Ana Sayfa Kuruluşlar Evlilik Sevgi Şefkat Ve Merhametle Yürür

Evlilik Sevgi Şefkat Ve Merhametle Yürür

0
Evlilik Sevgi Şefkat Ve Merhametle Yürür

Osmaniye İlsander tarafından 15 Ocak Pazar günü Dernek Konferans Salonu’nda “İslamda Aile Hukuku” ve “Kur’an’da Aile Modelleri” konulu seminer düzenlendi.

          Osmaniye İlim Sanat ve Kültür Derneği tarafından 15 Ocak 2012 Pazar günü Dernek Konferans Salonu’nda Eğitimci-Yazar Mustafa Yıldız tarafından “İslamda Aile Hukuku” ve Araştırmacı Ramazan Deveci tarafından “Kur’an’da Aile Modelleri   konulu seminer düzenlendi.

Aile Eğitimi kapsamında iki haftada bir düzenlenen seminerlerin konuşmacıları Gaziantep-İslahiye’den Mustafa Yıldız ve Ramazan Deveci oldu.

İlk konuşmayı yapan Ramazan Deveci, Kur’an’da Aile Modellerinden örnekler verdi. “Hz. Adem ve Havva Tövbe’nin, İmran Ailesi adanmışlığın, İbrahim Ailesi fedakarlığın, Ehlibeyt Ailesi Hz. Peygambere bağlılığın sembolleri olmuşlardır” dedi. Deveci evliliğin birlikte sorumluluk yüklenmek olduğunu belirterek şunları vurguladı: “Evlilik, eşelerin birbirinde huzur bulmasıdır, hayatı paylaşmaktır ve birbirinin hayatını kolaylaştırmaktır” dedi.

İkinci konuşmayı yapan Mustafa Yıldız, İslam’da Aile hukuku konusunu anlattı.       “ Salt hukuk ile evlilik yürümez. Hukuken evlilik gerçekleşse de sevgi olmazsa aile gerçekleşmez. Evlilik sürecinde her şeyi hukukla belirleyemezsiniz. Evlilik; sevgi, şefkat ve merhametle yürür. Modern dünyada eşlerin rolleri anlam kaymasına uğramıştır. Eşler fıtri özelliklerini bir üstünlük vesilesi olarak görmemeli; birbirlerine fıtraten yardım etmelidirler. Kur’an, erkeğe de kadına da söz söylerken fıtratı baz almıştır” dedi. 

          Soru-cevap bölümünden sonra konuşmacılar, dinleyicilerle çay sohbeti gerçekleştirdi ve program neticelendirildi.