Esnaf-Sanayici Buluşması Gerçekleşti

0
283

AKDAV Esnaf Komisyonu ve ANESİAD’ın birlikte düzenlemiş olduğu aylık geleneksel esnaf-sanayici buluşması gerçekleşti.

Aylık olarak düzenlenen esnaf-sanayici buluşması Aksa Eğitim ve Dayanışma Vakfı (AKDAV) Genel Merkezi’nde gerçekleşti. ANESİAD adına söz alan başkan yardımcısı Yunus Aksu; esnaf, işadamı ve sanayicilerin hem tanış hem de danış olmaya davet edildiğini belirterek, “Yönetimlerde emir (güç), alim (bilgi) ve tacir (ekonomi) kimin elindeyse güç ve yönetim onun demektir” şeklinde konuştu.

Selamlama konuşmaları ve geleneksel tanışma etkinliğinin ardından Yalova Üniversitesi öğretim üyesi Dr. Recep Çelik “Ahilik” konulu sunumunu gerçekleştirdi.

Dr. Recep Çelik konuşmasında özetle şu konulara değindi:

“Dünya belli güç gruplarının egemenliği altındadır.

Sermaye ve güç belli çevreler tarafından iktidarı yönlendirmektedir. Hâkim güçler şu anda para ve güçten beslenmektedirler.

Güç merkezleri bir yandan da siyaset ve ideolojiler olarak insanı yönlendirmektedir.

Küresel sistem 3G sistemi dediğimiz sistemi devam ettirmektedir. Bunlar; God, Gold, Glori… Tanrı, altın, kahraman.

Ahlak sistematiği çöktüğü için yeni bir sistem kurmaya aday olan Müslümanların bu örnekliği taşımaları gerekiyor. Ahilik teşkilatı geleneksel bir çalışma olarak günümüze ışık tutacaktır.”

Recep Çelik konuşması boyunca, ahilik kurumunun tarihsel gelişimine, Selçuklu ve Osmanlı’dan günümüze etkilerine, örgütlenme modellerine, ekonomik temelli ama hayatı tüm yönleriyle kuşatan anlayışlarına ve ortaya koydukları ahlakın bugün için önemine değindi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz