Esnaf Komisyonu İftarı Yapıldı

0
143

Bülbülzade Vakfı Esnaf Komisyonu üyeleri Cumartesi günü düzenlenen iftar programında bir araya geldi.

Bülbülzade Vakfı Eğitim ve Hizmet Merkezi avlusunda düzenlenen iftar programına Bülbülzade Vakfı Esnaf Komisyonu Başkanı Yunus Atilla Hamallar, komisyon üyeleri ve davetliler katıldı.

Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan iftar programında daha sonra Bülbülzade Vakfı’nın tanıtım filmi izlendi. İftar programında bir konuşma yapan Bülbülzade Vakfı Esnaf Komisyonu Başkanı Yunus Atilla Hamallar ramazan ayını anlamlı kılanın birlik ve beraberlik ruhu olduğunu vurguladı.

Hamallar şöyle konuştu; “Bugün toplumun ana omurgasını oluşturan esnafla birlikteyiz. Esnaf ticaretle uğraşarak evine helal rızık götürmek için çabalayan ve toplumla bir şekilde ilişkide olan kesimdir. Türkiye’de ekonominin ana omurgasını kobiler, küçük ve orta ölçekli işletmeler oluşturuyor. Onlar da bizleriz. Esnaf komisyonu olarak haftalık ders gruplarımız var. Her hafta bir araya gelip, tefsir, hadis, siyer, fıkıh, kavramlar ve gündemi konuştuğumuz ders gruplarımız var. Biz buralarda öğrendiğimiz ve öğrettiğimiz doğruları sokağa taşımanın derdindeyiz. Öğrendiklerimizi sokaklarımıza, çarşılarımıza taşıyamazsak öğrendiklerimden mesul oluruz. Esnaf komisyonun ana gayesi budur.

Dünyaya en fazla yardımı biz yapıyoruz

Ülkemizde iki-üç hafta önce insani yardım zirvesi toplandı. Dünyadaki fakirlikle, yoksullukla, açlıkla mücadele için Türkiye’nin ev sahipliğinde bir organizasyon yapıldı.  Bu çok önemli bir şey…

Bu, fakirin elinden tutanın Türkiye olduğu, Müslümanlar olduğu kültürünü oluşturacak bir durum. Sıralamaya baktığımızda belki Amerikan’dan sonra dünyadaki ikinci sırada gibi gözüküyoruz, ama ülkenin gelirine baktığımızda aslında bu ligin şampiyonu Türkiye. Dünyaya en fazla yardımı biz yapıyoruz, biz ihraç ediyoruz.

Adanmış şahsiyetlere ihtiyacımız var

Bizim adanmış ruhlara, adanmış şahsiyetlere ve onların yetiştireceği çocuklara ihtiyacımız var. Çocuklarımızın, tiyatroda, sinemada, görsel sanatlarda, resimde yetişmesi lazım. Bazen binlerce, milyonlarca insana anlatamadığınız bir şeyi bir besteyle, bir fotoğrafla, bir resimle insanlara çok kolay ve çok daha etkili bir şekilde anlatıldığını görüyoruz. Bundan dolayı gençlerimizi yetiştirirken çağın gerektirdiği durumları göz önünde bulundurmamız lazım.”

İftar programı, Adil Yeter tarafından okunan dua ile sona erdi.