Fatih'te Şehitlere Gıyabi Cenaze Namazı

0
167

Genelkurmay Başkanı Sisi’yi ve darbeye destek veren uluslararası güçleri protesto eden Müslümanlar, Adeviye Meydanında direnen Müslüman Kardeşleri selamladılar

Mısırda ordusunca yapılan katliamı telin ve şehit olan Müslümanlar için gıyabi cenaze namazı kılmak için 8 Temmuz günü İstanbul’da İkindi namazı sonrasında Fatih Camii’nde toplanan Müslümanlar kardeşlerini yine yalnız bırakmadılar. Genelkurmay Başkanı Sisi’yi ve darbeye destek veren uluslararası güçleri protesto eden Müslümanlar, Adeviye Meydanında direnen Müslüman Kardeşleri selamladılar.

“Darbeye Sessiz Kalanlar Bu Katliamın Suç Ortaklarıdır!” “Mısır’da Darbecilerin Karşısında; Müslüman Kardeşlerimizin Yanındayız!” yazılı pankartların açıldığı eylemde Mursi posterleri ve tevhid bayrakları taşındı. Gıyabi cenaze namazının ardından yapılan konuşmalarla devam eden gösteri dua ile sona erdi.

Anadolu Platformu YİK Başkanı Ramazan Kayan, Özgür-Der Yöneticilerinden Hamza Türkmen, Medeniyet Derneğinden Beşir Eryarsoy, İnsan ve Medeniyet Hareketinden İdris Şekerci, AKV’den Şemsettin Özdemir, İHH’dan Gülden Sönmez’in, söz aldığı eylemde konuşmacılar özellikle Müslüman Kardeşler hareketinin kökenine dikkat çekerek; Hasan el-Benna, Seyyid Kutub çizgisinin tevhidi, adaleti, özgürlüğü getirecek yol olduğuna vurgu yaptılar. Mısır’daki darbeye darbe diyemeyen Avrupa Birliği, ABD, Rusya, Çin gibi ülkelerin ikiyüzlülüklerine işaret eden konuşmacılar; uluslararası istikbar ve yerli tağutların karşısında hakkın ve adaletin yanında durmanın öneminin altını çizdiler. İran politikasını da eleştiren konuşmacılar yaşanan günlerin “furkan” günleri olduğunu; takiyyecilerin, tedbircilerin, sahtekârların bu süreçte açığa çıktıklarını ifade ettiler. Konuşmacılar ayrıca darbeye direnen, bedenlerini tanklara siper eden ve bu uğurda şehadet şerbeti içmekten çekinmeyen Müslüman Kardeşlerin büyük bir örneklik sergilediklerini ve bu duruşlarıyla onuru, şerefi, ümmetin teveccühünü kazandıklarını belirttiler. Müslümanların bütün varlıklarıyla bu kardeşleri desteklemekle mükellef olduklarını belirttiler.

“Defol Sisi, Seninleyiz Mursi!” “İslami Hareket Engellenemez!” “Şehitlerin Yolunu Sürdüreceğiz” “Suriye’den Mısır’a Direnişe Bin Selam!” “Birruh Biddem Nefdike Ya İslam!” “Tevhid Adalet Özgürlük!” “Üzülme Gevşeme Allah Bizimle!” “Seyyid Kutub el-Benna Selam Olsun İhvan’a” “Katil Amerika Ortadoğu’dan Defol!” vb sloganların atıldığı gösteride sık sık tekbir getirildi.

Eylem Anadolu Platformu YİK Başkanı Ramazan Kayan’ın yaptığı dua ile son buldu.