Farabi Kitap Kafe Açıldı

0
363

Bilimder tarafından yürütülen, Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından desteklenen “Farabi Kitap Kafe”nin açılışı gerçekleştirildi.

6-7 Ekim olaylarında Gaziantep’te yoğun protestoların yaşandığı semtlerden biri olan Gazikent Semtinde Bilim Eğitim Sağlık Sosyal Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (Bilimder) tarafından kurulan “Farabi Kitap Kafe”nin açılışı gerçekleştirildi.

Bilimder tarafından yürütülen, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın Gençlik Projeleri Destekleme Programı kapsamında desteklenen Farabi Kitap Kafe’nin açılışı 28 Eylül Perşembe günü gerçekleştirildi. Açılışa Anadolu Platformu Başkanı Turgay Aldemir, Gaziantep Şehitkâmil İlçe Müftüsü Ömer Keskin, El-Bab Müftüsü Selahaddin Yıldırım, Bilimder Başkanı Hamdi Keleş, İyilikder Gaziantep Şube Başkanı Talip Çelik, okul müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve çok sayıda semt sakini katıldı.

Vicdan sahibi bir nesil için…

Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan açılış töreninde bir konuşma yapan Bilimder Başkanı Hamdi Keleş şunları dile getirdi:

“Okumanın, ikrar etmenin insanın kişisel gelişimini artırdığını, muasır medeniyeti oluşturmada ne kadar etkili olduğunu, şu an ülkemizde okuma oranının ne kadar düşük olduğunu, üniversite mezunu olmuş ama hayatında bir tane dahi kitap okumamış insan sayısının ne kadar çok olduğunun verilerini size uzun uzun anlatmayacağım. Özellikle yaşadığımız Gazikent bölgesi, orta ve alt gelir grubunun yoğun olması dolayısıyla dezavantajlı bir bölge. Terör örgütlerinin zemin bulduğu bir bölgede kitap okumanın, kendini geliştirmenin ne kadar önemli olduğunu anlatmayacağım.

Buradaki çocukların hepsine sorsam kitap okumanın ne kadar önemli olduğunu anlatırlar. Çocuklara kitap okumanın çok önemli olduğunu anlatmışız, ama kitap okutmamışız. Kitap okumanın ne kadar önemli olduğunu anlatırken sanki kitap okumanın erişilemez olduğunu bilinçaltlarına yerleştirmişiz. Herkesin değil de bazılarının bunu yapabileceğini, üstün zekâlıların yapabileceğini salık vermişiz. Gerçek okumaları sağlamak için insanla kitabı buluşturmamız lazım. Muasır bir gelecek için erdemli, izzetli, ahlaklı, onurlu, dürüst, vicdan sahibi bir nesil yetiştirmek için kitabı ve insanı bir araya getirmemiz lazım. Bugün açılışını yaptığımız Farabi Kitap Kafe bu amaç için kuruldu. Bu projeye destek veren Gençlik ve Spor Bakanlığına teşekkür ediyorum.”

En büyük düşmanımız cehalettir

Anadolu Platformu Başkanı Turgay Aldemir ise şu şekilde konuştu:

“Farabi Türkistan’da doğmuş. 870’li yıllarda dünyaya gelmiş. 950 yılında da vefat etmiş. Ömrü boyunca 100’den fazla kitap yazmış. En önemli çıkan kitaplarında; erdemli devlet, ahlak, bilgi felsefesi, eğitim sistematiği, hayattaki farklı disiplinlerin birbiriyle buluşmasını anlatmış. Farabi’nin yaşadığı dönemlerde dünyadaki üretilen bilginin, kültürün, sanatın merkezi İslam dünyasıydı. O yıllarda dünyada yazılan çizilen her eser İslam dünyasına kazandırılır, tercüme edilirdi.

Batıda Farabi, Farabi olarak bilinmez. Kendilerinin bir aydını olarak bilinir. Bunun için bu kütüphanede Farabi’yi, İbni Haldun’u, İmamı Azam’ı, yakın tarihimizin düşünce mimarlarını, bu toprakların özgürlük mücadelesini vermiş yiğitlerimizi öğrenecek ve bunlara yaslanarak her taraftan bizi kuşatmaya çalışanlarla mücadele edeceğiz. Bizim en büyük düşmanımız tarihte de bugün de cehalettir. İslam’ın ilk emri ‘oku’dur. Birbirimize dönüşmeden kendimiz kalarak Allah’ın bize öğrettiği bu değerleri okumamız gerekir. Terörün, uyuşturucunun, ahlaki çöküntünün ilacı olan kütüphaneyi, eğitimi, kültürü, ahlakı yeniden ayağa kaldırmaya vesile olan bu kütüphanenin hayırlara vesile olmasını diliyorum. Burayı bu mahallenin insanına, gençlere emanet ediyorum.”

Bilimder Yönetim Kurulu Üyesi Nuray İnce de; “yeni nesil maalesef kitapları izliyor, televizyonu okuyor. Buna sanal dünyanın hepsini dâhil edebilirsiniz. Biz kitapları okumak için bu kütüphaneyi oluşturduk” dedi.

El-Bab Müftüsü Selahaddin Yıldırım da, Farabi Kitap Kafe’nin gençliğe hayırlar getirmesini diledikten sonra, “adı kitap olan, kitapla anılan her şey bizim dünyamızda mukaddestir. Kitaba hizmet eden her gayret mübarektir, hayırlara vesiledir” şeklinde konuştu.

Açılış öncesi Şehitkâmil İlçe Müftüsü Ömer Keskin tarafında dua yapıldı. Duanın ardından Farabi Kitap Kafe’nin açılısı yapılarak içerisi gezildi.

Program dolayısıyla İyilikder Gaziantep Şubesi de öğrencilere çanta ve çeşitli kırtasiye malzemeleri dağıttı.