Ana Sayfa Kuruluşlar Bülbülzade Eğitim Sağlık ve Dayanışma Vakfı Esnaf Komisyonu Yürek Devleti’ni Tahlil Etti

Esnaf Komisyonu Yürek Devleti’ni Tahlil Etti

0
Esnaf Komisyonu Yürek Devleti’ni Tahlil Etti

Bülbülzade Esnaf Komisyonu üyeleri Mustafa İslamoğlu’nun Yürek Devleti isimli kitabını tahlil etti.

Bülbülzade Vakfı Esnaf Komisyonu üyeleri aylık kitap tahlili programında bu ay Mustafa İslamoğlu’nun Yürek Devleti isimli kitabını tahlil etti.

Bülbülzade Vakfı Esnaf Komisyonu üyeleri aylık kitap tahlili programında bu ay Mustafa İslamoğlu’nun Yürek Devleti isimli kitabını tahlil etti. 02 Ocak Perşembe günü Bülbülzade Vakfı Sosyal Tesislerinde yapılan tahlil programına Bülbülzade Vakfı Esnaf Komisyonu Başkanı Yunus Atilla Hamallar, Yardım Komisyonu Başkanı Talip Çelik ve 100 civarında komisyon üyesi esnaf katıldı.

Geleceği Sorumluluk Bilincine Sahip Olanlar Kuracaktır

Programın açılış konuşması Esnaf Komisyonu Başkanı Yunus Atilla Hamallar tarafından yapıldı. Hamallar konuşmasında Esnaf Komisyonu olarak 2014 yılında yapacakları faaliyetlere  değinerek ülkemizin içinden geçtiği süreç hakkında katılımcılara bilgi verdi. Konuşmanın ardından kitap tahlili programına geçildi. Programın moderatörlüğü Esnaf Komisyonu üyesi Nebi Ergen tarafından yapıldı. Kitap sunumlarını ise Komisyon üyeleri Fatih Keser ve Ahmet Turnaoğlu tarafından yapıldı. Tahlil programının sunuş konuşmasını yapan Nebi Ergen insanın kendisini tanıması gerektiğini belirterek; “İnsanın; Niçin varım? Nerden gelip nereye gidiyorum? Sorusuna cevap bulması gerekir. Bu tür soruların cevabını da ancak vahiyle bulabilir. Bu soruların nihayetinde Rabbinin de yardımı ile sorumluluk bilincini kuşanır. Ve bu bilinçle insanları Tevhide çağırır. Onların dinin bir kısmına sarılıp da kitap, tesbih ve silah kurbanları olmamaları için çalışır. Dengeli bir hayat yaşamaları için onları uyarır. Bu dengenin sağlanması iç zenginliğin kazanılması ve güçlü kılınması ile mümkün olacağını bilir. İç zenginliğin en büyük mekanı kalptir. Bu yüreği kullanması için zamana ihtiyaç vardır ve o zaman ise gecelerdir. Geceler çok önemlidir, çünkü Kur’an bir gece yarısı inmiştir. Kadir bir gecenin adıdır. Miraç bir gecenin armağanıdır. Teheccüd, dua ve tesbihler gecelerin olmazsa olmazlarıdır. Bu geceleri gözyaşları ile ağartmamız gerekir. Bunların sonunda ne mi olacak? Varlık sorusunun cevabını bulacağız, Sevgi. İnsanın olmazsa olmazlarından biridir sevgi. Sevgiyi paylaşmamız isteniyor ki çoğalsın. Rabbimiz sevgisini paylaşıyor; “O onları sever, onlarda O’nu sever.” Maide 54.

Paylaşmak diğer yönüyle adamaktır; sevgiyi ölümsüze adamak, sevgiyi ölümsüz kılmaktır. Bu yüzden Şehadet en büyük aşktır. Şehit ise aşkını canıyla, kanıyla ispat etmiş aşıktır. İşte böylesine bir sevgi insanı takvalı ve sorumluluk sahibi yapar. Böyle bir sorumluluk bilincine ulaşanlar da geleceği kuracaklardır.” dedi.

Sunuş konuşmasının ardından sunumlara geçildi. Kitabın sunumu yapılırken dinleyicilere aralarda sorular yöneltilerek akıllarda kalan soru işaretlerinin giderilmesi sağlandı. Program sunumların ardından sona erdi. Bir sonraki kitap tahlilinde Hüseyin Özhazar’ın Ahiret Bilinci kitabının tahlil edilmesi kararlaştırıldı.