dinin evrenselleşmesinin tabe-i tabiun neslinden sonra başladığını ve bu dönemden sonra dinin bir medeniyet haline getirildiğini ifade etti. Fıkhın genel bir tanımını yapan Prof. Bardakoğlu: “Kur’an’a ve sünnete aykırı olmaksızın insanların kendi kültürleri ve hayat tarzları çerçevesinde ilişki kurma sanatıdır” dedi.

Bardakoğlu, fıkhen yalnızca metne bağlı kalmanın bizi selefilik ve tarihselcilik gibi anlayışlara götürdüğünü, bunun ciddi bir problem olduğunu ve re’y fıkhında ısrar etmemiz gerektiğini söyledi. Geçmiş dönemlerde yaşamış Müslümanların anlayışlarına göre değil de günümüz döneminin şartlarına ve ihtiyaçlarına yönelik bir fıkıh anlayışı geliştirmemiz gerektiğinden ve dinin yaşanılan çağa göre şekillendiğinden, bunun isminin de fıkıh olduğundan bahsetti.

Prof. Bardakoğlu, fıkhın merkezinde Ebu Hanife’nin olduğundan daha sonra gelen fakihlerin genelinin de Ebu Hanife’nin kavillerine cevap verme gayesinde olduklarını belirtti. Bardakoğlu daha sonra öğrencilerden gelen soruları cevapladı. Son olarak hocaya hediye takdimi yapılarak program nihayete erdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.